СРБИЈА ЋЕ КУПИТИ ЈОШ СНАЖНИЈЕ ДРОНОВЕ: Председник Вучић открио план даљег улагања у војску

Р. Др.

28. 01. 2021. у 20:00

СИСТЕМ одбране ће ове године посебну пажњу обратити на такозвано електронско ратовање. Србија ће зато купити много више снажнијих беспилотних летелица, а бавиће се и радарским системима и ометањима, како дефанзивним тако и офанзивним деловима електронског ратовања.

СРБИЈА ЋЕ КУПИТИ ЈОШ СНАЖНИЈЕ ДРОНОВЕ: Председник Вучић открио план даљег улагања у војску

Фото Танјуг

Најављујући нове набавке савремених средстава за Војску Србије, ово је рекао председник Александар Вучић. Он је данас у Генералштабу присуствовао редовном годишњем реферисању о резултатима анализе стања и способности Војске Србије у 2020. години. Сумирајући прошлогодишњи биланс, шеф државе је најавио и повећање зарада у Војсци Србије.

- Током ове године планирамо велико повећање примања за војнике, подофицире и официре. Осим пет одсто које ће добити цео јавни сектор, они могу да рачунају и на повећање од 10 процената, што значи да их у 2021. очекује укупан раст плата између 9,8 и 17,6 одсто - саопштио је Вучић.

Међу највећим недостацима оружаних снага је попуна Војске Србије. Према Вучићевим речима, овај проблем више није толико видљив међу професионалним војницима, колико међу занимањима и специјалностима која су тражена и боље плаћена на тржишту рада.

- Желимо да припаднике ВС што дуже задржимо у нашим редовима, а истовремено да привучемо много већи број људи. Доласком нових инвеститора и фабрика расту примања, а ако то војска не прати, неће моћи да задржи људе. То је важно јер је Војска Србије фактор стабилности, очувања мира и одвраћања свакога ко би желео да нападне нашу земљу - навео је шеф државе.

ОД КОРОНЕ СТРАДАЛО 19 ВОЈНИКА

ВОЈСКА Србије била је на висини задатка и у борби са пандемијом.

- Била је једна од најзначајнијих институција у прихватању наших људи из иностранства. Зато смо имали велики број заражених војника у првом таласу епидемије. Укупно је умрло 19 припадника Министарства одбране и Војске Србије - у 2020. живот је изгубило њих 16, а у 2021. још троје припадника. Изражавам саучешће њиховим породицама - навео је Вучић.

На састанку у Генералштабу јуче су разматране све могућности угрожавања безбедности Србије, по свим геостратегијским, војностратегијским и војнотактичким правцима. Војни врх је анализирао и деловање наше војске, способност борбених група намењених да приме први удар евентуалног напада, и снаге које могу бити дигнуте на ноге за 24 часа...

Врх државе и војске отворио је још једну значајну тему за грађане Србије - евентуално враћање обавезе служења војног рока.

- О томе ћемо тек да разговарамо, а пре доношења било какве одлуке, отворићемо и широку расправу у јавности. То има и добрих и лоших страна. Само за објекте и храну потребно је више од 8 милијарди динара, плус примања за војнике у износу од око 1,2 милијарде динара.

ПОД ОПАСАЧ 10.000 регрута ГОДИШЊЕ

ВЛАДА разматра могућност да, ако буде донета одлука о поновном увођењу служења војске, годишње упућује десетак хиљада регрута, односно четири пута по 2.500 хиљаде младића.

То је данас, одговарајући на питања посланика рекао министар одбране Небојша Стефановић. Он је рекао да одлука још није донета и да се разматрају сви аспекти, укључујући и потребу за обнављањем резервног састава, као и питање финансија.

Добре стране тога су попуна и оживљавање гарнизоних места која су данас готово испражњена - објаснио је Вучић.

Војни врх је одлучио да ове године нове јединице стационира у Прибоју, Лозници, Белој Цркви, Неготину, Пироту и Сурдулици.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину