ЈЕЛЕНА МИЛИЋ ПРИМИЛА РУСКУ ВАКЦИНУ: Ево зашто се директорка ЦЕАС определила за Спутњик V

Биљана Ристивојевић

04. 02. 2021. у 14:43

ДИРЕКТОРКА ЦЕАС Јелена Милић примила је данас руску вакцину Спутњик V.

ЈЕЛЕНА МИЛИЋ ПРИМИЛА РУСКУ ВАКЦИНУ: Ево зашто се директорка ЦЕАС определила за Спутњик V

Фото: Јелена Милић

-Драги грађани Србије, данас сам примила прву дозу руске вакцине Спутник В (Гам-ЦОВИД-Вац). Упућујем искрене честитке свим надлежним органима Републике Србије (РС) на одлично организованом процесу вакцинације, е-управи од заказивања до регистрације зарад позива на ревакцинацију, и љубазним медицинским радницима и тимовима који обављају важне друге послове у овом процесу. Стратешка одлука наше државе да још пре пар година крене у процес дигитализације, показује управо сада током организације процеса вакцинације, колико је била значајна и добро реализована – наведено је у саопштењу Јелене Милић.

-Наравно, искрена захвалност и дивљење свим медицинским и другим радницима који се беспоштедно боре од почетка избијања пандемије. И због њих апелујем да, иако се вакцинација добро и континуирано одвија, сви наставимо да се држимо свих прописаних епидемиолошких мера које препоручи Кризни штаб, јер битка још није готова и штета би било угрозити оволике до сада уложене напоре свих, зарад још мало стрпљења и одговорности-додаје Милић.

Фото: Јелена Милић

 

-За Спутњик вакцину сам се определила из више разлога. Угледни светски часописи објавили су да Спутникова вакцина има све квалитете као и друге вакцине у оптицају, али и предности  које друге немају. Велика захвалност руским научницима. Искрено се надам да ће процес производње вакцине Спутник V ускоро почети и у Србији. Ипак кључни мотив избора вакцине Спутник V је да  искажем поверење у релевантне институције РС, а пре свега Агенцију за лекове и медицинска средства која је одобрила њену употребу, као што је одобрила и употребу осталих вакцина против вируса Цовид-19 који су на располагању нашим грађанима и да их охрабрим и позовем да се и сами вакцинишу. Та Агенција одобрила је и ММР вакцине које су кориштене против епидемије малих богиња пре пар година – саопштила је Милић.

-Посебно наглашавамо  да је опасно зарад личних циљева без основа дискредитовати релевантне локалне и међународне агенције и тела задужене за јавно здравље попут наше Агенције или Светске здравствене организације (СЗО), кријући податке или ширећи теорије завере да су под нечијим посебним утицајем или притиском. Такве неодговорне акције могу имати несагледиве последице. Држава Србија, њено државно руководство и грађани Србије показали су одличну организованост, самоорганизованост и велику  хуманости пре пар година кад смо интензивно били погођени мигрантском и  избегличком  кризом. Исто је и током пандемије Цовид-19. Шта би јесенас било са великим бројем пацијената у новоизграђеним Цовид болницама и са нашим системом јавног здравља да се државно руководство није одмах укључило у глобално беспоштедну борбу за набавку респиратора и друге опреме! Не заборавимо притиске и критике које су им тада долазиле из ЕУ и других центара  због набавке и довијања те опреме из Кине захваљујући добрим односима грађеним са Кином. То је  пре свега била одлука да се што брже и боље заштити што већи број грађана Србије и наш здравствени систем и то у тренутку кад и није било другог избора – наводи директорка ЦЕАС.  

-Грађани Србије су из истих разлога и захваљујући беспоштедној борби нашег руководства, током које је преузело и доста ризика за које вероватно ни не знамо, сада у прилици да се интензивно вакцинишу и то различитим врстама вакцина. Држава Србија  опет показује хуманост спремношћу да и другим земљама у региону, које се нису овако сјајно снашле, помогне око вакцина. Због свега наведеног наше руководство заслужује да му укажемо поверење и безрезервну подршку да процени које је то компромисно решење око новог статуса Косова, које ће нам омогућити даље јачање економије, демократије, владавине права и наставка ЕУ интеграција. Та подршка треба да буде изнад идеолошких и политичких разлика, усмерена на јачање заједничке државе Србије да би и у будуће могла спремно и хумано да се носи са новим изазовима и претњама, имајући кредибилне партнере на различитим местима, који јој, а и она њима могу у томе помоћи. Не заборавимо да су чешћи  изазови и претње  регионалног и глобалног, а не локалног карактера. Тако је добро слушати и гледати да се о Србији, о свима нама, у позитивном тону говори интензивно ових дана широм света. Браво Србијо – закључује Милић. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину