ВЛАДО СТРУГАР: За Крлежу су 1918. Срби браћа ослободиоци, а много времена доцније, србијанске чете су окупационе
АНДРЕЈ Митровић рече да је Југославија започела своје постојање као држава помирења. Заиста, тако је!
Митровић је, да би примером објаснио помирење, споменуо извесног Хрвата, вишег официра, који је био на високој дужности у команди аустроугарског гувернмана окупиране Србије (1916-1918), и да се он јавља у данима уједињења као војни стручњак Земаљске владе у Загребу.
Србија није тражила да се том дојучерашњем непријатељу одузме пуномоћство; али је онамо, у Загребу, тај официр био јавно поречен на свечаности, коју Удружење југославенских жена бејаше приредило у част српских официра; наиме, кад је повереник за народну одбрану представио тог часника као свога сарадника, млади књижевник Мирослав Крлежа је довикиуо с дна дворане: "Доље с њим"! Истог часа, Крлежа је ухапшен са још двојицом социјалиста.
Крлежа је у социјалдемократском листу "Слобода" (21. новембра 1918) објаснио зашто се успротивио оноликом удостојењу једног аустроугарског официра: "Жалосно је што се нашло људи који ми нису дозволили да свој говор довршим и да позовем браћу Србе ослободитеље да нас доиста ослободе од овог јункерског, црножутог, средовјечног система, нас биједну домобранску и инфантеријску рају."
НАВЕШЋУ и како Крлежа долазак српске војске назива у свом чланку "Титова седамдесетогодишњица" (штампаном у књизи "Споменица Титу", ЈАЗУ, Загреб, 1981, стр. 49): "О стварном, необично сложеном случају политичког уједињења СХС, с обзиром на начин како је политичко уједињење, у облику свршеног чина оружјем, на темељу окупације бившег аустријског терена по србијанским, респективе савезничким четама, било проведено у дјело, партијска дискусија није дала никакве стварне ни практичне директиве."
Колико различито: онда, Срби су браћа ослободиоци, а много времена доцније, србијанске чете су окупационе. Што је истинито прво, као непосредна реч о властитом доживљају, или последње, као накнадно и сврсисходно политичко изјашњење.
Читајући ондашње јавне вести и службена саопштења, судимо да је српска војска била тражена да доће у Хрватску и Словенију да би помогла у заштити ових покрајина против италијанске армије која је ушла и запосела велик и дуг појас југословенског земљишта (као, дотад, аустроугарско подручје). Била је готово свуда дочекана као братска и славна војска.
ПРЕМА напису у листу "Обзор" (2. фебруара 1919), рекао је (дан пре) Антон Корошец, воћа Словенске људске странке, поред осталог: "Словенци очекују много од српских интелектуалаца у заједничкој борби за Истру, Горицу и Трст. Желимо, да је српским интелектуалцима наша словенска земља исто толико драга као и Банат и Македонија. Словенци су захвални Србији и српској војсци, јер она много чини за обрану наше територије. Томи помаже много и то што је на челу српске војске војвода г. Мишић, који је велики поборник за ослобоћење Словенаца."
Вероватно ће се једном, пред судом историје, поставити и овакво питање: Које је од два супарничка настојања највећма производило политички развитак монархије (1918-1941), можда чак и републике (1945-1974): демократски образац који држави Југославији даје Србија или условљавање Југославије уобличавањем самоуправе Хрвата?
Ако ће неки изучавалац тог развоја установити да је преношење Србије Југославији било увелико узроковано и поменутим хрватским условљавањем, то би ваљда био први ступањ читавог износа, јер сав ток бива такав да се Србија растаје од свога начела и искуства, то јест, најзад пристаје да се Југославија управно преиначи од државе грађана у државу нација (установљењем Бановине Хрватске 1939. године).
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)