ДИРЕКТОРКА „ЛАЗЕ ЛАЗАРЕВИЋ“: За празнике више пријема на клинику

tanjug

02. 01. 2021. у 10:17

ТОКОМ новогодишњих празника повећан је број пријема у Клинику за психијатријске болести "Лаза Лазаревић", каже директорка те здравствене установе др Ивана Сташевић Карличић.

ДИРЕКТОРКА „ЛАЗЕ ЛАЗАРЕВИЋ“: За празнике више пријема на клинику

Фото: И. Маринковић

Она је навела да се број психијатријских пацијената у болници повећава увек када се своде биланси, када су годишњице, рођендани, Нова година.

„Празници јесу додатни ризик, када људи који не могу да мобилишу своје најздравије снаге, упоређују своја очекивања са оним што су добили или остварили током претходног периода. Када је тај биланс за њихове стандарде лош, онда креће погоршање менталних сметњи за које имају предиспозицију“, објашњава Сташевић Карличић.

„То су дани када је повишен ризик за компликације неких недијагностикованих или недовољно и неадекватно лечених душевних сметњи, пре свега депресије“, навела је она.

Саветује да током празника треба више ослушкивати себе, разговарати са ближњима - родбином, пријатељима, а уколико је потребно не треба се устручавати и да се затражи помоћ психијатра.

Наша саговорница каже да смо сви због пандемије ковид 19, изложени сталном стресу већ девет месеци и да је то значајно допринело порасту броја анксиозних и депресивних поремећаја.

„У претходном периоду имали смо повећан број првих психотичних епизода које су захтевале хоспитално лечење“, навела је Сташевић Карличић и додала да Клиника Лаза Лазаревић ради 24 сата, 365 дана у години и да је једина психијатријска установа у Београду која ради нон- стоп.

Збрињавање пацијената са менталном сметњама није њихов једини посао, јер од 16. марта, од почетка епидемије Министарство здравља је отворило бесплатни сервис СОС линија за психосоцијалну подршку током пандемије ковид 19.

Професионалци Клинике Лаза Лазаревић до сада су преко СОС линије одговорили на више од 10. 000 позива и одговарају свакодневно на питања свих грађана из целе Србије која су повезана са подношењем и адаптацијом на пандемију ковид 19.

Напомиње да су се на почетку епидемије јављали грађани код којих је преовладавао страх, анксиозност, неизвесност, много питања о томе шта је вирус корона, коју болест изазива, како та болест лечи, шта се може очекивати од ње.

„Сада нам се јављају они који нису успели да превазиђу својим сопственим снагама све проблеме које је донела општедруштвена криза, а не само криза везана ковид 19“, навела је она.

Осим тога, пре две године, отворена СОС линију за превенцију самоубистава која је прва у Србији тог типа и ради 24 сата дневно. Током постојања на тој линији било је око 9.000 позива. На број 011 7777-000 до сада су се јављали људи са различитим проблемима.

„Зову људи који помишљају на самоубиство, али зову и њихове породице, њихови пријатељи, али и породице оних који су извршили суицид, који итекако заслужују интервенцију“, наводи Сташевић Карличић.

Иначе Клиника Лаза Лазаревић од недавно је део ковид система и уз све што су до сада радили сада збрињавају и ковид пацијенте који имају менталне сметње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи