ЗБОГ ЛЕЖАЊА ПРЕТИ ТРОМБОЗА: У лечењу короне за многе спас, механичка вентилација повећава ризик за проблеме са крвним судовима

И. КОВАЧИЋ

26. 12. 2020. у 12:00

ПРИКЉУЧИВАЊЕ на респиратор оболелима од ковида може да спасе живот, али ризик од овог начина лечења је велики.

ЗБОГ ЛЕЖАЊА ПРЕТИ ТРОМБОЗА: У лечењу короне за многе спас, механичка вентилација повећава ризик за проблеме са крвним судовима

Фото: Depositphotos

Пацијенти уместо којих дише машина, док су у седацији, у ризику су од појаве дубоке венске тромбозе, тромбозе можданих крвних судова, појаве уринарне инфекције, бактеријске упале дисајних путева, атрофије мишића и декубиталних рана.

Докторка Мирјана Лукић, физијатар Клиничко-болничког центра "Др Драгиша Мишовић", каже да је у њиховој установи један од оболелих био на механичкој вентилацији скоро два месеца, али је, срећом, успешно скинут са респиратора:

- Такав опоравак је за нас огроман успех, јер није лако подићи пацијента који је два месеца лежао потпуно непокретан. Зато у тиму лекара који лече ковид оболеле важно место поред анестезиолога, интернисте пулмолога, медицинске сестре, заузимају и физијатар и физиотерапеут.

Када анестезиолог процени да је пацијент стабилног стања, полако почиње буђење и постепено одвајање од респиратора.

AP photo

- Сви се радујемо том моменту, али такав пацијент не може да помери ниједан део тела, мишићи су атрофирали, постоје јаки болови, тешко искашљава обилан секрет, често приметимо и слабост екстремитета - каже др Лукић. - Оваквом пацијенту је неопходна рехабилитација која ће га оспособити да правилно самостално дише, да избаци секрет из дисајних путева, да врати мускулатуру и покретљивост, да се самостално окрене у постељи, седне, устане, обуче, храни се.

Наша саговорница каже да су некада за опоравак пацијената после одвајања од респиратора потребни месеци:

НАСТАВАК РЕХАБИЛИТАЦИЈЕ

КАДА се пацијент отпусти кући, то није крај лечења - каже др Лукић. - Пацијентима које смо скинули са респиратора обавезно дајемо препоруку за наставак рехабилитације у некој другој установи или рехабилитационом центру који су за то специјализовани.

- Битно је да пацијент после великог стреса за организам физичког, емотивног и когнитивног има вољу да сарађује у рехабилитационом третману. Још у време када је на респиратору, уз сугестију анестезиолога, започињемо окретање на бок, а када стање дозволи крећемо са пасивним вежбама за горње и доње екстремитете. Ово је важно због циркулације и мобилизације зглобова, у циљу спречавања тромбозе и укочености зглобова, као и других компликација. Када се укине седација и постепено механичка вентилација и може да се успостави комуникација са пацијентом, учимо га вежбама дисања, помажемо избацивање секрета из дисајних путева и постепено захтевамо да учествује у покретима које раде физиотерапеути.

У периоду рехабилитације оболели се највише жале на јаке болове у мишићима и зглобовима.

Фото: Д. Миловановић

- За само седам дана лежања мишићи могу да атрофирају, а да не говоримо за дужи период - каже др Лукић. - Уз упорност и стручност физијатра и физиотерапеута успевамо постепено да се пацијент све више укључује у вежбе, да ангажује своје мишиће који једино на тај начин могу да врате снагу и масу, да вежбама ангажују мишиће за дисање, да шире грудни кош и плућа која се претрпела највеће промене. Временом се пацијент усправља у седећи положај, а када се снага мишића врати усправља се и на ноге. Дуг је период до самосталног хода, али се уз помоћ помагала и физиотерапеута постиже.

Стање пацијената на респиратору се прати из сата у сат, гледају се витални параметри, лабораторијске анализе, раде сва потребна снимања.

- Пацијент који дише помоћу машине је животно угрожен, а додатан проблем је што је у току ковид инфекције повећана склоност стварању тромбова, а нарочито код дуго лежећих пацијената. Зато је важно што пре оболелог подићи на ноге - каже др Лукић.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи