НАЈОПАСНИЈЕ ЈЕ КАДА СРЦЕ ПРЕСКАЧЕ: Познати кардиолог о врстама аритмија, како се откривају и лече (ФОТО)

И. КОВАЧИЋ

27. 12. 2020. у 17:00

ЧЕСТ осећај прескакања и лупања срца, замарање и осећај гушења, могу да буду знаци да оно не куца у правилном ритму.

НАЈОПАСНИЈЕ ЈЕ КАДА СРЦЕ ПРЕСКАЧЕ: Познати кардиолог о врстама аритмија, како се откривају и лече (ФОТО)

Фото: В. Н.

Код већине пацијената ови симптоми настају као последица већ постојеће кардиоваскуларне болести, али могу да се догоде и здравим особама. Ни једни ни други не би требало да игноришу неправилан срчани ритам. Јер, свака аритмија захтева испитивање. У супротном, срце које "искаче из колосека" може да доведе до изненадног фаталног исхода.

У интервјуу за "Новости" професор др Драган Симић, кардиолог-интерниста Клиничког центра Србије каже да је најопасније када срце "прескаче":

- Овај осећај најчешће се јавља у случају коморских аритмија. То су комплексни поремећаји срчаног ритма и није мали број пацијената који се жале да не могу нормално да живе колико им срце прескаче. Дакле, овај симптом је високо значајна тегоба која би требало да упути на преглед лекару.

* Зашто су коморске аритније опасне?

- Оне се најчешће јављају спорадично, у налетима и могу да буду основни разлог настанка напрасне срчане смрти. Њихов узрок нам није увек познат. Оне често могу да се појаве на терену предходно оштећеног миокарда, мада исто тако могу да постоје и код условно здравих особа које имају структурално здраво срце. У таквим случајевима изненада, човек може да изгуби свест и да се сруши и напрасно умре, а да околина каже како је био потпуно здрав. Узрок неправилном раду срца може да буде и хронични стрес. То је случај код великог броја млађих особа које нису у ситуацији да га контролишу.

Фото: В. Н.

* Какви све поремећаји срчаног ритма постоје?

- Поремећаји срчаног ритма су веома бројни и разноврсни. Аритмологија је посебна грана кардиологије и лекари који се баве овом облашћу кардиологије су малобројни и код нас, а и у свету. Углавном, оно што је једноставно објаснити је да се све аритмије деле на коморске и преткоморске.

КУМУЛАТИВНИ ЕФЕКАТ

ДА ЛИ лоше животне навике могу да поремете срчани ритам?

- И те како могу. Удружено коришћење кафе, цигарета, алкохола, преједања и напетости отежавају и ремете рад срца. Да би се то спречило важни су здрав живот и пуно кретања, то помаже срцу.

* Шта су преткоморске аритмије и колико су оне опасне?

- Најчешћа преткоморска аритмија која се јавља у популацији је апсолутна аритмија, позната и као атријална фибрилација. Она је у директној вези са старосном доби пацијента и присутним коморбидитетима, као што је хипертензија или дијабетес. Све смо чешће сведоци ситуација, да наши пацијенати имају дуги асимптоматски период ове болести у коме не осећају нарушен срчани ритам и сходно томе се не лече. Таква ситуација је крајње опасна, јер се у таквим околностима за три до четири пута повећава ризик од можданог удара.

* Да ли је атријална фибрилација увек без симптома?

- Око 15 до 30 одсто пацијената има асимптоматску форму болести. Остали пацијенти имају високо симптоматску аритмију, која се манифестује осећајем треперења, недостатком снаге, брзим замарањем и често осећајем нелагодности у грудима. Повремно неки болесници имају значајно смањену толеранцију напора и осећај кратког даха. Пацијенти са атријалном фибрилацијом су обично старости између 60 и 70. година. Значи, ово је болест која прати процес старења, али се може повремено јавити и код млађих.

Фото: В. Н.

* Шта је узрок појаве атријалне фибрилације?

- Основни узрок њене појаве је већ нарушено стање кардиоваскуларног система. Дакле, мало је људи који пате само од атријалне фибрилације. Она се углавном развија као последица дуго година нерегулисаног крвног притиска или када је он недовољно добро регулисан. Она се углавном јавља код особа са дијабетесом, код пацијената који се лече од исхемијске болести срца или од срчане инсуфицијенције. Често прати и гојазне особе, мушки пол, оне који конзумирају алкохол, доста кофеина, енергетска пића...

* Има ли лекова за поремећен срчани ритам?

- Има, наравно. Постоје велике групе лекова - антиаритмика. Када се открије о каквом поремећају срчаног рада је реч, прописује се адекватна медикаментна терапија. Постоје поремећаји срчаног ритма које се веома успешно могу лечити и радиофреквентном катетарском аблацијом. Постоји екипа електрофизиолога у Клиници за кардиологију Клиничког центра Србије која веома успешно лечи велики број пацијената, аблацијом дела миокарда који се сматра местом настанка аритмије.

УТИЦАЈ ГЕНЕТИКЕ

* ДА ЛИ је увек могуће открити узрок аритмија?

- Није, нажалост. Има пацијената код којих је то доста тешко. Међутим, углавном се испостави да је неко у породици имао сличних проблема. Тако да генетика и у овом случају има огромну улогу.

* Која дијагностика вам је на располагању?

- Од великог значаја нам је ЕКГ, ултразвучни преглед срца и холтер мониторинг срчаног ритма. Када хоћемо да видимо неке специфичне поремећаје ритма онда примењујемо дванаесто канални холтер. У ситиацијама када не можемо да поставимо дијагнозу на основу ових метода, онда пацијенту под кожу у пределу груди постављамо један мали уређеј који му дуже време непрестано региструје рад срца.

* Шта је нормални срчани ритма?

- Нормалним се сматра да срце има од 60 до 80 откуцаја у минуту. Међутим, има људи који живе и са 96, 102, 105, 110. Битно је да напомене да до неправилног срчаног ритма могу да доведу и хронична анемија и болести штитасте жлезде, као и анксиозност, напетост и нервоза.

Фото: В. Н.

ПАУЗА ДУЖА ОД ДВЕ И ПО СЕКУНДЕ

* ОСИМ што може да куца убрзано, успорено и да прескаче у раду срца могуће су и паузе.

- Јесте, те паузе доводе до синкопе односно напрасног губитка свести и пацијенти се сруше из чистог мира и повреде се. Ова стања се у кардиологији већ дуги низ година решавају уградњом пејсмејкера. Дакле, сваки пацијент који има паузу у ради срца дужу од две и по секунде је кандидат за пејсмејкер.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (1)

ТАКЕР КАРЛСОН УПОЗОРАВА НА МОГУЋИ РАТ РУСИЈЕ И САД: Путин неће имати другог избора