ХРВАТСКИ КОЛУМНИСТА ЗА ДОЈЧЕВЕЛЕ: Како су Немци почели да завиде Србима

Novosti online

09. 03. 2021. у 18:40

ДОНЕДАВНО је клише о сјајно организованој држави пратио Немачку на сваком кораку. И Немци су се тиме поносили. Онда је дошао распад система. И било је крајње време да падне тај стереотип, пише Зоран Арбутина.

ХРВАТСКИ КОЛУМНИСТА ЗА ДОЈЧЕВЕЛЕ: Како су Немци почели да завиде Србима

Фото: АП

Приликом редовних одлазака у Хрватску мало ме ко пита „како се живи“ у Немачкој, мојој новој домовини. Дуго сам мислио да је јер људи имају довољно својих мука.

Али разлог је други – већина људи мисли да се о Немачкој ионако све зна, да је то беспрекорно уређена земља у којој све функционише. И да су Немаци можда хладни и уздржани, али зато дисциплиновани – да пешаци чекају на семафору и усред ноћи иако аутомобила нема нигде на видику.

Ту и тамо сам покушавао да објасним да није баш све тако сјајно. Да се рецимо човек код немачке железнице једино може уздати у то да воз касни. Али на то људи одмахују руком и кажу да претерујем.

Донедавно је клише о сјајно организованој држави био негован и у самој Немачкој. А онда је дошла корона. Кренуло је с маскама. Најпре се дуго расправљало јесу ли уопште потребне или нису, а када су постале обавезне – није их било довољно. А онда четврта светска економија није била у стању да их прибави. Немци су почели сами да шију маске.

Када су затворене школе, одједном су сви схватили да у Немачкој нема услова за дигиталну наставу. Ситуација са вирусом се мало смирила током лета. Али онда је почела нова школска година и- и даље није било услова за онлајн-наставу.

Нико није купио уређаје за пречишћавање ваздуха, у многим школама нема ни интернета, платформе за учење на даљину или нису готове или не раде како треба, ученицима нису дељени таблети, уколико немају своје. Зато су управо деца из социјално слабијих породица највише погођена затварањем школа.

Потом је уследила катастрофа са цепивом и вакцинацијом. Немачки Бајонтек је развио прво ефикасно цепиво, уз велику помоћ државе, али та иста држава није на време наручила довољне количине.

Бламажа је врхунац досегла у лоше организованој вакцинацији: и те релативно мале количине цепива често остају неискориштене, чак се бацају. Одједном су Немци почели са завишћу да гледају на Србију.

А на крају хаос око брзих тестова. Најављени су били за почетак марта. Онда је најава повучена. Сада се као термин масовне употребе брзих тестова спомиње средина месеца. И то бесплатних за све. Али где се могу добити? Нејасно. Могу се купити у дисконту Алди – ако на време ујутру станете у ред, јер се све брзо распрода.

Кроз самозадовољни клише о добро организованој земљи пробија се горка истима. Када ових дана разговарам с људима у Хрватској, све ме чешће питају: „Шта се то тамо код вас догађа?“

А то се с неверицом питају и сами Немци. Оцене у јавности се крећу од „не иде баш све како треба“, преко „срамота за Нјемачку“ до „тотално заказивање система“. Лепа слика коју су Немци имали о својој земљи све се више показује као илузија.

Али примера је било и пре короне. Рецимо поменуто кашњење возова. Или дигитализација. Док на Балкану треба да зађете дубоко у шуму, и најпре растерате вукове и медведе да би сте стигли до чистине где нема сигнала за мобилни телефон, у Немачкој ћете остати без сигнала на путу између Келна и Минхена.

Многе немачке државне службе још увек комуницирају путем факса (млађи читаоци мораће да прогуглају шта је то). А Бундесвер, важна војска у саставу НАТО, има потешкоћа да комуницира сама са собом јер користи читав низ неусклађених софтвера.

За многе Немце је то неугодно отрежњење. Дуго су мислили да је за њих резервисан светски врх, свеједно да ли је у питању фудбал или производња аутомобила.

Но не треба драмити. У Немачкој још увек многе ствари функционишу боље него у већини других земаља. Немачка је још увек у првој лиги, мада негде у средини табеле.

Да би поново дошла на врх потребан је труд и повратак немачкој девизи – проблеми су ту да би се решавали. Али прво се ваља ослободити лажне слике о себи као светском прваку у организацији.

(Дојчевеле)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу

УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу

"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."

08. 11. 2024. у 19:44

Коментари (0)

ТАЈНА КВАЛИТЕТА КАФЕ: Бенефити од зрна до шољице