ШЛОГ УДАРА 10 ДАНА ОД ПРВИХ СИМПТОМА КОВИДА: Упозорење докторке Тије Апостоловић
ОБОЛЕЛИ од ковида су под пет одсто већим ризиком да, током ове заразе или непосредно након ње, доживе и мождани удар.
На то упозорава Светска организација за мождани удар, ограђујући се да процењени ризик варира од једне до друге научне студије, али је током њих недвосмислено утврђено да је најчешћи инфаркт мозга који настаје услед запушења крвног суда (исхемијски), а ређи онај који изазива крварење унутар и око мозга (хеморагијски).
У интервјуу, за "Новости", др Тија Апостоловић, неуролог Специјалне болнице "Свети Сава", каже да је регистрована и појава исхемијских можданих удара у сливовима великих крвних судова код претходно здравих пацијената млађих од 50 година, који су оболели од ковида 19. Ипак, просечне године тих пацијената "поклапају се" са просеком година када је иначе исхемијски мождани удар најчешћи.
- Уочено је да је средње време од појаве симптома ковида 19 до можданог удара око 10 дана, што указује на његову одложену појаву. Ипак, потребно је још истраживања која би потврдила директну везу између можданог удара и ковида. За сада се сматра да су три главна механизма одговорна за појаву исхемијских можданих удара код пацијената са дијагнозом ковид 19: појачано згрушавање крви, имунски одговор организма и упални процес, и оштећење крвних судова. Болести које представљају факторе ризика за настанак можданог удара код пацијената оболелих од ковида 19 су: болести срца, поремећаји срчаног ритма, атеросклероза, повишен крвни притисак, дијабетес, гојазност...
Колико лекарима сазнање да мождани удар може да наступи 10 дана од појаве првих симптома ковида олакшава праћење пацијента?
- Не много, јер искусни клиничари увек имају на уму да изузетак потврђује правило. То у овом случају значи да мождани удар може да настане и у раним фазама инфекције.
Да ли инфекција корона вирусом и када се прележи повећава ризик од можданог удара?
- То су још само спекулације, јер као што сам рекла нема директних доказа за узрочну везу између ковид 19 и можданог удара. Коморбидитети који су заједнички за ковид 19 и мождани удар - хипертензија, дијабетес, гојазност - могу да објасне макар неке подударности између ова два патолошка стања. Осим тога, ковид 19 није прво вирусно обољење које се доводи у везу са учесталијом појавом можданог удара.
Шта показује пракса, може ли шлог да буде и први симптом ковида?
- Код одређеног броја пацијената са акутним исхемијским можданим ударом нису били присутни типични симптоми акутне респираторне инфекције. Она је случајно уочена на радиографијама и скенерима плућа пре тестирања на присуство вируса.
Како лечите пацијенте оболеле од ковида који су имали мождани удар?
- Мождани удар лечимо свим доступним средствима, а ковид се лечи по важећим протоколима. Сваки пацијент се посебно прати и сваком се прилагођава терапија у складу са потребама и постојећим основним болестима.
Излив крви
Зашто ковид доводи до пуцања крвног суда у глави?
- Сматра се да вирус САРС-КоВ-2 оштећује артерије унутар главе доводећи до њиховог пуцања. Могуће је да афинитет вируса за АЦЕ2 рецепторе доводи до оштећења интракранијалних артерија доводећи до пуцања крвног суда. Додатно је могуће да цитокинска олуја која прати ковид може бити узрок хеморагијског можданог удара.
Колико је захтевно радити на два фронта: као болница за мождани удар, и као ковид-центар за мождани удар?
- Мождани удари се јављају током целе године, па су наши капацитети углавном попуњени. С обзиром да смо тренутно у ковид-систему то захтева ангажовање комплетног медицинског особља у лечењу и нези пацијената оболелих од вируса ковид 19, који се карактерише комплексним клиничким манифестацијама. Пацијенти морају да буду под сталним надзором да би се испратиле све промене тока болести које могу наступити нагло, и да би се благовремено реаговало у циљу спречавања компликација и фаталних исхода.
Кажу да пацијенти који су инфицирани короном не би требало превише да леже управо због великог потенцијала овог вируса да згрушава крв, има ли у томе истине?
- Препорука за пацијенте оболеле од ковида је мировање. Пацијенти не би требало да се излажу никаквом напору. Чињеница је да се дуготрајна везаност за кревет може негативно одразити на опоравак, међутим већина наших пацијената нема другу опцију осим мировања. Пацијенти који имају мождани удар најчешће имају слабост једне стране тела, отежан или потпуно онемогућен ход, док је одређени број лица на механичкој вентилацији и измењеног стања свести.
Компликације
До којих све виталних проблема доводи ковид?
- Пацијенти са ковидом су у повишеном ризику од компликација као што су преткоморски поремећаји ритма, срчани удар, срчана слабост, упала срчаног мишића и венске тромбозе, а све то доприноси ризику од настанка исхемијског можданог удара.
Шта може да помогне у истовременом лечењу ковида и можданог удара?
- Неопходно је да се оснује интернационални регистар пацијената оболелих од ковида 19 који су развили акутни мождани удар, са педантним пријављивањем клиничких карактеристика, радиолошких налаза, лечења и исхода на стандардан начин. Ово ће помоћи да се даље објасни повезаност између ковида и акутног можданог удара и служиће као платформа да се обезбеде препоруке и водичи за дијагностику, лечење и праћење ових пацијената.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)