КРИЗНИ ШТАБ АПЕЛУЈЕ НА ГРАЂАНЕ: Не узимајте брзе тестове, продужава се радно време ових објеката (ВИДЕО)

Новости онлине

18. 12. 2020. у 15:18

КОНФЕРЕНЦИЈА Кризног штаба за борбу са вирусом корона одржавана је данас, а јавности су се обратили покрајински секретар за здравство др Зоран Гојковић и др Снежана Јовановић.

КРИЗНИ ШТАБ АПЕЛУЈЕ НА ГРАЂАНЕ: Не узимајте брзе тестове, продужава се радно време ових објеката (ВИДЕО)

Фото Танјуг

У последња 24 часа је тестирано 16.740 људи, од којих је позитивно 4.910. Нажалост, преминуо је 51 пацијент. На респираторима је 349 људи.

Др Снежана Јовановић је говорила о повећању цена ПЦР тестирања, и истакла је да је Србија увела брзе антигенске тестове, што је само по себи скупље.

- Што се тиче цене тестирања, то је предложила радна група, што је прихватио Кризни штаб. Та цена од 6.000 динара, или 9.000 динара не обухвата пуну цену ПЦР теста, који је много скупљи. Дакле, чак ни цена од 9.000 динара не може да надомести све што се заиста троши приликом ПЦР теста.

др Снежана Јовановић/Фото: Принтсцреен/РТС

Она је истакла да у структуру цене сваког тестирања улази и цена комплетног потрошног материјала, рад др медицине, лабораторијског техничара и молекуларног биолога.

- Оно што је видљиво да ПЦР тест у приватним лабораторијама кошта више. Једноставно, цена од 6.000 динара није омогућила да наставимо да радимо тестове.

ДР Гојковић је рекао да је на јутрошњој седници анализирана тренутна ситуација у Србији, и да за сада нема нових мера.

- Све мере које су до сада биле на снази остаће до даљњег. Новост је да ће од 20. децембра сви грађани који улазе у Србију морају да имају ПЦР тест који је негативан 48 сати пре уласка. Причамо о људима који нису држављани Србије. Наши држављани који немају ПЦР тест иду у карантим по уласку у Србију.

Он је истакао да је разговарано и о новим мерама, али да оне зависе од епидемиолошке ситуације.

- Успели смо да заравнамо криву заражавања, а у складу са развојем ситуације доносићемо одлуку од рестриктивнијим мерама, или ћемо их попуштати. Оно са чиме смо сви сагласни у Кризном штабу је да ће од понедељка бити могуће да установе културе, позоришта, биоскопи, галерије и музеји, раде продужено. Видећемо да ли ће то бити до 20 или 21 сат.

Он каже да је таква одлука донета зато што се изузетно ретко дешавало да се посетиоци у установама културе заражавају.

Др Гојковић је рекао да је Агенција за промет лекова дала дозволу за промет великог броја антигенских тестова, и појаснио је да су они уведени само због лекара и медицинских радника, а не ширег становништва.

- Ја молим грађане који су купили или набавили антигенске тестове да их не узимају. Чак иако су сами узели брис, због нестручности могу добити лажно позитиван налаз или да се самоповреде. То није за појединачну употребу, и поново напомињем, не зато што ми бранимо то некоме, већ зато што није регистровано за ту сврху и зато што може бити опасно. Инспекције су на терену, и утврдиће ко је одговоран за те пропусте.

Др Гојковић је рекао да је АЛИМС јуче дала дозволу за увоз фајзерове вакцине, и да очекујемо у токо следеће недеље да стигне први контингент у Србију.

- Тада ће бити подвргнут додатном испитивању у нашој лабораторији, и тада ћемо моћи да је понудимо свим грађанима Србије који су за њу заинтересовани. Наши стручњаци знају свој посао, и ми ћемо узети у разматрање све вакцине које буду биле одобрене.

Он је коментарисао и тренутне гужве на границама, и истакао да је највећи део тих људи у транзиту кроз Србију, и да им наша земља није коначно одредиште.

Фото Танјуг

- Што се тиче повећаног броја људи испред ковид амбуланти, тачно је да се то дешава, и да одређени број људи мора да чека испред. Ми покушавамо на све начине да обезбедимо шаторе, грејалице и додатне монтажне објекте да људи не чекају, а да они који морају да чекају не стоје на хладноћи - рекао је Гојковић, и навео да је Кризни штаб месецима упозоравао да је превенција била најбоља да не долази до таквих сцена.

- На томе инсистирамо од самог почетка, и ја не желим никога да оптужим, нити да оправдавам. Али ми смо упозоравали да велики број оболелих у једном тренутку представља изазов. Надамо се да ће са падом броја заражених и изласком људи из болница нећемо имати дужа чекања и задржавања.

Гојковић је истакао да следеће недеље очекујемо 5.000 фајзерових вакцина, а да би до краја године требало да стигне још 10.000, а да у првом кварталу следеће године добијамо још 350.000 цепива.

- Србија је једна од 5. држава у свету која је потписала уговор са Фајзеров. То је управо главни фактор зашто добијамо велики број вакцина овако рано. Видите и сами да постоји огромна јагма за вакцинама у целом свету, и да се велике земље отимају за лекове. Сећате се како је то било са респираторима. Мислим да ћемо у овом тренутку успети нашим грађанима да пружимо вакцину која је безбедна и ефикасна, и да ћемо је добити врло брзо.

Он је потом истакао да ће бити велики тест за наш здравствени систем сама вакцинације великог броја људи, због тога што се транспортује на температури од -70 до -80 степени, и да се мора дати у веома кратком року након вађења из фрижидера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину