ЉУБЉАНИ ЈЕ ВРЕМЕ ДА НАС ПРЕБРОЈИ: Српска заједница у Словенији покушава да исправи три деценије стару неправду и добије статус мањине

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

09. 01. 2021. у 13:00

САВЕЗ Срба Словеније тражи од званичне Љубљане да у попис становништва ове године буде укључено и изјашњавање о верској и националној припадности. То ће, кажу, помоћи да српска заједница оствари већа права - добијање двојног држављанства и статуса националне мањине.

ЉУБЉАНИ ЈЕ ВРЕМЕ ДА НАС ПРЕБРОЈИ: Српска заједница у Словенији покушава да исправи три деценије стару неправду и добије статус мањине

Владимир Кокановић

- Тренутна регулатива која уређује попис не даје могућност становницима Словеније да се изјасне о верској и националној припадности - објашњава, за "Новости", Владимир Кокановић, председник Савеза Срба Словеније. - Последњи попис који је то омогућио био је 2002. и тада је показао да у Словенији живи око 40.000 људи који се изјашњавају као Срби. Већ наредни из 2011. није то више дозвољавао.

ССС је најавио званичан захтев да се свим становницима дозволи да искажу своју националну припадност, а у Савезу Срба очекују подршку шире јавности. Када ће Влада Словеније и парламент о томе расправљати, не знају, а главни аргумент им је Устав који предвиђа ову могућност.

Срби, иако најбројнија мањина под Алпима, немају званично тај статус, јер се мањинама сматрају само Италијани и Мађари. Из последњег извештаја Напредног клуба о правима Срба у региону, види се да наши сународници чине два одсто од укупног броја становника и самим тим представљају најбројнију етничку заједницу, након Словенаца. Словенаца је, пак, у Србији, по попису из 2011. године, 4.033 или 0,06 одсто и имају статус националне мањине.

- Званично образложење је да Срби не могу добити права националне мањине јер нису аутохтоно становништво на простору Словеније - каже историчар Чедомир Антић, председник Напредног клуба. - То није тачно, јер Срби још од раног новог века живе у Белој Крајини. Осим тога, од краја Другог светског рата ту се досељавају као значајна дијаспора. Чак је и Аустрија, која је једнако затворена као Словенија, прихватила постојање српске мањине и дала јој извесна права, само словеначка елита није.

Многи Срби, као и житељи БиХ, изгубили су и друга права и имовину као "избрисани". Како подсећају у извештају Напредног клуба, Законом о држављанству, донетом стицањем независности, 25. јуна 1991, дефинисано је да словеначко држављанство могу добити сви припадници других народа са сталним боравком у Словенији ако у року од шест месеци поднесу захтев.

Са списка грађана тако су избрисани Срби, њих 25.671, који нису узели словеначко држављанство, јер су пред њих постављени разни дискриминаторски услови, одузета им уставом гарантована и стечена права, терани су да полажу словеначки језик и историју, иако су ту живели годинама. Са списка, међутим, нису брисане друге нације.

ПОДРШКА

СРБИ у Словенији нису заборављени - рекао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић после сусрета са председником Удружења Срба у Словенији Владимиром Кокановићем у Новом Саду. "Договорили смо долазак наших културно- уметничких друштава из Словеније у Нови Сад, као и промоцију Српске Атине као Европске престонице културе у тој земљи. Дужни да будемо једни уз друге", поручио је Вучевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE