52.000 ЉУДИ ГОДИШЊЕ УМРЕ ЗБОГ СРЦА: Основано Удружење пацијената срчане слабости, председник новинар Пеца Поповић

У Србији је регистровано око 175.000 пацијената са слабошћу срца, годишње умре око 52.000, чуло се на виртуелном састанку одржаном поводом оснивања Удружења пацијената са срчаном слабошћу Србије.

52.000 ЉУДИ ГОДИШЊЕ УМРЕ ЗБОГ СРЦА: Основано Удружење пацијената срчане слабости, председник новинар Пеца Поповић

Фото: Пиксабеј

Због симптома које пацијенти, али и лекари често приписују старости, болестима плућа и другим медицинским стањима, срчану слабост у раној фази препознаје само три одсто људи и дијагноза се неретко поставља са закашњењем.

Од пресудне важности је рана дијагностика, док је за успешно лечење срчане слабости значајно подизање свести јавности, едуковање пацијената, као и подсећање да је доступност савремене терапије, уз практиковање здравих животних навика кључна за здравље грађана, закључак је нскупа

У оквиру Удружења за срчану слабост Србије, које постоји од 2011. године, основано је Удружење пацијената срчане слабости. За председника Удружења изабран је Петар Пеца Поповић, новинар и дугогодишњи кардиолошки пацијент.

- Наша је дужност да феномен срчане слабости постане државни приоритет, да значајно смањимо лични терет суочених са срчаном инсуфицијенцијом, умањимо страх породица и створимо платформу за сарадњу, образовање, и информисање како бисмо побољшали и проширили негу болесника. Важно је да они и њихово окружење разумеју факторе ризика! Пацијентима потребни лекари са интегритетом и искуством, а никако спаситељи, умиритељи или амбициозне незналице - рекао је Поповић.

Академик проф. др Петар Сеферовић, кардиолог и председник Европског удружења за срчану инсуфицијенцију, наводи да кардиоваскуларне болести представљају један од највећих здравствених проблема данашњице, спадају у најучесталије болести у Србији и водећи су узрок смртности.

- Неадекватно лечење повећава укупне здравствене трошкове услед чешће хоспитализације, док тешки пацијенти са узнапредовалом срчаном слабошћу имају потребе за уградњом вештачке пумпе (ЛВАД) или трансплантацијом, што у изузетној мери додатно оптерећује здравствени буџет . Због тога је изузетно важно удружити пацијенте, упознати јавност са овом болешћу и причати о њој како би пацијенти могли да препознају симптоме - казао је академик Сеферовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади