РОМИ И ДАЉЕ МАРГИНАЛИЗОВАНИ: Бранкица Јанковић - дискриминација најизраженија код образовања и запошљавња
РОМИ и Ромкиње и даље су маргинализовани и суочени са великим тешкоћама, а један од највећих проблема је висока стопа сиромаштва.
Често су изложени говору мржње, а дискриминација је највише изражена у области образовања, запошљавања, здравствене заштите и становања, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на представљању извештаја „Роми у Републици Србији: изазови дискриминације“ невладине организације „Праксис“.
Према њеним речима, проблеми ромске заједнице још су видљивији од почетка пандемије ковида-19. Такође је подсетила на истраживање које је њена канцеларија спровела у сарадњи са немачком Организацијом за међународну сарадњу (ГИЗ), а према којем анкетирани сматрају да су им ускраћена права и услуге само зато што су Роми.
- Ипак, охрабрује податак да 88 одсто испитаника препознаје образовање као најважније за остваривање равноправног положаја у друштву, што само потврђује чињеницу да треба радити на едукацији ромске деце и младих и њиховој пуној инклузији у све сегменте друштва – рекла је повереница.
Дикриминацију и говор мржње на националној основи искусило је више од десет пута у животу 66 одсто испитаника ромске националности, а још 15,1 одсто њих се са дискриминацијом суочило мање од десет пута. Ове податке истраживања које су спровели Институт друшртвених наука и Центар за истраживање етницитета, навео је „Праксис“ у публикацији која је представљена. Дискриминацију Роми пријављују ретко јер, како кажу, немају поверење у институције. Према резултатима поменутог истраживања, 71 одсто грађана ромске националности није пријавило дискриминацију, а надлежни органи су њене последице отклонили само у четири од 23 одсто пријављених случајева.
У „Праксису“ нарочито указују на сегрегацију деце, коју Роми наводе, нарочито у предшколским установама и основним школама. У појединим местима (Лесковац, Ниш, Београд, Бујановац), родитељи других националности избегавају да упишу децу у школе у близини насеља где живе Роми и у којима наставу похађају ученици ромске националности.
- Саговорници су указивали и на просторну сегрегацију ромских насеља као облик дискриминације, потом и на дискриминацију у здравственом систему и систему социјалне заштите, као и у поступањима органа локане власти, полиције и судова - наводи „Праксис“ у извештају и додаје да се Ромкиње неретко суочавају и са насиљем у породици, најчешће од мушких припадника или старије доминатне жене у оквиру породице. Насиље у породици, као ни дискриминацију, по правилу не пријављују.
Поменут је и случај нишких таксиста, чије удружење има интерни правилник по којем возачи нису дужни да превозе Роме. У току је судски поступак због ове дискриминације.
Препоручујемо
У ВРШЦУ ОБЕЛЕЖЕН ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА: Лаптопови за најбоље студенте на ромском језику
23. 02. 2021. у 10:01
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (2)