КАКО БИРАТЕ СРЕДСТВА ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈУ? Ево која када да користите и које ознаке производи треба да имају
ДА ли сте знали да антисептици и дезинфицијенси нису иста ствар и да нису сви вируси подједнако отпорни на њих? Ево смерница које ће вам помоћи да одаберете најделотворније средство у борби против вируса.
Потражња за дезинфекционим средствима је већа него икада пре. Користимо их за личну хигијену, у домаћинству, аутомобилу и у контакту са околином те управо зато треба бити врло опрезан и знати да није баш свака боца на којој пише антисептик или дезинфицијенс право решење.
Директорка Клиничког завода за клиничку и молекуларну микробиологију Клиничког болничког центра Загреб, проф. др. сц. Ивана Марековић, открива за „24.сата“ шта би све требало да знамо и које то ставке на бочици морају бити задовољене како бисмо били сигурни да смо купили исправно средство.
ТЕЧНИ АНТИСЕПТИК, ГЕЛ ИЛИ ПЕНА
Различита су средства чије деловање треба да уништи вирусе и бактерије, а њихова погрешна примена може да буде штетна. Због тога приликом куповине обратите пажњу на састав, концентрацију, декларацију, начин употребе и дозирање.
Према препорукама Светске здравствене организације за хигијену руку пре свега се препоручују алкохолни антисептици с етилним, пропилним, изопропилним алкохолом или комбинацијама наведених алкохола, чији удео у производу мора бити од 60 до 95 посто. Према речима др Марековић мирис и конзистенција препарата су врло важни јер од њих може зависити колико често ћемо користити антиспетик. Она наглашава да, без обзира на то да ли се ради о течности, гелу или пени, делотворност је иста.
- Сматра се да се антисептици у облику гела спорије суше. Они се, као и антисептици у облику пене, лакше наносе, тј. не капљу с руку као течност, али су скупљи. Алкохол у антисептицима код честе примене узрокује сувоћу коже, па се због тога у производе додају емолијенси као што су глицерол, пропилен гликол и алое вера, који поспешују хидрацију коже - објашњава др Марековић.
ЧИШЋЕЊЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЈА, ДВА РАЗЛИЧИТА ПОЈМА
Чишћењем се уклањају масноћа, остаци хране и друге нечистоће, као и велики део бактерија, а дезинфекцијом се уклањају микроорганизми.
- Пре дезинфекције површину је важно добро очистити, у противном дезинфицијенс неће продрети кроз нечистоћу. Дезинфицијенси за употребу у домаћинству могу бити доступни у облику течности, спреја или марамица. Треба имати на уму да сунђери и крпе за чишћење могу бити средства ширења микроорганизама и због тога их је потребно редовно прати или чешће мењати - истиче др Марековић.
АНТИСЕПТИК, ДЕЗИНФИЦИЈЕНС И САПУН
Средства за дезинфекцију, антисептици и сапуни примењују се са заједничким циљем уклањања микроорганизама и превенцији настанка болести. Ови појмови често се употребљавају и због тога их је важно разликовати. Професорка Марековић истиче како се дезинфицијенси користе искључиво на неживој околини, као што су медицински инструменти, опрема или површине, а антисептици за примјену на кожи и слузокожи човека ради уклањања, инхибиције раста или инактивације микроорганизама.
Све врсте сапуна су биоразградиве те делују на бактерије и на вирусе с липидним омотачем у какве спада и корона, те их можемо користити свакодневно.
- Наведена средства важно је примењивати пре јела и припреме хране, пре дотицања лица или маске на лицу, након употребе тоалета, боравка на јавном месту, након кашљања, кијања и издувавања носа, дотицања домаћих животиња и слично - препоручује саговорница за портал 24.сата.хр.
НИСУ СВИ ВИРУСИ И БАКТЕРИЈЕ ЈЕДНАКО ОТПОРНИ
Треба знати и да нису сви вируси и бактерије подједнако отпорни на антисептике и дезинфицијенсе.
- Неки облици бактерија, као нпр. Clostridium spp, стварају споре које се сматрају најотпорнијим постојећим обликом живота и њихов опстанак и преживљавање након хиљаду година откривено је у екстремним условима као што је ледени покривач на Гренланду. Вируси с липидним омотачем у које спада и САРС-ЦоВ-2, осетљивији су, а неовијени вируси (нпр. норовирус, риновирус, аденовирус, ротавирус и ентеровирус) отпорнији су на деловање антисептика.
Респираторни вируси попут короне шире се тако што капљицама и слузи преко слузокоже очију, носа и уста уђу у организам. Зато се он често преноси путем руку, а алкохолни антисептик најпрактичније је решење кад се налазимо изван куће.
Када је реч о дезинфекцији јавних простора и установа, средства морају да задовољавају критеријуме одређене Европским нормама. На пример, ЕН 14476 означава делотворност производа у уклањању вируса. Ако носи ознаку Европске норме, то значи да је дезинфицијенс испунио захтеве тестирања у којем се испитује његова способност у смањењу микробног оптерећења у суспензији или на одређеним површинама до одређеног нивоа.
(24сата)
Препоручујемо
ЦРНЕ БРОЈКЕ У САД: У последња 24 сата 174.387 новоинфицираних, 1.118 умрло
07. 12. 2020. у 22:52
ГРАДОНАЧЕЛНИК СУБОТИЦЕ ПОЗИТИВАН НА КОРОНУ: Обратио се грађанима на Фејсбук налогу
07. 12. 2020. у 22:50
КОРОНА У СЕВЕРНОЈ МАКЕДОНИЈИ: 365 нових случајева, 25 особа преминуло
07. 12. 2020. у 20:36
КОРОНА ПРЕСЕК У ГРЧКОЈ: Више од 1.250 новозаражених - за дан умрло 89 особа
07. 12. 2020. у 20:16
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)