ПОТРЕСАН ДОГАЂАЈ О КОМ СЕ ЋУТАЛО: Лелек какав се никад није чуо одзванјао на откривању споменика, маса људи потрчала и грлила "цвет"
ВИШЕ од 20 година морало је да прође да породице страдалих у Јасеновцу добију прилику да дођу на стратиште где су зверски уморени њихови најмилији.
Тај дан је освануо на Дан борца - 4. јула 1966. године, када је откривен споменик "Камени цвет". Одавању почасти жртвама присуствовало је тада више од 30.000 људи из Славоније, Баније, Босанске Крајине и других крајева тадашње Југославије.
Аутор монументалног споменика архитекта Богдан Богдановић сачувао је у својој мемоарској књизи "Уклети неимар" аутентично сведочанство о дубоким емоцијама са којима су окупљени приступили његовом споменику. Присутни су Богдановићев меморијал доживели као надгробни споменик својим убијеним рођацима, и спонтано му тако и приступили.
Крутим протоколом режирана, свечаност у Јасеновцу почела је говором првоборца Марка Белинића, који се маси окупљеног света и родбини жртава обратио за оно време уобичајеним речима и фразама. Он је говорио, али га скоро нико није слушао.
Усред монотоног говора, како је сведочио Богдановић, маса се покренула. Људи су спонтано и без икаквог позива кренули преко поља ка "Каменом цвету", удаљеном од бине готово километар. Преко покошене ливаде, уз лелек и сузе, кренуле су жене у црнини, забрађене марамама, старци, деца из рата. Како су пристизали до споменика, падали су на његово подножје, грлили и љубили његове стубове.
ЛОБАЊА ПОД ГРАБУЉАМА
АРХИТЕКТА Богдановић описао је још један непланирани догађај који је њему лично обележио откривање "Каменог цвета" у Јасеновцу. Он пише:
"Споменик је, дакле, био отворен. Међутим, прави чин отварања већ се био догодио, истог јутра, такорећи у праскозорје. Дошли су радници и пружили ми људску лобању.
Неочекивано је искрсла из земље и нашла се под грабуљама. Ћутећи смо је однели на обалу реке, сишли смо у обалско блато, тихо је спустили у воду. Док је тонула, рукавац матице однео ју је ка средини реке. Отишла је истим оним путем којим су отпутовали и многи други јасеновачки мученици."
Све је изгледало као да су жалосни људи кренули у сусрет својим убијеним родитељима, рођацима, пријатељима. Архитекта Богдановић, сведочећи овим потресним сценама, забринуо се чак и за безбедност људи и споменика. У пројектовању нико није рачунао на могућност да се хиљаде људи истовремено окупи у његовом подножју.
Штампа у духу тадашњег времена и начина извештавања није пренела ништа од атмосфере која је тог дана владала у Јасеновцу. "Борба" у броју од 5. јула 1966. објављује опширан извештај о комеморацији, преноси говоре и детаљано набраја учеснике и високе госте, али о првом организованом доласку породица жртава не даје ни једно једино слово. Потресна сцена, достојна античке драме, која је обележила церемонију на обали Саве, просто је прећутана.
Овај догађај у тадашњим новинама, иначе, "потопљен" је гигантским новинским текстовима о реакцијама партијских форума на одлуке Брионског пленума, одржаног свега неколико дана раније. Тадашњим властима, према важећој политици "братства и јединства", али и суровог обрачуна са неистомишљеницима, били су важнији извештаји са општинских партијских форума поводом смене Александра Ранковића, него одавање поште јасеновачким жртвама.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (3)