ЛЕКАРИ ТРАЖЕ: Затварање кафана или фајронт у 18 часова

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

18. 02. 2021. у 09:00

СА порастом броја оболелих од ковида 19, упркос успешној имунизацији током које је досад дато 1.002.949 доза, а ревакцинисано је више од 306.000 људи, све смо ближи пооштравању мера.

ЛЕКАРИ ТРАЖЕ: Затварање кафана или фајронт у 18 часова

У болницама 50 оболелих више него дан раније / Фото Д. Миловановић

Седница Кризног штаба није заказана, јер се, како сазнају "Новости", још вага да ли да се одржи у петак или да се ипак сачека до понедељка или уторка, како би се стекао реалнији увид у епидемиолошку ситуацију која је због празника, када се по правилу људи ређе јављају за помоћ, "замагљена". Чињеница да је у последња два дана око 20 одсто тестираних позитивно на вирус корона јасно показује у којем правцу идемо, а следеће недеље, по проценама епидемиолога, очекује се додатни пораст броја инфицираних.

У уторак смо на тестовима имали готово 22 одсто позитивних, а у среду 18,9 одсто. Од 13.063 тестираних у последња 24 сата позитивно је 2.467, а још 16 болелих је изгубило битку са ковидом. За дан се број хоспитализованих у болницама повећао за 50, и то рачунајући да ниједан пацијент није отпуштен, а на респираторима је троје оболелих више него дан раније, укупно 142.

Епидемиолозима је било јасно да ћемо опет ући у погоршање ситуације, због приметног попуштања опреза после вакцинације, а нарочито због непоштовања мера. Сада ћемо, опет, морати да "гасимо пожар", како би се спречио нови талас масовног оболевања.

То је у среду у објави на фејсбук-профилу потврдио и епидемиолог Предраг Кон, члан Кризног штаба.

- Не може се игнорисати погоршање епидемиолошке ситуације, посебно у Београду. Уколико се настави погоршање мораће да се пооштре мере, како би се спречио нови талас - написао је Кон.

Медицински део Кризног штаба тражи ригорознију контролу епидемиолошких мера, а на следећу седницу, како је потврђено "Новостима", долази са захтевом да се угоститељски објекти привремено затворе. Лекари су помало скептични да ће тај захтев "проћи", па су припремили и резервни предлог да се рад ресторана опет ограничи најдуже до 18 сати.

Имунолог Срђа Јанковић, члан Кризног штаба, каже да потпуно затварање угоститељских објеката може да постане неопходна строжа мера ако не могу да се спроводе мере превентиве.

- Медицински део Кризног штаба препоручио је када је одобрена скијашка сезона да је 30 одсто пуног капацитета максимум који се може дозволити, а да ли је било тако видеће се наредних дана - каже Јанковић. - Очи су упрте у планине, неке мере нису поштоване строго, не толико на самом скијалишту, колико у пратећим садржајима. Мере се крше и по градовима. Није суштина да налазимо кривце, већ да видимо где можемо ситуацију да побољшамо, а ако то не учинимо следи нам значајно повећања броја заражених. Сви се разочарамо када не допремо до људи и не успемо да им објаснимо да морају да се спроводе превентивне мере заштите од ковида.

БОРБА СА ВИРУСОМ МАРАТОН

- ОДРАДИЛИ смо 80 одсто прве фазе и 45 одсто друге фазе вакцинације - каже Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља. - Борба са короном није спринт, него маратон.

Ђерлек очекује да ће у понедељак у Србију стићи још 40.000 "Фајзерових" вакцина, а у марту и првих 125.000 доза "Астра Зенекиних" из Велике Британије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)