КОЛИКО НАС МЕСЕЧНО КОШТАЈУ МАСКЕ: Цене се крећу од 4 до чак 80 динара по комаду - ево где су најповољније
КОЛИКО сте само пута од почетка епидемије вируса корона у Србији купили неку заштитну маску? За себе, чланове породице, старије укућане... Верујем да знам одговор на ово питање - небројено пута.
Заштитне маске - хируршке, платнене, једнословне, двослојне, трослојне, са или без филтера, већ готово десет месеци представљају неодвојиви део наше свакодневице. Саму реч "маска" уколико као пример узмемо просечног одраслог човека у Србији који одлази на посао, у куповину, плаћа рачуне и завршава друге свакодневне обавезе, искористимо вероватно најмање десет пута дневно: "јесам ли понео маску", "заборавио сам маску", "морам да се вратим по маску", "где ми је сада маска", "морам да купим још маски" и још много много "маски" у нашим реченицама свакога дана. Од почетка школске године ту су и маске за децу.
Но, можда су се у нашим животима појавиле сасвим неочекивано, као и толико тога ове потпуно невероватне и чудне године, можда нам не пријају, можда имамо осећај да нас гуше, можда због њих више не можемо да носимо своје омиљене кармине, али... Једно велико АЛИ. Маске су наша свакодневица и тренутно наша насушна потреба, маске нас штите, и то је заправо једино битно што је потребно рећи о њима.
Ипак, исто тако, од марта месеца куповина маски представља неочекивани удар на наше личне и кућне буџете. Најпре о томе уопште нисмо размишљали. На самом почетку епидемије у Србији, маске су биле помало и у мањку. У оправданом страху од нечега потпуно непозатог што нас је изненада задесило, неки од нас су непотребно гомилали заштитну опрему, између осталог и маске, чекали у редовима испред апотека, па их у неким тренуцима можда није било увек и свуда. Но, та ситуација се врло брзо стабилизовала, па су маске убзо постале свима доступне, и могле су се купити на различитим местима, примарно од апотека, преко дрогерија, великих ланаца маркета, па све до мањих продавница, киоска и слично.
Иако новчани издаци за куповину маски у почетку и нису били тако велики, мада је цена на самом почетку епидемије била знатно већа него данас, након осам месеци додатних издатака за заштитне маске у личном или кућном буџету, представља значајну и не тако малу суму новца, нарочито уколико имате вишечлану породицу.
Врло је извесно да ће маске још дуго бити део наше свакодневице. Поред великог броја модела који постоији, у зависности од материјала, броја слојева, све до постојања или не постојања филтера, највећ проценат грађана ипак користи једнократне трослојне хируршке маске које се могу наћи у понуди готово свих трговинских ланаца, апотека, дрогерија, па чак и неких бензинских пумпи. Међутим, оно што је значајна разлика је цена по којој их у њима можете набавити.
Након десетомесечног искуства готово свакодневне куповине маски, одлучила сам да вам на једном месту прикажем како изгледа пресек стања на терену, односно где ћете најповољније проћи и набавити неопходне маске по најнижим цената.
Као и увек, испоставља се да је куповина "на велико" нешто повољнија од појединачних комада. Детаљним обиласком апотека, пумпи, мањих продавница и великих ланаца маркета, преглед ситуације изгледа овако.
Паковање трослојних хируршких маски од 50 комада, које може бити довољно за читаву породицу, у ИДЕА, Рода и Меркатор продавницама можете наћи по цени од 199,99 динара, односно 3,99 динара по комаду. У истом ланцу за паковање од 10 комада издвајате 99,99 динара, односно 9,99 дин по комаду.
Цене су нешто другачије у осталим ланцима, па у Лидлу за паковање од 10 трослојних хируршких маски треба да одвојите 119,90 динара, односно 11,99 динара по комаду, док у Shop & Go и Арома продавницама цена по комаду износи 19,99 динара.
Цене у апотекама и дрогеријама варирају од 11 до 20 динара по комаду, а најскупље ћете платити заштиту на бензинским пумпама где се цене крећу од 46 до чак 80 динара по комаду.
Зашто је редовна куповина и мењање маски важно?
Правилна употреба и редовна замена трослојних хируршких маски јако је важна за адекватну заштиту од заразе. Маске нас могу заштити једино уколико их употребљавамо онако како препоручују стручњаци.
Правилна употреба подразумева да након сваког скидања маску одложите у смеће, а другу, коју носите у некој посебној и чистој врећици, у торби или џепу, поново ставите када сте у затвореном простору или на отвореном, када не можете да избегнете мању дистанцу од прописане.
Сада када имате детаљна преглед цена, лако ћете, према својим потребама, одредити шта је за вас најповољније и где ћете набављати заштитне маске. Оно што је најбитније, јесте да их редовно мењамо и правилно употребљавамо, јер ће нас само тако штитити. И да се што пре што више навикнемо на њих, јер ће по свим могућим прогнозама, маске још дуго бити део наше свакодневице.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)