ДАНАС УСТОЛИЧЕЊЕ: Свечаност у Саборној цркви, патријарх Порфирије ће држати приступну беседу

Р. ДРАГОВИЋ

19. 02. 2021. у 07:02

СВЕЧАНО устоличење новог патријарха заказано је за данас у Саборној цркви у Београду. Планирано је да патријарх Порфирије одржи приступну беседу. Следећи Сабор требало би да буде одржан у мају, када ће бити попуњена упражњена места у епархијама.

ДАНАС УСТОЛИЧЕЊЕ: Свечаност у Саборној цркви, патријарх Порфирије ће држати приступну беседу

Фото И. Маринковић

Прва порука новог патријарха Порфирија његовој духовној деци недуго пошто је изабран за првог по части у СПЦ гласила је:

- Данас, призивајући Божији благослов на сву браћу и сестре, децу светосавске цркве, и све људе добре воље и читав свет, молим све да се моле Богу за моју маленкост - да се заједно, идући путем који су пропутили наши свети преци, удостојимо Царства небеског.

Доскорашњи митрополит загребачко-љубљански наследник је светосавског трона вољом Светог архијерејског сабора који је у четвртак заседао у крипти Храма Светог Саве у Београду. Новоизабрани првојерарх, чије је световно презиме Перић, један је од најмлађих које је СПЦ имала у новијој историји, а сматра се човеком мира и дијалога, по мери изазова са којим је суочена Српска црква.

Нови патријарх, 46. по реду у историји СПЦ, изабран је апостолским жребом између још двојице кандидата који су остварили највећи број гласова присутних архијереја. Рука монаха Матеја из манастира Сисевац, који је позван на Сабор да извуче име првојерарха, ухватила се за коверат са Порфиријевим именом. Поред њега, у тројну кандидатуру су ушли и епископ бачки Иринеј и бањалучки владика Јефрем.

Фото СПЦ

Поступак избора почео је око 15 часова тајним гласањем чланова Сабора. Према процедури, сваки владика је гласао за тројицу кандидата, а у други круг се са 31 гласом први пласирао митрополит Порфирије. Епископ бачки је добио подршку 30 епископа, док је трећепласирани био владика бањалучки Јефрем, чије име је заокружило 25 чланова Сабора. Овим "пласманом" испуњени су услови за апостолски жреб. Воља Светог духа, како се то тумачи у Цркви, била је да први по части постане митрополит Порфирије.

Пошто је монах Матеј извукао коверат из јеванђеља и прочитао име новог патријарха, председавајући Светог синода и чувар трона патријарха митрополит дабробосански Хризостом огрнуо је Порфирија зеленим огртачем - мандијом - који је резервисан за црквеног поглавара. После краће молитве благодарења и заједничког поја "Многаја љета", митрополит Хризостом Порфирију је уручио патријаршко жезло и крст и држећи га за руку увео га у трон намењен најстаријем архијереју.

- Његову светост патријарха српског Порфирија даруј Господе својој светој Цркви у миру, здрава и читава, часна, дуговечна и да правилно управља речју истине твоје! Достојан! - изговорио је древну црквену формулу митрополит Хризостом проглашавајући да је трон првојерарха попуњен.

Овај чин, према црквеној пракси, означио је да је нови патријарх изабран, а објављен је звуком свих 49 звона светосавског храма. Поклоњење сенима свог претходника, патријарха Иринеја, био је први Порфиријев потез по избору за црквеног поглавара. У пратњи двојице ђакона упутио се у гробни део крипте, где се поклонио Иринејевом гробу и целивао крст. У спомен-јеванђеље први пут се уписао у својству патријарха српског.

Церемонија изборног устоличења завршена је изласком из Храма Светог Саве. На челу поворке, окружен двојицом ђакона, изашао је нови патријарх и ушао у Парохијски дом на Врачару. Њега је спонтано поздравило неколико десетина окупљених свештеника, верника и пролазника.

Нови патријарх сматра се личношћу кадром да се ухвати укоштац са бројним недаћама које притискају српски народ и његову цркву.

- Увек ћу бити спреман да учествујем у изграђивању мостова међу народима и људима, свестан да има оних са једне и друге стране обале који ће бацати камење на градитеље мостова. Али, на то ме обавезује сам Господ - више пута је у разговору за "Новости" последњих година истицао Порфирије. - Мој примарни задатак је, и ја хоћу само то: да сведочим Христа, да проповедам Христа, да позивам људе да приступе Христу, да се у Христу преображавају и спасавају. То је и једини начин да људи постану стабилни и сигурни у себе.

Нови патријарх рођен је 1961. године у Бечеју, од оца Радивоја и мајке Радојке. Световно име му је Првослав. Школовао се у Чуругу и Новом Саду. Замонашио га је 1985. његов духовни отац тада јеромонах, а данас епископ бачки Иринеј (Буловић), у манастиру Високи Дечани. Дипломирао је на Православном богословском факултету у Београду 1986. године, а последипломске студије је завршио у Атини 1990. године, када долази у Манастир Светих архангела у Ковиљу, где је постављен за игумана.

ОДВЕЗАО СЕ У "ПОЛУ" СА ПЛАТОА

ПАТРИЈАРХ Порфирије из парохијског дома изашао је касно после подне. Верници су му прилазили да целивају руку. Обезбеђење их је потискивало, а патријарх их је замолио да не гурају народ. Одвезао се у белом "полу" са загребачким таблицама. (Д. Б. М.)

Широј јавности познат је као оснивач терапијске заједнице "Земља живих", која се од 2005. године у Ковиљу бави лечењем наркоманије и других болести зависности. Током боравка у Ковиљу био је духовник великом броју младих људи, уметника, музичара и интелектуалаца из Београда, Новог Сада и других градова. За викарног епископа јегарског изабран је 14. маја 1999. године. Следећа степеница у богословској каријери јесте катедра Пастирске психологије на Православном богословском факултету, где је заменио чувеног професора Владету Јеротића.

За митрополита загребачко-љубљанског изабран је 2014. године, а пре тога обављао је низ црквених и грађанских дужности - председник Управног одбора Хуманитарног фонда "Привредник", члан и председник Савета Републичке радиодифузне агенције, утемељивач свештеничке службе у Војсци Србије...

Патријарх Порфирије, како се наглашава, један је од најугледнијих српских духовника и интелектуалаца млађе генерације, а пажљиво негује односе и са представницима других верских заједница. Говори грчки, енглески и немачки, и служи се руским језиком.

Архијереј овако богате биографије за патријарха је изабран у миру и без истинске помпе, без обзира на то што је претходних дана јавност бомбардована наводним поделама и турбуленцијама у епископату.

Изборни сабор почео је у четвртак у 9 часова Светом архијерејском литургијом у врачарском Храму, коју су предводили митрополит Хризостом и владика шумадијски Јован. У богослужењу је учествовало 12 владика, док су остали присуствовали у молитви. Око 11 часова направљена је краћа пауза, а владике су нешто пре поднева ушли у крипту Храма. Овај простор, у ком је први пут биран црквени поглавар, био је посебно опремљен столовима и столицама, али и камерама које су снимале говорнике и емитовале слику преко постављених монитора. Врата Храма Светог Саве све време трајања седнице била су закључана, а испред њих је дежурала полиција.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник