ТРИ ДРЖАВЕ ДА ЧИСТЕ ДЕПОНИЈУ УСРЕД ЛИМА: Потпећким језером плутају стотине кубика смећа, угрожена и производња струје

А. РОВЧАНИН - Ј. СУБИН

05. 01. 2021. у 13:00

У најкраћем року упутићемо позив за сарадњу свим релевантним институцијама у земљи и региону, како би се приступило решавању вишедеценијског проблема који се тиче Србије, али и суседних Црне Горе и Босне и Херцеговине.

ТРИ ДРЖАВЕ ДА ЧИСТЕ ДЕПОНИЈУ УСРЕД ЛИМА: Потпећким језером плутају стотине кубика смећа, угрожена и производња струје

Фото А.Ровчанин

Ово је јуче реагујући на актуелно стање око отпада на Лиму код Хидроелектране "Потпећ", рекла Ирена Вујовић министарка заштите животне средине.

Првих дана нове 2021. године на Потпећком језеру код Прибоја поново је осванула плутајућа депонија, а некада једна од најчистијих река и даље се не види од смећа. Стотине кубика разног отпада, прете да угрозе рад Хидроцентрале "Потпећ".

Поводом забрињавајуће ситуације на Лиму код ХЕ "Потпећ", министарка Ирена Вујовић рекла је да је плутајући комунални отпад на Лиму и Дрини горући проблем и позвала надлежне републичке институције, као и јединице локалне самоуправе да се максимално ангажују у решавању овог проблема. Навела је и да је одливање комуналног отпада у Дрину и Лим регионални еколошки проблем, који је Србија вољна да решава али да је неопходна сарадња са суседним државама.

- Недопустиво је да нам реке, наша природна богатства, буду затрпане отпадом, и против тога морамо заједно да се боримо - рекла је Вујовићева. - Наше министарство интензивно ради на мапирању свих дивљих депонија које се налазе у непосредној близини ове две реке, а недавно смо и затворили депонију Стањевине у Пријепољу.

Море смећа на Лиму, није, нажалост, неуобичајена појава и само током 2020. године могла се уочити неколико пута. Највећи проблем за оволику количину отпада правила је несанитарна депонија Стањевине, чије је затварање после низа година обављено пре месец дана. Овог лета почело се и на изградњи сајле која би прикупљала смеће. Иако је било у плану да овај пројекат буде реализован до краја прошле године, због недостатака финансијских средстава радови су успорени.

- Појас око бране "Потпећ", као и приобаље затрпани су стотинама кубика отпада које је Лим покупио са неколико несанитарних депонија у његовом горњем току - каже Горан Рековић, председник Фонда за заштиту животне средине општине Прибој. - Четрдесет хиљада кубних метара смећа годишње плута Лимом, према проценама стручњака који су то испитивали. Око 40 одсто тог отпада потоне, 20 се задржи на обалама, а 40 процената прође воденим током и врло често прави проблеме у раду Хидроелектране "Потпећ". Недавне поплаве само су погоршале јако тешко стање на Лиму.

У граду на Лиму се надају да ће ово бити последњи пут да језеро буде прекривено смећем. Пролетос је на иницијативу Еколошког удружења "Јастреб", које је урадило пројекат вредан 130.000 евра, започео посао на изградњи сајле која би прикупљала смеће. Међутим, због недостатка новца посао је обустављен. Сада кажу да имају обећање од министарке Ирене Вујовић да ће новац за постављање сајле држава обезбедити.

- Министарка Вујовић нам је обећала да ће држава обезбедити новац за изградњу сајле, тако да очекујемо да ће радови на њеном постављању почети половином јануара - каже Синиша Лаковић, председник "Јастреба" и један од првих еколога Златиборског округа.

Смеће на брани отежава процес производње хидроелектране и сваке године повећава трошкове одржавања јер један део смећа мора да се одвезе на депонију.

- У току ремонтних радова ангажујемо рониоце који изваде око 200 кубика смећа са усисних решетки и са темељних испуста. Током минуле две године ово је највећа количина смећа која је стигла до бране - каже Предраг Шапоњић, директор "Лимских хидроелектрана".

И директор "Хидроелектрана на Дрини" Недељко Перишић изјавио је раније да је на круну бране у Вишеграду пристигло око четири хиљаде кубика плутајућег отпада услед пуцања специјалне ланчанице, што би могло да угрози рад и овог предузећа.

НЕЗАИНТЕРЕСОВАНОСТ У ЦРНОЈ ГОРИ

МИНИСТАРСТВО за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске, најавило је да ће хитно иницирати састанак са новим ресорним министрима у владама Србије и Црне Горе због проналажења решења за десетине хиљада кубика плутајућег отпада који прети да угрози рад предузећа "Хидроелектране на Дрини".

- У неколико наврата смо покушали да организујемо трипартитни састанак надлежних министарстава Србије, Црне Горе и Републике Српске, али очигледно да нису сви искрено били за договор - рекли су у том министарству. - Највећи проблем је у реци Лим, уз чије обале је велики број дивљих депонија. Био је низ састанака са директорима хидроелектрана на том подручју и са начелницима општина, са надлежним министарством Србије. С друге стране, надлежни у Црној Гори до сада нису показали интересовање за решавање овог проблема.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

АЛТА банка донирала пакетиће за дечје осмехе: Малишани из Сремчице и Дечјег села уживали у изненађењу и дружењу