ЉУБЉАНИ ЈЕ ВРЕМЕ ДА НАС ПРЕБРОЈИ: Српска заједница у Словенији покушава да исправи три деценије стару неправду и добије статус мањине
САВЕЗ Срба Словеније тражи од званичне Љубљане да у попис становништва ове године буде укључено и изјашњавање о верској и националној припадности. То ће, кажу, помоћи да српска заједница оствари већа права - добијање двојног држављанства и статуса националне мањине.
- Тренутна регулатива која уређује попис не даје могућност становницима Словеније да се изјасне о верској и националној припадности - објашњава, за "Новости", Владимир Кокановић, председник Савеза Срба Словеније. - Последњи попис који је то омогућио био је 2002. и тада је показао да у Словенији живи око 40.000 људи који се изјашњавају као Срби. Већ наредни из 2011. није то више дозвољавао.
ССС је најавио званичан захтев да се свим становницима дозволи да искажу своју националну припадност, а у Савезу Срба очекују подршку шире јавности. Када ће Влада Словеније и парламент о томе расправљати, не знају, а главни аргумент им је Устав који предвиђа ову могућност.
Срби, иако најбројнија мањина под Алпима, немају званично тај статус, јер се мањинама сматрају само Италијани и Мађари. Из последњег извештаја Напредног клуба о правима Срба у региону, види се да наши сународници чине два одсто од укупног броја становника и самим тим представљају најбројнију етничку заједницу, након Словенаца. Словенаца је, пак, у Србији, по попису из 2011. године, 4.033 или 0,06 одсто и имају статус националне мањине.
- Званично образложење је да Срби не могу добити права националне мањине јер нису аутохтоно становништво на простору Словеније - каже историчар Чедомир Антић, председник Напредног клуба. - То није тачно, јер Срби још од раног новог века живе у Белој Крајини. Осим тога, од краја Другог светског рата ту се досељавају као значајна дијаспора. Чак је и Аустрија, која је једнако затворена као Словенија, прихватила постојање српске мањине и дала јој извесна права, само словеначка елита није.
Многи Срби, као и житељи БиХ, изгубили су и друга права и имовину као "избрисани". Како подсећају у извештају Напредног клуба, Законом о држављанству, донетом стицањем независности, 25. јуна 1991, дефинисано је да словеначко држављанство могу добити сви припадници других народа са сталним боравком у Словенији ако у року од шест месеци поднесу захтев.
Са списка грађана тако су избрисани Срби, њих 25.671, који нису узели словеначко држављанство, јер су пред њих постављени разни дискриминаторски услови, одузета им уставом гарантована и стечена права, терани су да полажу словеначки језик и историју, иако су ту живели годинама. Са списка, међутим, нису брисане друге нације.
ПОДРШКА
СРБИ у Словенији нису заборављени - рекао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић после сусрета са председником Удружења Срба у Словенији Владимиром Кокановићем у Новом Саду. "Договорили смо долазак наших културно- уметничких друштава из Словеније у Нови Сад, као и промоцију Српске Атине као Европске престонице културе у тој земљи. Дужни да будемо једни уз друге", поручио је Вучевић.
Препоручујемо
СРБИЈА ИНВЕСТИРА У СЛОВЕНАЧКУ ПРИВРЕДУ: Све више српских компанија послује у “дежели”, тренутно их је 2.000
01. 10. 2020. у 11:09 >> 11:09
ВУЧИЋ ПОСЛЕ РАЗГОВОРА СА ЈАНШОМ: Словенија важан партнер, имамо подршку
30. 08. 2020. у 22:42
ЗБОГ ПОГОРШАЊА ЕПИДЕМИОЛОШКЕ СИТУАЦИЈЕ: У Словенији продужене рестриктивне мере
08. 01. 2021. у 08:41
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (1)