ЦЕПИВО СТО ОДСТО ЕФИКАСНО: Руски научници цнтар "Вектор" код Новосибирска тврди да је њихова вакцина најбоља
МАРКЕТИНШКО-политички рат који Запад води против вакцине "спутњик V" не престаје, без обзира на то што до сада није забележен ниједан случај да је нека особа имала већих проблема после цепљења.
Али, конкурентска борба се води и у самој Русији, између три центра која су направила своје вакцине. Тако су пре неколико дана руски медији, а потом и светске агенције, емитовале вест да је вакцина против ковида 19, "епиВакКорона", коју су направили у научном центру "Вектор" недалеко од Новосибирска, до сада показала 100 одсто ефикасности, после две фазе клиничких испитивања.
Поређења ради, вакцина "спутњик V" коју је направио Национални центар епидемиологије и микробиологије "Николај Гамалеја" из Москве, показала је ефикасност већу од 91 одсто.
И "епиВакКорона" требало би да се даје два пута у размаку од две до три недеље. У центру "Вектор" кажу да се њихова вакцина може давати и људима који имају антитела да би се ојачао њихов имунитет. Дакле, они који су преболели корону требало би да добију само једну дозу вакцине и буду безбедни од вируса. "Векторова" вакцина регистрована је у Русији у октобру, а у току је трећа етапа истраживања у којој учествује 40.000 добровољаца. Међу њима су и људи старији од 65 година и они који имају хроничне болести.
Производња би требала рапидно да се повећа у фебруару, најавила је потпредседница владе РФ Татјана Голикова, а центар "Вектор" годишње ће моћи да произведе пет милиона доза вакцина. Експерименти на животињама показали су да цепиво обезбеђује имунитет на ковид од најмање шест месеци, а вероватно и дуже.
ГОЛИКОВА И ПОПОВА
ИНТЕРЕСАНТНО је да су управо "Векторову" вакцину примиле две важне даме у борби против ковида у Русији, др Ана Попова и потпредседница владе Татјана Голикова, која је задужена за комплетну акцију борбе против ковида у Руској Федерацији. То што је Попова примила "епиВакКорона" а не "спутњик V" је логично јер је она на челу "Роспотребнадзора" у чијем се саставу налази научни центар "Вектор".
Крајем марта грађани Русије моћи ће да се вакцинишу једном од три домаће вакцине јер ће тада бити у оптицају за имунизацију и "ковиВак" коју је направио центар "Чумакова". Трећа руска вакцина против короне, коју је произвео Федерални научни центар за истраживање и прављење имунобиолошких препарата, требала би да почне да се широко примењује у марту. Сада су предата сва документа за њену регистрацију. Директор научног центра Константин Чернов каже да ће та вакцина бити "комплекснија од других" а сва досадашња испитивања дала су добре резултате.
Центар "Чумакова" може да прави годишње максимум десет милиона доза вакцина. Према досадашњим испитивањима, ефикасност "ковиВак" вакцине је 90 одсто, што испуњава стандарде Светске здравствене организације. После 28 дана од прве дозе, код вакцинисаног почињу да се стварају антитела. Иначе, та вакцина се чува на температури од плус два до плус осам степени, а може се давати и деци, старијим људима као и особама са хроничним болестима.
Главни проблем Русије што се тиче вакцине је недостатак индустријских фармацеутских капацитета. Тек крајем маја Русија ће достићи ниво да производи месечно 20 до 30 милиона доза цепива. Због тога је Путин и предлагао Индији, Кини и Јужној Кореји као и већим јужноамеричким земљама да њихове фабрике по руској лиценци и технологији праве "спутњик V" за светско тржиште.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)