ДУШУ ЧУВАМО КАД ПОМАЖЕМО: Корона је открила много тихих хероја који су храбро стали на црту невидљивом непријатељу (ФОТО)

Дописници "НОВОСТИ"

01. 01. 2021. у 08:05

ИЗА пошасти која је оковала читаву планету године на измаку као истински јунаци остаће упамћени лекари, медицинске сестре, техничари.

ДУШУ ЧУВАМО КАД ПОМАЖЕМО: Корона је открила много тихих хероја који су храбро стали на црту невидљивом непријатељу (ФОТО)

Фото: Новсати

Опаки вирус, међутим, открио је међу нама много тихих хероја, скромних људи који нису штедели себе, нити своје време, енергију и новац како би помогли људима у невољи и ову колективну битку учинили лакшом.

Ово је прича о лепом и хуманом лицу Србије и онима који су показали да добри људи постоје и да живе у нашем комшилуку.

НИШ - Нико не сме бити гладан. Зар је мало што смо болесни - овим речима се током ванредног стања руководила предузетница Душица Тричковић из Ниша. Њена пецива била су право изненађење за волонтере који су бринули о најстаријим суграђанима који нису смели да излазе из кућа. Пакете са слатким и сланим специјалитетима поклањала је и породицама у изолацији.

- Радила сам то срцем као и многи други које сам упознала током ове наше "мисије". У оваквим временима материјалне ствари постану небитне и свако треба да се потруди да покаже солидарност и људскост - каже Душица.

Фото: Новсати

Душица Тричковић из Ниша спремала је за старе

ВРАЊЕ - Ивица Цветковић, угоститељ из Врања, својим примером покренуо је готове све власнике угоститељских објеката који су два месеца спремали оброке за све запослене у ковид-систему.

- Нисам могао да седим скрштених руку. Одлучили смо да десетак дана спремамо вечеру за све запослене у ковид-

-болницама, а након нас овај ланац хуманости наставили су готово сви врањски познати угоститељи. Био је то начин да кажемо хвала за све непроспаване ноћи и борбу која траје - каже Цветковић.

Фото: Новсати

Ивица Цветковић из Врања

Он је све време "бежао" од публицитета, не желећи да овом свом гесту даје велики значај. Међутим недавно је једна Врањанка приметила Ивицу како поново оставља храну запосленима у ковид-болници и то објавила на друштвеним мрежама.

Фото: Новсати

Роберт Патаки носио храну запосленима на Инфективном одељењу

АЛЕКСАНДРОВАЦ - Зоран Милановић (48), војни инвалид из Александровца, који је изгубио вид на оба ока након рањававања код Тузле пре 27 година, од овог априла сваког месеца издваја новац за најугроженије суграђане. Чим прими пензију, заједно са породицом одлази у продавницу, купује храну и хигијенска средства и односи их у седиште Црвеног крста у Жупи.

- Да сачувамо здравље, треба да поштујемо мере и будемо дисциплиновани, а да сачувамо душу и срце, треба да помажемо: комшији, старцу, детету - каже за "Новости" Зоран Милановић, носилац златне медаље првог реда и плакете хуманости у рату и у миру. И у данима када смо изоловани, мислимо једни на друге. Само тако ћемо бити заједно када победимо епидемију.

Фото: Новсати

Зоран Милановић са породицом

БРУС - Небојша Несторовић (41), монтер ЕПС из Блажева код Бруса, током ванредног стања дневно је прелазио по 100 километара: обилазио је 13 завејаних села и четири засеока и доносио намирнице и лекове за више од 400 мештана. Као дугогодишњи председник МЗ Блажево, пут до сваке куће познаје добро, а људе који живи под истим кровом још боље.

- Знам тачно шта коме треба, па када истоварим помоћ, примим цедуљицу за нову "туру": детерџенти за судове, прашак, брашно, лекови ("принелап" носим у Радуње, "брисопролол" за Боранце, андоле и тигрову маст траже у Судимљу) - прича за "Новости" Небојша Несторовић.

Фото: Новсати

Небојша Несторовић дневно прелазио и по 100 километара

НЕГОТИН - Кад год је у Неготину тешко - ту је Џана, да мобилише, интервенише, олакша комуникацију са надлежнима, организује и пошаље помоћ. На пословима одбране и сада израде планских докумената у ванредним ситуацијама у Општинској управи, Неготинац Љубиша Дејановић Џана (63) ради од 1978.

Фото: Новсати

Љубиша Дејановић

- Суочио сам се на почетку каријере са леденом стихијом када је читав регион Зајечара био данима без струје, па поплаве, птичји грип, САРС, па афричка куга свиња, а сада ковид. Све су биле тешке, али је ова тренутно најтежа, зато што је непријатељ невидљив - прича Џана.

КРАЉЕВО - Средином марта четири Краљевчанке Бојана Бабић, Ивана Сарић, Славојка Нинков и Марија Драгићевић Вујадиновић, одмиља назване "штепалице", сашиле су и поклониле око 6.500 заштитних маски. Оно што су започеле као хоби током полицијског часа, убрзо се претворило у хуману мисију. Њихове маске стизале су бројне здравствене установе широм Србије, шиле су за своје суграђане, али и полицајце, ватрогасце, службенике...

Фото: Новсати

Краљевачке "штепалице" деле маске суграђанима

НОВИ САД - Новосађанка Александра Александровић (28), дипломирани етномузиколог, свој клавир, хармонику и тамбуру заменила је "сингерицом". Од своје уштеђевине купује платно и шије маске, а међу њима се издвајају оне провидне, намењене глувонемим особама.

- За провидне маске за особе које читају са усана, користим фолију сличну визирима, тако да глувонеме особе могу да се лакше споразумевају - објашњава наша саговорница.

Фото: Новсати

Ова вредна девојка сашила је и поклонила више од 1.500 маски. у то је утрошила сву своју уштеђевину, али се не жали. Најсрећнија је каже, када може да помогне, а они којима их је даривала, узврате јој осмехом.

СМЕДЕРЕВО - Скромно али с најбољим намерама, Смедеревци за недељу дана прикупили и поклонили тамошњој ковид-болници нешто више од 1.600 литара медицинског алкохола. Акција под слоганом "За наш град, наше људе" покренута је преко друштвених мрежа.

ВРАТИО СЕ У РОДНИ ГРАД

Фото: Новсати

 

КРУШЕВЉАНИН Др Никола Милојевић (28) након прележане короне добровољно се јавио да ради у црвеној ковид-зони. На Инфективном одељењу је од овог лета задужен је за пријем и праћење пацијената. Марко Динчић (31), из Сурдулице, своју каријеру, након завршеног Медицинског факултета, наставио је у Београду, као асистент на факултету. На почетку епидемије оставио је науку по страни и вратио се у родни крај, спреман да обуче скафандер и помогне колегама и хоспитализованим тежим пацијентима у ковид-болници. Осам месеци радио је без икакве новчане надонаде.

Фото: Новсати

Докторке Тијана Марчета и Александра Дашић

МЛАДЕ ЛЕКАРКЕ ПРЕУЗЕЛЕ РИЗИК

ХЕРОИНЕ у белим мантилима у Кикинди свакако су младе лекарке Тијана Марчета (34), Александра Дашић (28) и Маријана Вилотијевић (29). Тијана је преузела Инфективно одељење летос, када су две искусније колегинице, инфектолози, морале да оду на боловање због озбиљних дијагноза. Тијана је Кикинђанка, Александра из Љига, а Маријана из Крагујевца. Уз лекарке је једнако велики херој, медицински техничар Стевица Гајинов.

Угоститељ Роберт Патаки (35) титулу тихог хероја стекао је када је одлучио свакодевно доставља ручак за запослене на Инфективном одељењу кикиндске Опште болнице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ЕВО КАКО ДО КАРАТА ЗА ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Црвена звезда послала обевештење пред меч са Партизаном