"МАЛО КОЛО" НА СПИСКУ БАШТИНЕ: Листа нематеријалног културног наслеђа Србије богатија за још једну традиционалну игру Срба у Банату
ЛИСТУ од 52 елемента нематеријалног културног наслеђа Србије допунио је још један фолклорни бисер - банатско "Мало коло".
У просторијама Академског друштва за неговање музике - "Гусле" у Кикинди данас ће бити промовисано као елемент са Листе нематеријалног културног наслеђа Србије. "Мало коло" сада је под редним бројем 53. и једно је од три кола, уз "руменку" и "коло у три", која су на овој репрезентативној националној листи.
Традиционално банатско "мало коло", игра се уз музику у затвореном или отвореном колу у којем учествују и млади и стари, жене и мушкарци, међусобно повезани "војвођанским хватом" који подразумева да жене држе руке на раменима мушкараца, а они се, међусобно хватају за руке иза леђа жена.
- Највише је заступљено у Војводини, као најраширенији играчки образац и мелодија. Врло је популарно и међу православним Србима у Румунији, тамо се обавезно игра када младенци излазе из цркве. Пева се "На многаја љета" и одмах затим се игра "мало коло" - објашњава Зоран Петровић, директор АДЗНМ "Гусле".
НАДИГРАВАЊЕ
"МАЛО коло" мушкарцима даје могућност да се надигравају, да се докажу и покажу. Играч може много да импровизује и да коло учини лепшим. Жене имају више статичан положај и њихов корак и покрет су скромнији. У Војводини има бар педесетак мелодијских варијација овог кола - објашњава Зоран Петровић.
Он каже да је најважније за наше нематеријално културно наслеђе, па и мало коло, да сваки елемент живи, у овом случају да се коло игра.
- То су идентитетске вредности. Ако немамо језичку културу и традиционалну музику, фолклор и обичаје, по мало чему ћемо се разликовати од других - оцењује Петровић.
- За "мало коло" определило нас је дугогодишње искуство, јер је то најпопуларнији фолклорни играчки образац у Војводини. Захтев за упис на листу поднели смо пре две године. Иницијативу су покренули Магдалена Попов, уметнички руководилац у "Гуслама" и Игор Попов, мајстор и узвођењу овог кола. Много су помогле др Селена Ракочевић, ванредни професор на Факултету музичке уметности и др Татјана Бугарски, етнолог из Музеја Војводине. У званичном опису овог кола на Листи нематеријалног културног наслеђа Србије пише да се "кинетички образац плеса заснива на симетричном латералном кретању: два корака за десном, па два корака за левом руком".
Препоручујемо
УЛАГАЊА У ЗОНУ „СЕВЕР“ У ВРШЦУ: За изградњу доводника воде 84 милиона динара
19. 02. 2021. у 13:40
ЗАШТИЋЕНО 37 ЦРКАВА: Верски објекти на територији неколико општина добили посебан статус
17. 02. 2021. у 10:11
МЕЂА НЕ ПАМТИ СВАДБЕ: Како изумире једно од најстаријих села у средњем Банату
01. 02. 2021. у 09:28
САЧУВАТИ БЛАГО СРБИЈЕ: Културно и уметничко наслеђе важно за идентитет народа
18. 12. 2020. у 12:37
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)