САБОР СПЦ ДАНАС БИРА ПАТРИЈАРХА: Престо Светог Саве чека избор новог пастира православног народа
СРПСКА православна црква добиће 46. поглавара у својој историји. Новог патријарха - наследника Иринеја Гавриловића - изабраће Свети архијерејски сабор, чија седница почиње данас у крипти Храма Светог Саве на Врачару.
Српски првојерарх биће изабран по уставној процедури СПЦ, која подразумева и апостолски жреб - насумични избор једног од тројице кандидата са највећим бројем гласова чланова Сабора.
Овогодишњи изборни Сабор разликоваће се у односу на седнице на којима су бирани Иринеј и његов претходник - патријарх Павле. Заседање највишег црквеног тела први пут одржаће се на Врачару, а одликоваће га и висок степен примене противепидемијских мера, због којих је и премештен из седишта СПЦ - Патријаршијског двора у Београду. Уз то, овом заседању Сабора претходила је и досад невиђена затвореност највиших црквених тела, али и на моменте заглушујућа медијска бука која је пратила припреме за седницу.
Избор новог патријарха почиње Светом архијерејском литургијом, која је у врачарском Храму заказана за 9 часова, као и обредом призива Светог духа. После литургије Храм ће бити испражњен од верника и свештеника, а владике ће се повући у крипту на заседање које почиње у 12 часова.
Према Уставу СПЦ, нови патријарх ће бити изабран између 30 архијереја који имају најмање пет година владичанског стажа. Сабору ће, незванично, присуствовати 39 владика, будући да су поједине епархије упражњене, а има и архијереја који због нарушеног здравља или проблема са затвореним границама нису успели да допутују у Београд. Сигурно је да Сабору неће присуствовати епископ аустралијски Силуан, због строгих мера које је због епидемије увела Аустралија, као ни западноевропски владика Лука, који има здравствених проблема. Упитан је долазак владике врањског Пахомија, коме је недавно утврђен ковид 19.
Уставна процедура предвиђа да тројица владика са највише гласова иду у други апостолски круг, при чему сваки члан Сабора гласа тајно за тројицу кандидата. Праг за улазак у тројну кандидатуру је најмање 19 освојених гласова. Принцип је да се квалификациони кругови гласања понављају, уколико је потребно, све док се не дође до три кандидата са натполовичним бројем гласова. Њихова имена се потом уписују на хартију и затварају у три коверте и стављају у јеванђеље.
Иако се помињало да ће име новог патријарха извући архимандрит Јован Радосављевић из манастира Рача, ова дужност по свему судећи припашће оцу Матеју из манастира Сисевац код Параћина. Задатак жреба сматра се великом чашћу и прворазредним монашким послушањем.
У Храму Светог Саве претходна два дана трајало је својеврсно ванредно стање због изборног Сабора. Крипта је, по налогу формалних домаћина скупа - владика ремезијанског Стефана и шумадијског Јована - посебно опремљена за важан скуп. За ову прилику унети су столице и столови, као и озвучење са микрофонима и телевизори на којима ће учесници седнице моћи и да виде председавајућег Сабору и говорнике. Владике Стефан и Јован добили су посебан задатак од Светог синода - да се побрину да камере видео-надзора током заседања буду искључене, чиме би се обезбедила дискреција неопходна за рад Сабора.
Под сводовима крипте посвећене светом Лазару, тик уз гроб патријарха Иринеја, владике ће међу собом изабрати његовог наследника. Ко ће то бити зависи од односа снага између неколико више или мање сложних група владика. У црквеним круговима као најозбиљнији кандидати на белу пана камилавку - симбол патријаршијске власти и почасти - важе епископ бачки Иринеј, митрополит загребачко-љубљански Порфирије и владика будимљанско-никшићки Јоаникије, који сви имају јаке шансе да се већ у првом кругу гласова нађу у тројној апостолској кандидатури. Нико, међутим, не искључује ни изненађења, која су и те како била видљива и приликом избора претходних црквених поглавара.
СМЕШТАЈ НА ВОЉУ УЧЕСНИКА
У НЕДОСТАТКУ званичних информација, јавност је претходних дана била засута полуинформацијама о мешању државе у избор патријарха, па до могућности за тајно снимање и надзор над радом Сабора. Помињана је и наводна промена изборних правила, као и окупљање верника испред Храма Светог Саве током заседања, као вид притиска на поједине владике. Највише страсти у јавности изазвала је званично никад непотврђена одлука Светог синода да епископи током заседања буду смештени у хотелу "Хилтон". Владикама је, према сазнањима "Новости", остављено на вољу где ће бити смештени - у собама у Патријаршији или у београдским хотелима.
Без шансе да стану на чело Српске цркве нису ни владика бањалучки Јефрем, браничевски Игњатије, као ни дабробосански митрополит Хризостом. Упола гласа се помињу и владике жички Јустин, шумадијски Јован, као и диселдорфско-немачки Григорије. Сви они сматрају се кандидатима који не важе за фаворите, али се не искључује ни могућност да из другог плана уђу у тројну кандидатуру.
На кога год од поменутих владика Свети дух стави своју руку, сигурно је да га већ од првог дана по устоличењу чека велики посао. Први задатак Цркве и новог предстојатеља биће избор митрополита црногорско-приморског, што је у условима турбулентних прилика у Црној Гори изузетно велики изазов. Такође, отворено је и "македонско питање" у које се укључио и васељенски патријарх Вартоломеј. Нови црквени поглавар мораће хитно да се посвети и јачању веза са другим помесним црквама, које су оптерећене тзв. украјинским преседаном.
Нови патријарх биће устоличен највероватније за викенд у београдској Саборној цркви. Овај обред сматра се "техничким", после чега патријарх може да обавља своју дужност у пуном капацитету. Процес ступања на светосавски трон сматра се потпуно заокруженим после устоличења у древном седишту Српске цркве - Пећкој патријаршији. Овај чин биће организован највероватније на јесен ове године.
ЛАВРЕНТИЈЕ У БОЛНИЦИ, ПРЕДСЕДАВА ВАСИЛИЈЕ
ИЗБОРНОМ Сабору СПЦ председава најстарији архијереј по владичанском стажу - епископ шабачки Лаврентије. Он, међутим, неће присуствовати Сабору, јер је због погоршаног здравственог стања у среду збринут у Клиничком центру у Београду. Уместо њега, седницу највишег црквеног тела водиће сремски владика Василије.
Како нам је у среду речено у Епархији шабачкој, владика Лаврентије је стабилно и није животно угрожен. Како је у позним годинама, стручњаци су проценили да је боље да неколико дана буде под строгим лекарским надзором. Овај владика међу првима се вакцинисао против ковида, а недавно је примио и другу дозу цепива.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)