ПРВАНИЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Нацрт закона о истополним заједницама пун мањкавости - ПРИМЕДБЕ ЦРКВЕ НИСУ РАЗМАТРАЛИ:

Р. Др. - В. Ц. С.

27. 03. 2021. у 10:43

ПОСЛЕ кључних примедаба изнетих у јавности на Нацрт закона о истополним заједницама - да је неуставан, штетан и усмерен на легализацију геј бракова и усвајање деце - све је више сумњи и да се рад на тексту овог прописа одвијао - мимо правила.

ПРВАНИЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Нацрт закона о истополним заједницама пун мањкавости - ПРИМЕДБЕ ЦРКВЕ НИСУ РАЗМАТРАЛИ:

Фото П. Митић

Последња сенка сумње на ваљаност процедуре писања овог по много чему контроверзног акта, стигла је са саопштењем Светог синода СПЦ. "Црквена влада" у њему наводи да је Црква своје примедбе благовремено и у законом предвиђеном року доставила Влади Србије. Више чланова радне групе за писање Закона о истополним заједницама, међутим, потврдило је "Новостима" да овај материјал до њих - није стигао.

Спорни термини и верзије

Рад на изради овог текста, чија је сама природа сложена и полемична, обиловао је правничким лутањима и импровизацијама. У поступку израде радне верзије овог прописа Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог баратало је правно спорним терминима "преднацрт" и "предлог нацрта" закона, а подједнака конфузија владала је поводом састава радних група и верзија радног текста.

Да стручњаци окупљени са задатком да напишу и усагласе законски текст нису разматрали примедбе СПЦ потврђује за "Новости" члан ове радне групе проф. Саша Гајин:

- Стигло је много примедаба и сугестија и од чланова радне групе, и од представника ЛГБТ организација, као и од других удружења, попут Заветника... Сви они, без демократске расправе и образложења, одбачени су простом изјавом министарке Гордане Чомић - "одбија се". Међу њима, међутим, није било примедаба Светог синода. Такође, није ми познато ни да ли су оне уопште стигле у Министарство.

Знак питања над мишљењем Цркве о комплексном пропису какав је закон о истополним заједницама, међутим, није једина мрља на процедури писања овог акта. Професор Гајин наводи да би, по закону, радна група морала да расправља о свим предлозима и примедбама на одређени пропис, али то није испоштовано у овом случају. Чланови радне групе чак немају увид ни у финалну верзију текста. Не знају ни да ли ће им она бити достављена пре него буде послата министарствима на изјашњавање.

Увид у "црквене амандмане" није имао ни Горан Милетић из организације Civil rights defenders, који је, такође, члан тима за израду новог прописа.

- Примедбе Цркве, за које Синод каже да су упућене, ја нисам видео - јасан је Милетић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НИСАМ СЕ ОПРОСТИО ОД АЈАКСА: Тадић најављује повратак, али постоји један услов, ево и који