АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА НА ЈУГУ СРБИЈЕ: Корона дивља, болнице пуне, школе прелазе на онлајн наставу
ВРАЊЕ се у претходном периоду издвојило, поред Београда, као једно од нестабилнијих жаришта у Србији.
Поред наглог пораста броја заражених, овај град бележи и све већи број пацијената са тежом клиничком сликом, а капацитети болница су у потпуности испуњени. На све то, у овом граду је забележен и случај "распаривања" вакцина!
- Епидемиолошка ситуација у Врању је ванредна и изузетно тешка - каже др Слађан Станковић, епидемиолога у Здравственом центру Врања.
Речи епидемиолога Станковића илуструје и податак да је у овом граду јуче забележена 101 новозаражена особа. Ова бројка можда не звучи алармантно када се упореди са цифрама о којима слушамо на нивоу Србије и главног града. Међутим, уколико се узме у обзир да Врање има око 85.000 становника и да је отприлике 20 пута мање од Београда, једноставном рачуницом се добије да је 101 заражених у граду на југу Србије исто као да у Београду имамо 2.020 позитивних!
- Велики је број хоспитализованих. Сви капацитети болница у Пчињском округу су попуњени - две у Врању и једна у Сурдулици. Расте број оболелих са тешком и средњетешком клиничком сликом. Са упалом плућа је било 10 одсто пацијената на дневном нивоу претходних дана, а у последња два дана негде их је око 20 одсто. Обољевања се дешавају у свим узрастима, а највише код радно-активног становништва, али значајан је број заражених и код предшколске и школске деце - испричао је др Станковић.
Не поштују се мере
- Ситуација је ванредна и поред мера које смо предузели. Организована је настава на даљину у средњим школама и у неколико основних школа где је било доста заражених и међу децом и међу наставницима. Мере су уведене на две недеље, а једна седмица је већ прошла - каже епидемиолог из овог града и додаје да се "намеће потреба да се мере пооштре поготово за угоститељске објекте".
Епидемиолог Станковић објашњава да је до алармантне ситуације у овом граду понајпре дошло због непоштовања епидемиолошких мера у угоститељским објектима као и кућних журку које је тешко контролисати. Он је додао и да је до проблема дошло због великог грађана Северне Македоније који су долазили у шопинг у Врање, а ширењу заразе су кумовали психолошки фактор, односно презасићење грађанства антиепидемиолошким мерама као и опуштање због почетка вакцинације.
Са овим је сагласан и епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић који је јуче био у делегацији која је посетила Врање како би се утврдили тачни узроци погоршања ситуације са ковидом у овом граду на југу Србије.
- Оцена епидемиолошке ситуације у Врању је ванредна. То говори да се мере не спроводе оним интензитетом и обухватом како би требало, како од становништва, али тако и у контроли - рекао је Тиодровић.
Он је рекао да су дата упуства у Врању и другим градовима донета упутства да се примене све мере које је раније прописао републички Кризни штаб и Влада Србије и да се оне морају спровести до краја, а др Станковић је рекао за "Блиц" у ком правцу се размишља када се говори о увођењу мера у овом граду.
- Главне мете су трговински ланци и угоститељски објекти. Ту мора да се уведу нека ограничења или да се затворе потпуно на неки временски период да бисмо зауставили ширење вируса - рекао је епидемиолог.
Пристан британски сој корона вируса?
Епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон први је поменуо да је нови сој вируса корона познатији као британски сој "присутнији у популацији него што мислимо". Он је додао и да би то могао да буде један од разлога за пораст броја оболелих у Врању. Доктор Станковић није могао ово да потврди јер "секвенцирање вируса" код оболелих Врањанаца није обављено и због тога се не може са сигурношћу тврдити да је проблем изазвао овај сој вируса.
- Мој неки утисак, на основну клиничке слике, чини ми се да је он нешто измењен. Ја као епидемиолог пратим те клиничке карактеристике, а баш то брзо заражавање и заражавање свих чланова породице ми даје утисак да се вирус сада мало разликује. Сада је заразнији - рекао је др Станковић.
Колико случајева "распар" вакцинације има?
Случај који је уздрмао Србију претходних дана такође је у вези са Врањем. Наиме, утврђено је да је Врањанац Слађан Алексић примио "распар" вакцине против вируса корона. Он је прво 28. јануара примио Фајзерову вакцину, а затим да је 18. фебруара ревакцинисан кинеском Синофарм вакцином
Овај случај шокантан сам по себи није био довољан па се у медијима појавила информација да случај господина Алексића није усамљен и да је у Здтавственом центру у Врању још троје људи примило различите вакцине против вируса корона.
Епидемиолог Здравственог центра у Врању др Станковић ово демантује и каже да он није чуо за друге случајеве осим за ситуацију која се догодила његов суграђанину Алексићу.
(Блиц)
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (1)