ТОКОМ ВИКЕНДА СВЕ ЗАТВОРЕНО? Са још 4.595 заражених епидемија се компликује, штаб данас доноси нове мере

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

12. 03. 2021. у 06:50

ПРОДУЖАВАЊЕ онлајн наставе за средњошколце, све затворено за викенд изузев маркета, апотека и пумпи, краће радно време од понедељка и апсолутна забрана концерата.

ТОКОМ ВИКЕНДА СВЕ ЗАТВОРЕНО? Са још 4.595 заражених епидемија се компликује, штаб данас доноси нове мере

Фото Н. Живановић

То је компромисни предлог новог пакета противепидемијских мера за који премијерка Ана Брнабић, као председница Кризног штаба, покушава пред данашњу седницу да обезбеди подршку и медицинског дела штаба, који тражи "локдаун" од седам дана, и представника државе који се противе затварању.

Оно што је засад једино сигурно јесте да ће мере бити пооштрене, што је потврдила и премијерка Брнабић, а да ли баш по овом моделу, или нешто измењеном, зависи око чега ће чланови Кризног штаба постићи сагласност.

Благе мере које су на снази, већ дуже нису примерене погоршању епидемиолошке ситуације, а из медицинског дела Кризног штаба упозоравају да би она могла да буде још тежа, чак и да премаши катастрофални сценарио какав смо видели у новембру и децембру, са готово 8.000 инфицираних на дан, и до 59 преминулих у 24 сата.

У Србији је у претходна 24 сата још 4.595 грађана било позитивно на 17.049 тестираних. То је, кажу епидемиолози, висок број. Забрињава, међутим, што расте број смртних случајева, којих је јуче било 24 - три више него дан раније. У болницама је 4.359 оболелих, од којих 213 на респираторима.

РЕВАКЦИНИСАНО 650.000 ГРАЂАНА

У СРБИЈИ је до сада дато 1.792.912 доза вакцина против короне, а 647.019 особа добило је и другу дозу, показују најновији подаци Владе Србије. Србија је убедљиво прва у региону по броју вакцинација на милион становника. По броју оних који су добили другу дозу вакцине на милион становника, наша земља је прва у Европи, а када је реч о броју ревакцинација на милион становника у свету, на шестом смо месту.

Начелница анестезије у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" др Душка Игњатовић, каже да се годину дана од када је овај КБЦ примио прве оболеле од ковида, ситуација није много променила.

- Најбољи показатељ колико је ситуација тренутно озбиљна показује податак да готово трећина хоспитализованих захтева лечење у јединицама интезивне неге - каже др Игњатовић.

- Тренутно је више од 250 пацијената у болници, а око 70 захтева кисеоничку потпору.

Протоколи лечења су се за ових годину дана мењали, много тога се зна, међутим и даље има изненађења:

- У року од 48 сати долази до драматичног погоршања клиничке слика. Причате са пацијентом, гледате његове параметре и знате да у року од само два сата он може да буде у веома лошем стању - описује докторка Игњатовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)