У КОВИД БОЛНИЦИ У БАТАЈНИЦИ СКОРО 500 ПАЦИЈЕНАТА: Око 100 оболелих на механичкој вентилацији, проценат преживљавања је забрињавајућ!
У БОЛНИЦИ у Батајници, у којој се налази скоро 500 болесника, око 100 је на различитим типовима механичке вентилације, а од тога је њих 10 одсто интубирано, изјавио је директор Центра за анестезиологију Клиницког центра Србије и кординатор свих ковид болница Небојша Лађевић.
Лађевић је за РТС у недељу увече рекао да се цео један објекат у Батајници са 400 кревета, напунио.
- Нажалост, отворен је и нови објекат, који до сада није морао да буде отворен. Отворен је још један спрат који има 102 кревета и он је поприлично попуњен, а у првом објекту Б налази се јединица интензивног лечења и у тој јединици има скоро 90 пацијената на механичкој вентилацији. То су пацијенти на респираторима, око 40 је интубирано - наглашава кординатор свих ковид болница.
Лађевић каже да је, када је пацијент на механичкој вентилацији, проценат преживљавања 30 или 40 процената.
Од марта, како је рекао, постоје велика искустава и може се говорити о бројкама колики је тај проценат.
Додаје да су све су то јако тешки пацијенти и захтевају велику негу.
- Протоколи лечења су су јединствени за целу Србију, апсолутно се примењују и имају могућности да се примене. Ја не могу да исконтролишем целу Србију да ли се све до танчина примењује али подразумева се да се примењује јер су врло стриктно и јасно написани и процедурално и поступно - каже Лађевић.
Доктор Лађевић објаснио је и процедуру шта да ради пацијент који је на тесту био позитиван. Препорука је да дође на време и да се прегледа.
- Прво се иде у ковид амбуланте. То је место где се врши примарна тријажа да ли имате тежи или лакши облик болести. Уколико је тај облик блажи, прописаће се лекови и пацијент ће се вратити кући и заказаће се контрола - објашњава доктор.
Када се у ковид амбуланти закључи да постоји напредак болести, да иде у нежељеном правцу, да основна терапија није деловала, онда се такав пацијент шаље на тријажна места унутар болница као што су Инфективна клиника, Бежанијска коса, КБЦ "Драгиша Мишовић" и тамо се ради друга тријажа, каже Лађевић.
У болницама се обично уради и скенер плућа и процењује се да ли пацијент може да настави лечење код куће или мора да се хоспитслизује.
У том тренутку се њему обезбеђује место у болници и наставља болнички третман, додаје Лађевић.
Препоручујемо
ЈЕДИНСТВЕНИ У СТАВУ: САНУ за масовну вакцинацију становништва против короне
14. 12. 2020. у 23:23
ОТКРИВА ЊУШКАЊЕМ МАСКЕ: Аустријска војска представила пса који може да намирише корону
15. 12. 2020. у 00:29
НЕ РАЗУМЕМ ЗАШТО ЈЕ ИГНОРИШУ НА ЗАПАДУ: Оливер Стоун примио руску вакцину против короне
14. 12. 2020. у 23:30
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)