КОМПОНУЈЕ ВОЂЕНА ВИШОМ ЕНЕРГИЈОМ: Млада новосађанка Христина Шушак (24) изузетним талентом за музику увелико задивљује Европу
МЕЂУ оним успешним младим људима који нашу земљу широм света представљају у најбољем светлу и својим достигнућима чине нас посебно поноснима, сигурно је и Христина Шушак (24) из Новог Сада, композиторка чије композиције из специфичног и врло сложеног музичког опуса изводе значајни европски оркестри и ансамбли већ скоро пуну деценију.
Христина је са седам година почела да свира на виолини, у осмој је написала своју прву композицију, а у петнаестој је компоновала "Прелудијум и фугу" за гудачки оркестар, дело које је изведено на завршном концерту такмичења младих композитора у Цириху 2013. Те године она почиње студије композиције и музичке теорије на Универзитету за музику и извођачку уметност у Бечу, у класи професора Херберта Лауермана, а 2019. их завршава и стиче звање магистра уметности.
Од тада ова млада уметница излази из традиционалних оквира тоналне музике и окреће се новим музичким правцима и структурама, у потрази за својим личним изразом. Пише соло, камерне и оркестарске композиције, као и мултимедијалну, поп и театарску музику.
- Мој музички опус заснива се на непрестаном развоју и истраживању нових музичких, као и концептуалних, филозофских димензија. На такав развојни ток су ме усмериле и навеле моје идеје и афинитети, као и сјајни професори, у првом реду моја професорка композиције Ирис тер Шипхорст - каже Христина.
САРАДЊА СА МАРИНОМ АБРАМОВИЋ
ХРИСТИНА се бави и концептуалном уметношћу, што јој дозвољава да повеже сва поља својих интересовања - композицију, математику, филозофију, плес, бину... Наша најпознатија савремена уметница Марина Абрамовић лично је изабрала Христину 2019. године да учествује на њеном мастеркласу, одржаном у Београду током изложбе "Чистач". Ту је пред камерама Би-Би-Сија извела свој перформанс Dies Irae.
Она je једна од низа педагога и других угледних личности из света музике који младој композиторки пружају велику подршку.
- Дела Христине Шушак сведоче о њеној изванредној музикалности, дубокој интуицији, јасним идејама и темељном композиторском занату. Она се баве основним антрополошким питањима и траже нове начине изражавања и одговора у медију музике - рекла је професорка Шипхорст о својој ученици.
А шта је за Христину најважније у процесу стварања неког музичког дела и колико јој у том креирању помаже математика, наука за коју такође од малих ногу показује велики таленат, па је у жељи да продуби своја сазнања и те студије уписала на Бечком универзитету?
- Мислим да је у компоновању најбитнија инспирација или надахнуће, када композитор до свог дела не долази рационалним начином размишљања него бива вођен неком вишом енергијом. Математика ту може да послужи у неким каснијим корацима, у изради материјала или саме структуре композиције - каже Христина.
ИЗВОЂЕЊЕ У ПАРИСКОЈ ФИЛХАРМОНИЈИ
ЗА Ансамбл "Интерконтемпоран", један од најзначајнијих светских ансамбала за модерну музику, Христина је написала композицију "Инфанс", која је изведена у марту 2020. у Париској филхармонији.
- Сарадња је остварена на препоруку Матијаса Пинчера, једног од водећих светских композитора и диригената, који је њен рад окарактерисао као вансеријски и као откриће - напомиње, за "Новости", Христинин отац проф. др Стаменко Шушак, познати новосадски кардиохирург.
Она напомиње да је најбољи пример за то савремена руска композиторка Софија Гибајдулина, која у својим делима често користи пропорције Фибоначијевог низа и тврди да најбоља дела настају када се споје фантазија и јака структура.
Додаје да у музици и осталим областима којима се бави не планира много, већ пушта да је носе "унутрашњи импулси и след догађаја".
- Ситуација с којом се глобално суочавамо учи нас, између осталог, да се живот не може испланирати. Желим да се и убудуће бавим уметношћу, да компонујем нова дела, изводим нове перформансе а све остало ће доћи по промислу и онако како треба - поручује Христина.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)