ЗАШТО ИМАМ МАЊЕ АНТИТЕЛА? 20 питања и одговора на мега дилему која ових дана мучи вакцинисане грађане Србије

Татјана Марковић

11. 03. 2021. у 22:15

ГЛАВНА тема али и најчешће изговарана реч последњих недеља и месеци у Србији дефинитивно је - антитела!

ЗАШТО ИМАМ МАЊЕ АНТИТЕЛА? 20 питања и одговора на мега дилему која ових дана мучи вакцинисане грађане Србије

Ж. Кнежевић

Како је средином јануара почела масовна вакцинација у нашој земљи, тако су и грађани почели да се распитују о њеном учинку. А окрени-обрни увек се све сводило на та сада већ чувена антитела која наш организам ствара у борби против короне, али и свих других вируса.

Још када су и скоро све приватне лабораторије у своју регуларну понуду уврстиле серолошка тестирања којима се доказује присуство антитела, кренуо је прави стампедо на ове установе, а ова услуга је постала тренутно један од најуноснијих бизниса.

Ништа чудно пошто су многи хтели да добију црно на бело да су заштићени од короне, да се бар мало опусте, да се колико-толико врате у нормалан живот спокојни да, чак и ако се заразе ковидом, неће завршити на болничком лечењу.

Ипак, увек постоји много недоумица, много питања, а ми смо овом приликом покушали да вам дамо одговоре на она најважнија и најактуелнија.

1. ШТА СУ АНТИТЕЛА?

Антитела су главни стуб одбране против вируса, а стварају се на два начина: природним путем након прележане болести или након вакцинације. Сва антитела имају један главни задатак - да одбране организам.

Фото АП

2. ДА ЛИ ТРЕБА ПРОВЕРИТИ АНТИТЕЛА?

Овде су мишљења стручњака прилично подељена. Док једни тврде да је то непотребно, те да свака вакцина ствара одбрану, дотле други немају ништа против да се обави тестирање како би људи били мирнији и сигурнији.

3. КАДА БИ ТРЕБАЛО ОБАВИТИ ТЕСТИРАЊЕ?

Зависи од вакцине коју сте примили, али у принципу не пре две до четири недеље након примљене друге дозе вакцине. Наравно, можете да урадите и након прележане болести.

4. ГДЕ МОЖЕ ДА СЕ ОБАВИ ТЕСТИРАЊЕ?

Скоро да нема лабораторије и приватне клинике која не врши ове анализе, али се ипак распитајте о поузданости. На првом месту од државних установа је Институт за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).

5. КАКО СЕ ВРШИ ТЕСТИРАЊЕ?

Антитела се мере такозваним серолошким тестовима, из узорака узетих из венске крви. Дакле, као да дајете крв на анализу. Пре тестирања нема никаквих ограничења, можете нормално да једете и пијете.

Фото: С. Бабовић

6. КАКВИ ТЕСТОВИ ПОСТОЈЕ, ШТА ТЕСТИРАТИ?

Постоје различите врсте тестова који се примењују. Важно је напоменути да желите тест базиран на С протеину који се ствара после примене свих вакцина које су код нас у употреби (кинеска ствара и Н протеин).

7. КОЛИКО КОШТА ТЕСТИРАЊЕ?

Ово је услуга која се плаћа, а цене су шаролике. Крећу се од 2.000 до 3.500 динара, а могуће је да их неки приватници можда наплаћују и скупље.

8. КОЛИКО СЕ ЧЕКАЈУ РЕЗУЛТАТИ?

Опет зависи од лабораторије у којој сте радили. Најбрже се резултати добијају за пар сати, а у 99 одсто случајева истог дана. По жељи и на мејл.

9. ШТА ЗНАЧЕ БРОЈКЕ, ЗАШТО СУ РАЗЛИЧИТЕ?

Не постоје универзални ни тестови ни резултати. Негде је позитиван налаз преко једне јединице, негде преко 15, а негде тек преко 50. Важно је да је позитиван.

- Сваки ниво антитела значи неку заштиту, што их има више, претпоставља се да ће боље штитити, али то није правило - тврди Марија Гњатовић из ИНЕП-а.

Дакле, може да се деси да добијете резултат 5, 55 или 1.555, а да сте у сваком од ових случајева заштићени. На папиру са резултатом поред утврђене количине антитела стоји и гранична вредност и само то треба гледати. Не треба поредити бројке из различитих лабораторија!

Фото:Г.Шљивић

10. КАДА КОЈА ВАКЦИНА СТВАРА АНТИТЕЛА?

Утврђено је да најбрже антитела ствара "Фајзерова" вакцина, поприличну количину чак и после прве дозе. "Спутњик В" касни неколико дана, солидна количина бележи се пред другу дозу, док је кинеска најспорија и потребно је две до четири недеље након друге дозе. За "Астра-Зенеку" још нема довољно резултата у Србији, али с обзиром на то да је размак између доза 12 недеља, процена је да се значајна количина антитела ствара већ након неколико седмица.

11. КАДА СМО КОНАЧНО ЗАШТИЋЕНИ?

И ту стручњаци баратају различитим проценама, али за оне који су вакцинисани кинеским "Синофармом", то је отприлике месец дана након примљене друге дозе.

12. КОЛИКО СЕ ЗАДРЖАВАЈУ АНТИТЕЛА?

За сада нема званичних података, али претпоставља се, зависно од вакцине, од шест месеци па до годину дана, можда и дуже. Зависно од организма антитела полако опадају.

13. ДА ЛИ СВИ ДОБИЈУ АНТИТЕЛА?

Не, последњи подаци показују да један до два одсто вакцинисаних у Србији није добило. Било да се ради о онима који су “отпорни”, или су можда били болесни у време вакцинације, или имају поремећај имуног система.

14. ШТА УТИЧЕ НА МАЊАК АНТИТЕЛА?

Стручњаци тврде да постоји неколико разлога за спорије и слабије стварање антитела. Почев од година, јер вакцина теже делује на старије, болести, лошег имунитета, а по неким проценама чак и вишка килограма. Ово је, на пример, случај и са вакцином за грип.

Фото: З. Кнежевић

15. КАКО ДА "ГАЈИТЕ" АНТИТЕЛА?

Др Миланко Шеклер препоручује да се пре примања вакцине човек ослободи стреса, да више спава и квалитетно се храни. Да се понашате нормално и да чувате здравље.

16. ДА ЛИ СУ АНТИТЕЛА ЈЕДИНА ЗАШТИТА?

Не, стручњаци тврде да после вакцине могу да буду заштићени и они код којих се не створи довољна количина антитела. Разлог су Т ћелије које се стварају након вакцине или прележане болести.

17. ДА ЛИ АНТИТЕЛА ПОМАЖУ КОД НОВИХ СОЈЕВА?

Последње анализе показују да делују и на све познате нове сојеве, мада на неке смањеном јачином. Ипак, довољно да онемогуће тежи облик короне.

Фото М. Анђела

18. ДА ЛИ ВИШЕ АНТИТЕЛА ИМА ПОСЛЕ ВАКЦИНЕ ИЛИ БОЛЕСТИ?

- Антитела после примљене вакцине су у рангу вредности какву развијају тешко оболели пацијенти, од 60 јединица па навише - рекла је Марија Гњатовић из ИНЕП-а.

Они који су имали асимптоматску корону, извесно је развили су и мање антитела.

19. ДА ЛИ И ПОРЕД СВЕГА МОГУ ДА ДОБИЈЕМ КОРОНУ?

- Ако за вакцину кажу да је 80 одсто ефикасна, то значи да ће од милион вакцинисаних, 200.000 моћи теоријски да се инфицира, а 800.000 неће. Од тих 200.000, чак 190.000 неће ни знати да су се инфицирали, пар процената људи ће се инфицирати са благом клиничком сликом, а само известан број, тек пар стотина ће можда имати терапијске мере, али неће бити животно угрожен - објаснио је др Шеклер.

20. ДА ЛИ МОГУ ОПЕТ ДА СЕ ВАКЦИНИШЕМ?

У случају да вам организам не створи антитела, стручњаци не препоручују поновно вакцинисање, на пример, другим цепивом.

- Апсолутно не постоје ни назнаке које би указале када би неко требао да понови вакцинацију - рекла је раније имунолог др Емина Милошевић.

Фото: А. Амижић

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

ПЕШИЋ ТВРДИ: Стојаковић ће играти за Србију, стигла реакција младог кошаркаша