НЕ ДИСКРИМИНИШИТЕ БРАЧНУ ЗАЈЕДНИЦУ И ХРИШЋАНСКЕ ВРЕДНОСТИ : За СПЦ нацрт закона о правима геј особа неприхватљив
ПРЕДЛОГ закона о истополним заједницама за Српску православну цркву је неприхватљив, јер је огромна већина његових одредаба у супротности са јеванђељем Христовим и свеукупним искуством и праксом Цркве на којима је духовно и морално утемељен српски народ, као и целокупна европска цивилизација.
О закону који би требало да регулише права и обавезе геј заједница, а који је у фази израде званичног нацрта, овај став заузео је јуче Свети архијерејски синод СПЦ. Црква, како је наведено у синодском саопштењу, сматра недопустивим законско изједначавање истополних заједница са браком и породицом, на начин како је то учињено у тексту нацрта.
- Црква поштује слободу коју нам је Бог даровао и разуме људску тежњу да своју слободу исказује на различите начине, али тиме се дискриминише брачна заједница, као хришћанска и законом заштићена вредност - наведено је у саопштењу СПЦ.
Синод је сагласан да постоји "потреба за остварењем личних, имовинских и других права које третира нацрт закона о истополним заједницама", али и указује на могућност да се она у правном поретку остварују административним путем, без задирања у брачно и породично законодавство.
У све жешћу јавну размену мишљења поводом усвајања овог, по много чему, контроверзног прописа, јуче се укључила и Српска црква. Изричито противљење закону, као "противуставном, недемократском, непотребном и штетном", формулисала је недавно као апел група од 212 интелектуалаца - академика, професора и уметника. Као одговор на ову иницијативу, стигла је подршка законском регулисању истополних заједница кроз "контрапетицију" коју је потписало 500 академских радника и активиста. Њихова виђења новог закона и аргументи - потпуно су супротни.
ГУШЕЊЕ КРИТИКА НА РАЧУН ЛГБТ
КЉУЧНЕ примедбе које су у јавности досад изнете на Нацрт закона о истополним заједницама "гађају" жељу законодавца да легализује истополне бракове, као и да у следећем кораку на мала врата геј особама омогући усвајање деце. Овај пропис у органској је вези са новим законом о забрани дискриминације (такође је у припреми) којим се стварају услови за обрачун са сваком критиком тако конципираног система поштовања људских права ЛГБТ особа.
Министарка за људска и мањинска права Гордана Чомић у овом сукобу мишљења види прилику за дијалог, у ком би се чули аргументи СПЦ и других верских заједница о томе зашто желе да спрече права и слободе људи који живе у истополним заједницама.
- Као што је потребан дијалог о томе да се женама не могу укидати права забраном прекида трудноће, зато што тако сматра СПЦ, треба нам и дијалог са Црквом о томе да се не могу оспоравати слободе онима који желе да живе у истополној заједници. Не сумњам да СПЦ, као што има аргументе да прописује како жене треба да живе, има и за то како треба да живе они који желе да заснују овакву заједницу - истиче министарка Чомић.
Да министарство које води Чомићева и законописци никако не би смели да буду глуви на став и аргументе СПЦ, сматра социолог проф. др Слободан Рељић.
- Црква је најкредибилнија адреса у нашем друштву, која има пуно право да заузима став о кључним питањима од јавног значаја. Она је темељ српског културног и националног идентитета и традиције и уважавање њених разлога у овом случају требало би да буде обавеза. Јер, никако не смемо прихватити да се наводна заштита од дискриминације мањине претвори у општу дискриминацију већине. То је у демократском друштву недопустиво - објашњава Рељић.
ПРИМЕДБЕ ПОСЛАТЕ НА ВРЕМЕ
СВЕТИ синод СПЦ, како је наведено у саопштењу, своје примедбе на Нацрт закона о истополним заједницама доставио је Влади Србије у законском року. Члан Радне групе за израду овог прописа Горан Милетић каже да их он - није видео.
- Могуће је да су примедбе послате, али до мене нису стигле - каже он.
Саопштење Светог Синода члан радне групе за писање закона и активиста за права ЛГБТ особа Горан Милетић види као израз неразумевања законског текста:
- Црква се противи изједначавању истополних заједница са браком и породицом, али у овом закону то није случај. Посреди је само потреба, коју СПЦ не уважава, да се нови закон уклопи у постојећи правни систем Србије - каже Милетић.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)