ЕВО КО БИ УСКОРО МОГАО ДА ПОЧНЕ ДА РАДИ: Кризни штаб разматра да ублажи мере за предузетнике и занатлије

18. 03. 2021. у 08:17

НА наредној седници Кризног штаба могле би да буду ублажене мере за поједине услужне делатности које би биле изузете из мера делимичног закључавања, пооштрених у уторак. То је јутрос најавио и епидемиолог др Предраг Кон.

ЕВО КО БИ УСКОРО МОГАО ДА ПОЧНЕ ДА РАДИ: Кризни штаб разматра да ублажи мере за предузетнике и занатлије

Фризери на задатку

Како сада ствари стоје, полемика у Кризном штабу ће се водити око тога да ли треба потпуно откључати поједине делатности или им дозволити рад, али са скраћеним временом. И даље су најупитнији кафићи и ресторани, али би откључавање могло да се односи на читав низ делатности - од бравара, преко обућара, до фризераја.

Медицински део Кризног штаба ће већ у недељу анализирати први пресек резултата пооштрених мера, а седница Кризног штаба очекује се у понедељак. Ипак, није искључено да би и пре тога могло да дође до делимичног попуштања мера за такозвани мали бизнис, јер затварање највише погађа мале привреднике, предузетнике и занатлије које имају једног или неколицину запослених и који практично живе од дневног пазара.

Др Кон је објаснио да би овим за почетак били обухваћени фризери и салони за лепоту, као и још неке друге услужне делатности.

Најаву ублажавања мера одмах су поздравили представници власти Београда. Никола Никодијевић, председник Скупштине града  каже да се Град Београд од почетка епидемије и првих закључавања залаже да мере не буду "једиствене", већ да их треба посебно прописивати за сваку делатност, а затим строго контролисати спровођење.

- Многе делатности, посебно услужне, уз мало труда могу крајње безбедно да раде. Циљ антиепидемиолошких мера није да грађани остану без посла или примања, већ да заједно обезбедимо услове да на безбедан начин обављају своју делатност - каже Никодијевић.

Никодијевић истиче да су две ставке кључне - прописивање посебних мера које омогућавају рад и строго и ригорозно кажњавање оних који их крше. Даје пример фризерских салона и каже да нема проблема да раде од 8 часова ујутро, до увече, ако се поштује дистанца и користе убруси уместо пешкира како би преношење вируса било онемогућено.

Занатлије посебно кивне

До сада су због сваког закључавања највише кивни били они "мали" који, како кажу, живе од дневног пазара. Фризери, шминкери, радњице, обућари, кључари, кројачи и многе друге занатлије којима је због кризе промет већ десеткован и који би тешко опстали без државне помоћи. Углавном су то радњице са свега неколико запослених које уредно држави плаћају обавезе, а чији власници нису имали толики обрт да би могли да направе новчане залихе.У Удружењу фризера Србије више пута су истицали да је ситуација лоша и да постоји велики страх да се већина салона "неће извући".

- Јако мали број клијената долази у фризерске салоне, што је довело до пада прихода од 50 до 70 одсто. У унутрашњости је проблем још већи, јер у неким местима пад промета иде од 80, па до чак 90 одсто - кажу у Удружењу фризера Србије.

Сада упозоравају да би их закључавање додатно приземљило, а да су многи већ ставили кључ у браву, јер како оцењују, "оно посла што га и има није довољно да се покрију порези, кририја, плате".

- Дневно ме позову бар два фризера који траже посао, а пре короне месецима нисам могла да нађем радника. То све говори - каже нам Ана М, власница једног од угледних салона у Београду.

(Блиц.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом