СВЕШТЕНИЦИ ПОЧИВАЛИ У ТРЊУ: На Старом гробљу у Крушевцу спасена три надгробна споменика знаменитих Срба (ФОТО)
ТРИ надгробна споменика на Старом гробљу у Крушевцу спасена су на иницијативу Цркве Лазарице и уз благослов епископа крушевачког Давида.
Како сазнајемо, међу њима је и гроб чувеног Илариона Весића (1852-1906), једног од најпознатијих ректора Призренске богословије и директора Гимназије у Скопљу. Ове суботе, старешина Цркве Лазарица Жељко Марковић одржао је помен, први после ко зна колико деценија. "Новости" су биле присутне овом чину.
До јуче зарасли у траву и маховину до те мере да им се скоро није могло ни прићи, са оштећеним натписима и фотографијама, ови надгробни споменици били су сасвим заборављени. Да ови славни људи почивају на Старом гробљу мало ко је знао.
- Обновили смо три споменика, очистили их, поправили, а слова су поново позлаћена. То је начин на који морамо да се опходимо према значајним људима не само за нашу цркву, већ и за цео Крушевац - предочава Жељко Марковић, старешина Цркве Лазарица.
- Нажалост, ти изузетни људи овде немају потомке који би бринули о гробним местима и споменицима. Осетили смо моралну и духовну обавезу да то ми учинимо.
Иларион Весић рођен је у Пепељевцу, а након завршене манастирске школе у Велућу и Љубостињи, био је парохијски свештеник 16 година. Након смрти супруге 1877, одлази на Кијевску духовну академију. Ректор Призренске богословије био је од 1891. до 1896. године. Након обављања директорске функције у Скопљу, постаје игуман манастира Раковица. Радио је и као професор у Призрену и био толико успешан црквени педагог да је добио Орден Светога Саве трећег степена и Сребрну медаљу Милоша Великог.
- По повратку у Крушевац 1901. подигао је кућу код аутобуске станице и у њој је живео све до 1906. године - прича саговорник "Новости".
- Надам се да ће сада ученици Призренске богословије долазити да посећују гроб свог великог учитеља и ректора.
ТУРЦИ НИСУ СМЕЛИ ДА ЈЕ РУШЕ
ЦРКВА Лазарица подигнута је у славу рођења деспота Стефана Лазаревића. У унутрашњости ове богомоље је иконостас коју су припадници Охридске школе радили 1844. године. Прво звоно у ослобођеној Србији које нас и данас служи у Лазарици, поклон је вожда Карађорђа из 1812. Лазарица заузима централно место у остацима Лазаревог града. Турци је нису никада срушили, ни претворили у џамију, што је била судбина многих православних храмова.
У потрази за оштећеним споменицима црквених великодостојника, крушевачки свештеници дошли су до још два врло значајна. Споменик протојереју Сибину Ђорићу (1858-1901) и јереју Спасоју Томићу (1858-1918). Обојица су били пароси лазаричке цркве и сматрају се једнима од највећих беседника овдашње црквене праксе.
- Прота Ђорић је био парох наше цркве од 1858. до 1901. године, а претходно је службовао као учитељ у Свилеуви, Јагодини, Медвеђи, службовао је у Трстенику, Краљеву, где је био и секретар духовног суда Жичке конзисторије - каже старешина Цркве Лазарица.
- Као неподобан за политичке прилике, међутим, након пензионсања долази у 4. крушевачку парохију и ту заиста чини чуда: био је међу оснивачима Женске радничке школе, покреће први црквени часопис у Крушевцу "Жича" 1889. године.
ГРОБЉЕ У ПОРТИ ЛАЗАРИЦЕ
СВЕ до 1864. године, у порти Цркве Лазарица сахрањивали су се Крушевљани. Онда је кнез Михаило Обреновић донео одлуку да се гробља из изместе на периферије градова, што је у то време, у Крушевцу био крај Пећке улице, где је сада Старо гробље. Претпоставља се да код лазаричке цркве још увек има костију.
И парох Спасоје Томић, који је службовао при Цркви Лазарица од 1890. све до смрти 1918. године, био је изузетан беседник. На Старом гробљу почива поред супруге и синова који су преминули у Првом светском рату.
- Иако је наша црква, својевремено дворска црква Лазара Хребељановића, подигнута у периоду од 1371. до 1378. године, када и сам Крушевац, имена свих свештеника тачно знамо од 1833. године када је кнез Милош успео да добије хатишериф за слободу вероисповести - напомиње старешина чувене Лазарице.
- Имена свих свештеника спомињемо у молитви, али и обнова споменика је начин да их не заборавимо.
Препоручујемо
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)