ТОКОМ ВИКЕНДА СВЕ ЗАТВОРЕНО? Са још 4.595 заражених епидемија се компликује, штаб данас доноси нове мере
ПРОДУЖАВАЊЕ онлајн наставе за средњошколце, све затворено за викенд изузев маркета, апотека и пумпи, краће радно време од понедељка и апсолутна забрана концерата.
То је компромисни предлог новог пакета противепидемијских мера за који премијерка Ана Брнабић, као председница Кризног штаба, покушава пред данашњу седницу да обезбеди подршку и медицинског дела штаба, који тражи "локдаун" од седам дана, и представника државе који се противе затварању.
Оно што је засад једино сигурно јесте да ће мере бити пооштрене, што је потврдила и премијерка Брнабић, а да ли баш по овом моделу, или нешто измењеном, зависи око чега ће чланови Кризног штаба постићи сагласност.
Благе мере које су на снази, већ дуже нису примерене погоршању епидемиолошке ситуације, а из медицинског дела Кризног штаба упозоравају да би она могла да буде још тежа, чак и да премаши катастрофални сценарио какав смо видели у новембру и децембру, са готово 8.000 инфицираних на дан, и до 59 преминулих у 24 сата.
У Србији је у претходна 24 сата још 4.595 грађана било позитивно на 17.049 тестираних. То је, кажу епидемиолози, висок број. Забрињава, међутим, што расте број смртних случајева, којих је јуче било 24 - три више него дан раније. У болницама је 4.359 оболелих, од којих 213 на респираторима.
РЕВАКЦИНИСАНО 650.000 ГРАЂАНА
У СРБИЈИ је до сада дато 1.792.912 доза вакцина против короне, а 647.019 особа добило је и другу дозу, показују најновији подаци Владе Србије. Србија је убедљиво прва у региону по броју вакцинација на милион становника. По броју оних који су добили другу дозу вакцине на милион становника, наша земља је прва у Европи, а када је реч о броју ревакцинација на милион становника у свету, на шестом смо месту.
Начелница анестезије у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" др Душка Игњатовић, каже да се годину дана од када је овај КБЦ примио прве оболеле од ковида, ситуација није много променила.
- Најбољи показатељ колико је ситуација тренутно озбиљна показује податак да готово трећина хоспитализованих захтева лечење у јединицама интезивне неге - каже др Игњатовић.
- Тренутно је више од 250 пацијената у болници, а око 70 захтева кисеоничку потпору.
Протоколи лечења су се за ових годину дана мењали, много тога се зна, међутим и даље има изненађења:
- У року од 48 сати долази до драматичног погоршања клиничке слика. Причате са пацијентом, гледате његове параметре и знате да у року од само два сата он може да буде у веома лошем стању - описује докторка Игњатовић.
Препоручујемо
ИМАО ЈЕ И ДРУГЕ ЗДРАВСТВЕНЕ ПРОБЛЕМЕ: Шеснаестогодишњак најмлађа жртва короне на Косову
12. 03. 2021. у 00:06
АМЕРИЧКА СТУДИЈА ПОКАЗАЛА: Пацијенти са супер антителима имуни на ковид
11. 03. 2021. у 22:44
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)