"ТОРЛАК" ОД МАЈА ПУНИ "СПУТЊИК V": Договорена прва фаза производње руске вакцине против ковида у Србији

Б.РАДИВОЈЕВИЋ

13. 02. 2021. у 10:30

ТОРЛАК" ће производити руски "спутњик V", а прва фаза која је јуче одобрена и подразумева пуњење и паковање ове вакцине, могла би да почне за два-три месеца.

ТОРЛАК ОД МАЈА ПУНИ СПУТЊИК V: Договорена прва фаза производње руске вакцине против ковида у Србији

Фото И. Маринковић

Министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић рекао је да је руска делегација, која је у четвртак допутовала у Београд, задовољна оним што је јуче видела у "Торлаку".

- Прва фаза је прелиминарно одобрена, писмени извештај ћемо добити за неколико дана - рекао је Поповић који је са тимом руских стручњака обишао лабораторију "Торлак".

Ова фаза производње подразумева транспорт супстанце из Русије, пуњење у ампуле на "Торлаку", паковање и дистрибуцију вакцине по Србији и у региону. Поповић каже да ће у наредних 10 или 15 дана у Србију доћи друга група стручњака из Русије који ће утврдити могућности за другу фазу производње, односно пуни циклус производње на "Торлаку".

Ненад Поповић, Фото Танјуг

У тој групи биће један од главних технолога из "Гамалеје" који је надзирао производњу вакцине у свим фабрикама досад.

- Што се тиче друге фазе, потребно је још неколико посета како бисмо имали пуну техничку информацију шта је све потребно, али по прелиминарним информацијама и закључцима руске екипе и та фаза је веома могућа - рекао је Поповић. - Потребно је много умешности и брзине да се обезбеди опрема за другу фазу. Верујемо да ћемо, уз чврсто обећање председника Вучића да ће учинити максимум да добијемо све што је неопходно, за седам до девет месеци покренути производњу у "Торлаку".

Директорка Института "Торлак" Вера Стоиљковић каже да та установа поседује техничко-технолошке услове за производњу вакцине "спутњик V" у шта су се уверили и руски стручњаци.

- Имамо технологију која је неопходна за производњу различитих врста вакцина, као што су бактеријске или вирусне вакцине, као и за део њиховог пуњења, односно за финализацију - каже Стоиљковићева. - Поседујемо линије које имају могућност за пуњење у различите врсте контејнера, а свака технологија може да се прилагоди на одговарајући начин и за одговарајуће потребе.

У Србији је досад вакцинисано више око 584.000 становника, али у болнице последњих дана стиже све више пацијената са тешком формом ковида 19. Лекари тврде да је то директна последица попуштања дисциплине у поштовању мера, и лажног осећаја сигурности који многи имају чим приме вакцину. Зато смо са нових 1.928 случајева инфекције, 16 смртних исхода и повећањем броја хоспитализованих на 3.832, опет на епидемиолошкој клацкалици.

Вера Стоиљковић, Фото Н. Скендерија

Доктор Горан Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести, каже да је сада преломни тренутак да се ситуација стабилизује или да склизне у још тежу.

На јучерашњем састанку директора ковид-болница са министром здравља Златибором Лончаром договорено је да се током празника дуплирају смене у ковид-амбулантама, јер се очекује повећање броја прегледа.

- Забринути смо због пораста броја новозаражених, након тренда опадања - каже Стевановић.

- Из ковид-система су изашли КБЦ "Звездара" и КБЦ "Бежанијска коса", а, нажалост нема могућности да још нека болница пређе у редован режим рада. Сада су код пацијената теже клиничке слике са неизвеснијим исходом лечења. Примећено је да један број инфицираних има конекције са слободним активностима, зимовањима, скијањем, као и да дисциплина попушта.

САРАДЊА Руски стручњаци јуче са српским колегама у Београду, Фото Д. Миловановић

Због тога ће већ од данас бити појачане котроле поштовања мера у целој земљи, а нарочито у зимским туристичким центрима, који ће под посебном лупом бити за празнике. Нова седница Кризног штаба, на којој ће медицински део тражити пооштравање мера, још није заказана. То не спречава локалне кризне штабове да због погоршања ситуације на својој територији, доносе одлуку о скраћивању радног времена или привременом затварању ресторана.

- Увелико се размишља о заоштравању мера, али још немамо јасне податке да бисмо могли да инсистирамо на Кризном штабу - каже др Предраг Кон, епидемиолог.

- Због празника ће тестирати мање људи па ћемо имати пад заражених, али то неће бити реалан одраз ситуације. Ризик од заражавања сада је значајно већи него пре десетак дана, јер у просеку дневно имамо 1.980 заражених, а очекујемо да ће доћи до даљег повећања.

НОВИ ТАЛАС МОЖЕ БИТИ ТЕЖИ

МАРИЈАН Ивануша, директор СЗО у Србији, каже да се пажљиво прате нови типови вируса, и да су све превентивне мере, иако је у току вакцинација, неопходне. То потврђује и пример Израела, где је прву дозу вакцине већ примило две трећине становника, али има и највише заражених на 100.000 становника.

- Ако не испратимо мере, можемо очекивати следећи талас који може бити лош - каже Ивануша.
Ивануша каже да нема услова за увођење ковид-пасоша јер нема довољно ни научних доказа који би потврдили да вакцина спречава асимптоматску заразу и пренос са заражене на незаражену особу.

Све што смо постигли добрим планом имунизације, који хвали и Европа, може да се поквари недисциплином, упозорава пуковник Иво Удовичић, командант ВМЦ "Карабурма":

- Ситуација је тешка. Нећу да плашим никога, али ово није ни обична епидемија, нити обичан грип. То добро зна 100.000 запослених у здравству који су већ 11 месеци у ковид-зонама.Последњих недељу дана расте број пацијената у болницама. "Карабурма" је опет пуна, "Земун" се пуни, и у "Батајници" има више пацијената. Плашимо се да ћемо болнице које су се вратиле на редован режим рада трећи пут морати да укључујемо у ковид-систем.

Фото И. Маринковић

Лекаре забрињава и то што многи грађани не схватају да прва доза вакцине не гарантује заштиту, и што одмах након вакцинације осећају лажну сигурност.

- Једна доза не штити довољно: још можете и да оболите и да имате тешку клиничку слику, као и да пренесете инфекцију. Тек две недеље после друге дозе можете да будете сигурни да нећете морати на интензивну негу. Али али и тада је могуће оболевање и ширење вируса - каже др Удовичић.

КУСТУРИЦА ПРИМИО РУСКО ЦЕПИВО

РЕДИТЕЉ Емир Кустурица примио је руску вакцину против короне "спутњик V", и 17. фебруара ће добити и другу дозу, преноси Россотрудничество.

Фото Ж. Кнежевић

- Београдска елита, блиска Западу, верује у вакцине "Фајзера" и "Moдерне", али ја мислим да 80 одсто Срба верује Русима и ефикасности вакцине "спутњик V" - цитира редитеља Россотрудничество. - Они знају да је то најбоља вакцина и надају се да ће је бити више у Србији. Та вакцина је за нас најважнија.

Масовна имунизација неће се прекидати ни током празновања Сретења. Термини заказани за 15. и 16. фебруар, ни за вакцинацију, ни за ревакцинацију, неће се одлагати.

Вакцина има довољно. Премијерка Ана Брнабић очекује да до краја фебруара Србија добије вакцину и четвртог поризвођача, британско-шведске "Астра Зенеке".

- Очекујемо да ће стићи између 120.000 и 150.000 доза вакцина тог произвођача, а ревакцинација за оне који приме "Астра Зенекину" вакцину је тек после 12 недеља. Чекамо званичну потврду од "Астра Зенеке" - рекла је Брнабићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ЦЕО СВЕТ СЕ СПРЕМА ЗА ЛУДНИЦУ У АМЕРИЦИ: Клади се на изборе и наплати своје познавање политике