СРБИ ЗНАЈУ ДА НАПРАВЕ ФАБРИКУ ВАКЦИНА: "Новости" у посети нашим и руским стручњацима који су подигли модеран фармацеутски објекат у Москви
БЕОГРАД је на корак до изградње фабрике вакцина која би обезбедила довољне количине цепива против короне не само за Србију, већ и за извоз, а покретање погона за производњу "спутњика ве" у оквиру "Торлака" очекује се до краја године. Добро је, зато, знати да су прву модерну фабрику вакцина у постсовјетској Русији изградили баш - српски грађевинари!
То је и разлог што су "Новости" разговарале са људима који су руководили градњом тог важног објекта у Подмосковљу у рејону Подољска, инжењером Стевом Пантовићем и професором др Аркадијем Васиљевичем Некрасовом, првим генералним директором и иницијатором овог пројекта у Русији. Фабрика чији је инвеститор било Научно-производно обједињење "Петровакс фарм" из Москве, изграђена је по свим, највишим светским и европским стандардима. Генерални пројектант је била српска компанија "Опарт" која је радила у склопу УБЦ Групе, а наши људи су били и извођачи радова који су завршени у року.
- Уговор за пројектовање потписали смо у марту 2005. године. Прву фазу фабрике смо завршили и пустили у рад у септембру 2008, а друга фаза је била завршена 2010. Укупно је било тада направљено 14.000 квадратних метара - са поносом, за "Новости", објашњава Стево Пантовић, руководилац овог импозантног пројекта.
ИЗАЗОВ - ПРОТИВПОЖАРНА ЗАШТИТА
НА питање шта је био најтежи задатак, инжењер Пантовић каже да није било лако испоштовати све прописе противпожарне заштите по руском закону. Ипак, српски грађевинари су и то успели:
- Вакцине се праве у стерилним условима, па смо у производним погонима морали да обезбедимо апсолутну чистоћу. Пројекат је рађен уз успешну координацију руских пројектаната у Москви и српских у Београду. Наравно, они су сарађивали и са европским пројектантима који су радили на опреми и постројењу за добијање чисте и инјекционе воде.
Додаје да је та модерна фабрика направљена на површини од три хектара, а да производња има четири погона. У првој фази изграђена је комплетна инфраструктура и објекти међу којима је био и погон са опремом за финализацију вакцине против грипа, чији је годишњи капацитет 25 милиона доза. Вакцине "грипол" у овој фабрици се пакују у шприцеве тако да се могу користити одмах после отварања паковања.
Пантовић додаје да је за ову фабрику опрема набављена од водећих европских компанија, а касније је урађена и трећа фаза која је пуштена у рад 2018. године. Како наглашава наш саговорник, при пројектовању се водило рачуна да се обезбеди довољна количина енергије за пун капацитет производње, што је био веома важан задатак:
- Фабрика вакцина у Подмосковљу може да функционише потпуно самостално, има своје дизел генераторе за резервно напајање струјом и котларницу са алтернативним горивом. Такође, има своје бунаре за воду, као и фабрику за њено пречишћавање.
Наш саговорник наглашава да је рад на таквим пројектима врло компликован и може успешно да се организује само ако је тимски. Врло је битно да буду ангажовани искусни стручњаци у разним областима.
- О каквом се обиму посла ради потврђује и то да смо укупно имали најмање 50 разних пројектаната. На градилишту је све време било од 15 до 20 инжењера и техничара. Такве пројекте успешно могу да реализују људи који већ имају завидно искуство. Мора бити добра сарадња пројектаната, инжењера на градилишту и произвођача опреме - истиче Пантовић.
И професор др Аркадиј Васиљевич Некрасов, суоснивач "Петровакс фарме", за "Новости" потврђује да је сарадња са српском компанијом "Опарт" била одлична.
- Иако је пројекат био доста захтеван, захваљујући доброј координацији у раду све је урађено одлично и фабрика је без проблема почела да ради у планираним роковима. Са српским пројектантима и грађевинарима радили смо беспрекорно - наглашава др Некрасов.
За ту инвестицију Руси су добили кредит од Европске банке:
- Срби су све своје обавезе испуњавали у роковима што нам је омогућило да почнемо са производњом вакцине. Не претерујем кад кажем да је то била најбоља фармацеутска фабрика у Русији.
На питање шта би предложио српском руководству на основу дугогодишњег искуства, др Некрасов је јасан:
- Градња фабрике вакцина у Србији је мудар план и наше искуство говори да се инвестиција релативно брзо исплатила. Срби имају добре стручњаке и грађевинаре, са великим искуством и референцама, тако да унапред знам да могу да направе фабрику на највишем светском нивоу. Ако су могли да направе код нас у Русији нема разлога да такву или сличну фабрику не направе и у Београду.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)