СЗО СТРУЧЊАК О КОВИД ПАСОШИМА: Ево како ћемо путовати ове године и кад ћемо скинути маске

29. 01. 2021. у 18:41

ИВАНУША је истакао да вакцина нема довољно у свету, да их треба користити приоритетно за најизложеније групе људи, а не за туристе.

СЗО СТРУЧЊАК О КОВИД ПАСОШИМА: Ево како ћемо путовати ове године и кад ћемо скинути маске

Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

Он је рекао да се слаже да треба издавати медицинску потврду, сертификат да је нека особа вакцинисана, и да је посебно важно након прве дозе вакцине да се зна коју вакцину је особа примила и када треба да се ревакцинише.

- То је део редовне медицинске документације, али није путни документ. Ми знамо да је тренутно обавезна вакцинација у свету, према међународним правилима, само вакцинација против жуте грознице. Дакле ако неко долази из ендемског подручја треба да је вакцинисан када путује на друга подручја- навео је Ивануша.

Напомиње да се вакцинацијом против вируса корона појединац штити од озбиљног облика болести, а када се довољан број људи вакцинише ствара се колективни имунитет и пандемија ставља под контролу.

Истиче да за сада увођење ковид пасоша, који подразумевају да се у поједине земље дозволи улаз путницима само који су вакцинисани против вируса корона, "не долази у обзир".

- Мишљења смо да вакцине за које знамо да их нема довољно у свету треба да се користи приоритетно за најизложеније групе људи, а не за туристе- рекао је он.

Ивануша сматра да Србија има изузетно добар темпо вакцинације грађана и да се нада да ће тако да се настави. Напомиње и да то зависи колико ће вакцина имати на располагању.

- Србија има изузетан темпо у вакцинацији. Данас сам погледао и на глобалном нивоу Србија је, мислим чак, међу прве три по броју вакцинисаних становника на дневном нивоу- рекао је Ивануша.

Осим што има доступних вакцина Србија је, како каже, добро логистички организовала вакцинацију те пуно људи може да се вакцинише у једном дану, што није лак задатак.

Упитан када се могу очекивати вакцине из ЦОВАX програма он је рекао да се у првом кварталу ове године, до краја марта, на глобалном нивоу може очекивати око 150 милиона доза, да се до краја јуна може очекивати још додатних 500 милиона доза вакцина, а до краја године око две милијарде доза.

- Тешко је предвидети када би део тих вакцина могао да заврши и у Србији. Ради се интензивно на томе. Имамо информацију да ће прве допреме у свету, дакле глобално, бити симболичне у фебруару, а онда веће количине у марту. Очекујемо у Европи око 10 милиона доза, али знамо има пуно држава- навео је Ивануша.

Истиче да и након вакцинације остају превентивне мере - маска дистанца, хигијена руку. Подсећа да се вакцинација обавља у две дозе, да се након прве дозе развија имунски одговор који није довољан да би штитио од заразе.

Након друге дозе, појашњава, мора се сачекати десет дана до две недеље да се створи имунитет који би требао да штити од вируса.

- Надамо се да ће масовном вакцинацијом да се стекне колективни имунитет па ћемо убудуће, можда чак и у другој половине ове године, лакше дисати и можда моћи живети и без маске- закључио је он.

(Мондо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник