ТРАЖИЋЕ ПОДАТКЕ И ОД РУСА: Полиција истражује ко стоји иза група на апликацији "Телеграм" које објављују неприличне фотографије

ДА на апликацији за дописивање "Телеграм", која је руски пандан "Виберу", постоје масовне групе у којима се размењују интимне фотографије и снимци девојака без њиховог знања, али наводно и дечја порнографија и снимци силовања, јавност је сазнала у последња два дана, пре свега захваљујући обраћањима Сташе Ивковић (22).

ТРАЖИЋЕ ПОДАТКЕ И ОД РУСА: Полиција истражује ко стоји иза група на апликацији Телеграм које објављују неприличне фотографије

Фото Министарство одбране

Ова девојка је алармирала јавност преко свог твитер-налога.

Сташа је, пошто су се и неке њене слике са "Инстаграма" нашле у једној од ових група, уз питања да ли се продаје за новац, покушала да се инфилтрира у њу и раскринка је.

Уследиле су озбиљне претње, па и оне смрћу.

Фото: Printskrin

На ово је одмах реаговала полиција. Како је саопштено из МУП, по наредби министра унутрашњих послова Александра Вулина и директора полиције Владимира Ребића, припадници Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК) известили су о конкретном случају надлежно Тужилаштво за високотехнолошки криминал. По налогу овог тужилаштва СБПОК предузима све мере на откривању кривичног дела и расветљавању чињеница и околности везаних за фотографије и видео-материјал који се појавио на групама апликације "Телеграм". Тим поводом ће се по налогу тужилаштва обратити и компанији "Телеграм" за доставу података.

Министар Вулин је казао у Скупштини да се они који су те снимке и фотографије без сагласности поставили, који могу тако да погазе нечију интиму и злоупотребе поверење, не могу назвати људима.

Фото: Printskrin

- Они ће бити предмет наше обраде, наћи ћемо их и казнити. У српском друштву тако нешто неће се толерисати. Не може нико нечију фотографију, како год и када год да је настала, без сагласности онога ко је на фотографији, да објави и да се нада да ће му то проћи некажњено - истакао је министар и апеловао на жртве, чланове њихових породица и све који имају сазнања о овоме да се јаве и помогну.

ПАЖЉИВО СА ЛИЧНИМ ПОДАЦИМА

ПOСТУПАЊЕ је у току и због интереса предузетих доказних радњи нисам у могућности да дам детаљнији коментар. Од значаја је да сва лица морају повести рачуна кад је реч о личним подацима које деле или стављају на располагање другима, а посебно о приватним фотографијама и снимцима. Део наших грађана исувише лако сам прави овакав материјал и дели га са другима, или допушта да буде снимљен, без размишљања о могућим последицама. Ако би постојала свест да такви снимци по правилу бивају и злоупотребљени, простор за злоупотребу био би сужен - рекао је, за "Новости", Бранко Стаменковић, заменик републичког јавног тужиоца и руководилац Одељења за борбу против високотехнолошког криминала.

Како је јавно рекла Сташа, велики проблем је што су групе на "Телеграму" заштићене, а корисници могу да ставе лажну слику и сакрију свој број. Прва група о којој је обавестила јавност функционисала је под именом "Екс Ју балканска соба" и наводно је окупљала око 35.000 људи из региона. Многи су качили имплицитне сексуалне снимке или фотографије својих бивших девојака из освете, али и њихове личне податке и адресе. Стопиран је рад ове групе. Друга се зове "Нишлијке" и наводно броји нешто више од 20.000 чланова. И у оквиру ње су качени непримерени садржаји.

Фото: Printskrin

У групама су чланови размењивали не само снимке и фотографије, већ и препоручивали девојке једни другима, објављивали разне погрдне и понижавајуће коментаре и давали инструкције како намамити девојке пред камеру. Неке фотографије су просто украдене и без знања девојака објављене са њихових профила, док су друге потпуно приватне и нису намењене широј публици.

Професор др Горан Мандић, са београдског Факултета за безбедност, каже да је оваквим групама тешко стати легално на пут и да је, практично, једини начин тражити од оснивача да их забрани.

- Сајбер простор је проблематичан, а ствари додатно компликује чињеница да су оснивачи у другој држави, у случају "Телеграма", у Русији. Није немогуће утврдити ко поставља овакве слике, али јесте тешко, посебно ако за то користи купљену картицу, чија се евиденција код нас и даље не води, или ако користи програме за прикривање ИП адресе или се качи са ИП адресе неког кафића - каже проф. Мандић.

Зато је, по његовом мишљењу, кључно да млађи људи воде рачуна о томе шта каче на друштвене мреже.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)