ЗАГАЂЕНИ ВАЗДУХ ОДЈЕДНОМ ПОСТАО "ПРИХВАТЉИВ": Агенција за заштиту животне средине на свом сајту променила граничне вредности
ВИШЕДЕЦЕНИЈСКИ проблем са загађењем у Србији наизглед је решен преко ноћи! Агенција за заштиту животне средине снизила је, на свом сајту, критеријуме за класификацију загађења суспендованим прашкастим материјама.
Ове, иначе канцерогене честице, изузетно су опасне по здравље грађана, нарочито деце.
До скоро се за "прихватљив" ваздух толерисало од 30 до 40 микрограма по метру кубном најситнијих прашкастих материја (ПМ2,5), а сада је то промењено, па је горња граница отишла на 55! Термин "јако загађен" користио се када су измерене вредности ПМ2,5 више од 90 микрограма по метру кубном, а Агенција је сада то подигла на 110!
- Измењени су критеријуми у индексу за оцењивање квалитета ваздуха - кажу у невладиној организацији Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину. - То показује потенцијални утицај квалитета ваздуха на здравље и подаци нису формално верификовани, тачније, нису у вези са граничним вредностима емисија загађујућих материја, које су утврђене Уредбом о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха. Ова Уредба, по нашим сазнањима, није промењена. Промена Уредбе и граничних вредности би значила да је Србија одступила од свог пута ка приступању ЕУ.
Како су нам рекли у Институту, индекс је информативног карактера и направљен је тако да грађани разумеју какав је ваздух напољу и како би требало да се понашају. Због тога је важан и треба да буде тачан и јасан обичном човеку.
- Ако подаци у извештају Агенције и на њиховом сајту нису исти, онда то збуњује грађане и онемогућава их да остваре своје право да буду правовремено и истинито информисани о стању животне средине - сматрају у Регулаторном институту. - Чињеница је да је Агенција, на свом сајту, снизила критеријуме за ПМ2,5 и азот-диоксид (NO2), па је тако ваздух који је пре месец дана сматран "загађеним" сада "прихватљив". Уз то, Агенција је мењала садржај извештаја о стању квалитета ваздуха за 2019. годину, тако што је избрисала информацију да Београд није доставио податке са својих аутоматских мерних станица.
У Регулаторном институту говоре да нарочито забрињава што се Агенција одлучила на ове промене, у моменту када је свима јасно да је ваздух презагађен и када грађани постају забринути због тога.
- То нам говори да не можемо да верујемо институцијама - истичу у Регулаторном институту. - Уз то, Влада Србије није усвојила Уредбу о утврђивању листе категорија квалитета ваздуха по зонама и агломерацијама за 2019. годину, што је требало да учини почетком ове године.
У Агенцији за животну средину нису одговорили на наша питања о промени граничних вредности. Одговор нисмо добили ни у Министарству животне средине.
ЛЕПЕ СЕ ЗА ПЛУЋА
НЕДАВНО је, за "Новости", о проблему загађења ваздуха говорила Дубравка Релић, професор Хемијског факултета УБ. Како је тада рекла, највећи проблем су ситне честице ПМ 10 и ПМ 2,5, које настају сагоревањем угља.
- Честице не видимо и што су ситније, као ове ПМ 2,5, то су опасније - објаснила је проф. Релић. - Оне лакше уђу и у најдубље делове плућа, за разлику од крупних, које можемо и да избацимо. Проблем ситних честица је и тај што оне везују за себе чак и најопаснија једињења, као што су хлоровани ароматични угљоводоници, од којих су неки канцерогени. На те честице "каче" се и разни метали, а међу њима и канцерогени арсен.
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)