БРНАБИЋ НАКОН СЕДНИЦЕ: Ограничава се рад свих објеката, нема затварања школа! (ВИДЕО)

15. 11. 2020. у 13:36 >> 14:23

ДАНАС је одржана ванредна седница Владе Србије поводом разматрања нових мера у борби против вируса корона, а након тога обратила се премијерка Ана Брнабић.

БРНАБИЋ НАКОН СЕДНИЦЕ: Ограничава се рад свих објеката, нема затварања школа! (ВИДЕО)

Фото: Тањуг

- Прихватила сам савет кризног штаба да уведемо још рестриктивније мере како би зауставили ширење вируса и влада је донела одлуку да ограничимо рад свега, угостељских објеката, али и продавница тржних центара, свега осим апотека, достава хране, бензинских пумпи и привреде која ради трећу смену - каже Брнабић.

Додала је да се радно време свих осталих објеката ограничава, па они морају да буду затворени од девет до пет сати увече од уторка, 17. нобембра.

Више о новим мерама прочитајте ОВДЕ!

Ова мера трајаће 15 дана, до 1. децембра, када ће бити одлучено да ли мере треба да се продуже или пооштре.

Каже да је једина преостала мера забрана кретања, али влада, напомиње, није за то.

- Ако буде најнеопходније, а нисмо за то, знамо да је то следећа мера, али мислим да ће данашња мера дати резултате - истиче Брнабић.

Више о томе прочитајте кликом ОВДЕ!

Пренела је да је, заједно са министром здравља и полиције, јутрос имала састанак са председником Србије, на којем је процењена ситуација везано за број заражених, стање у болницама, спровођење тренутних мера.

- Сложни смо око тога да идемо сада са овим кораком и да видимо какве ће резултате дати нова мера - рекла је она.

Далеко од сценарија лечења у другим земљама

- Као што знате, све време током борбе против корона вируса смо се трудили да нађемо најбољи могући баланс између здравствених мера и економије, што је свакако једнако битно - каже и додаје да је то важно јер је доста новца издвојено за лекове, тестове, кисеоник, додатне медицинске апарате и слично.

Наводи да још увек имамо слободних кревета у болницама, што није случај у многим земљама ЕУ, а то показује колико је овај период тежак.

Наводи да смо далеко од сценарија да шаљемо пацијенте на лечење у другу земљу и да мисли да се то никада неће ни десити.

- Имамо заштитне опреме, лекова, респиратора, кисеоника и тестова.

Каже да се у нашој земљи резултат теста добије веома брзо, чека се од пет до 12 сати, а у многим другим земљама се чека и дуже од пет дана, а неке чак ни немају капацитет за обраду тестова.

- Имамо један од најмањих процената смртности не само у Европи него и у свету. Наша смртност је сада 1,3 одсто, у региону и Европи само пар земаља је испод нас - истакла је.

Фото: Тањуг

 

Србија земља која се најбоље бори

Истиче да Србија у овом делу Европе далеко највише тестира и то има 21.297 тестираних на 100.000 становника, а после нас је Словенија са 20.704, Румунија 18.591 итд.

Брнабић каже да са 1.110 регистрованих на 100.000 становника, испред Србије је само Албанија која има 921 регистрован случај, али тестира 5.054 на 100.000 становника, а Србија 21.297.

После нас иде Бугарска са 1.287 регистрованих, па Мађарска са 1.365 и даље.

Каже да ће Србија ову годину завршити са најбољим економским резлтатима.

То, каже, уз добру борбу против вируса, показује колико смо напорно радили.

- Мислим да је Србија у овој ужасној ситуацији и здравствено и економски земља која се најбоље бори - каже и додаје да би требало да се трудимо да уштедимо време како бисмо опоравили и припремили здравствене раднике за наредни период, док не дође вакцина.

Рекла је и да Србија има једну од најмањих стопа смртности од корона вируса у Европи, али и у свету, 1,3 одсто.

Најавила је и отварање још две болнице, а више о томе прочитајте кликом ОВДЕ!

Фото: Тањуг

Ванредна седница Владе Србије

Школе се не затварају

- Мере доносимо на време, трудили смо се од почетка да купимо сваки дан - рекла је и изразила захвалност здравству и привреди на труду и борби.

- У овом тренутку сам апсолутно за то да школе наставе да раде - каже премијерка и додаје да у основним школама има 39 заражених ученика, од тога у Београду 20.

Каже, јасно је да је ситуација у школама безбедна и да се мере поштују.

Позвала је грађане да поштују мере, држе физичку дистанцу и носе маске.

Рекла је да распуст неће бити продужен, а више о томе прочитајте ОВДЕ!

Танјуг

 

"Разумите раднике, поштујте мере"

Министар Здравља Златибор Лончар захвалио је свим радницима и рекао да "захваљујући њима нисмо у ситуацији да пацијенти морају да иду у другу државу на лечење".

- Сигуран сам да ће успети у даљој борби, и имаће сву подршку као и до сада - каже Лончар.

Додаје да је у Београду најтеже, и открива да се данас цела Бања Селтерс претвара у ковид болницу, а сутра и Бања Ковиљача.

Апеловао је на грађане да се придржавају мера како би помогли да зауставимо ширење вируса, јер како је навео, не постоје капацитети који су неисцрпни.

- Разумите раднике који мењају градове и болнице - каже и додаје да су журке и прославе биле највећи ризик и да са тиме мора да се престане.

- Сада ћемо имати довољно комуналне инспекције. Желимо само да спасимо људске животе, здравље људи - навео је Лончар.

"Борба коју добијамо сви заједно, или губимо"

Премијерка Ана Брнабић је изјавила да ће се размислити и о мери обавезног ношења маске на отвореном.

- Ставите маску на отвореном простору, ако видите да не можете да држите дистанцу”- апеловала је Брнабић.

Како је навела, много више верује у свест појединаца него казнену политику, јер "ово није борба коју можемо да добијемо сами, или сви заједно или губимо".

- Нема довољно инспекција да обиђе све ресторане, тржне центре, мислим да је више него јасно због чега су уведене ове мере - напомиње премијерка.

Каже да мисли да је ова мера правовремена, да није изгубљен ниједан дан.

- Најбезбедније би било да нисмо ни укидали полицијски час од марта, али да ли је могуће да се тако живи - запитала се премијерка и рекла да је Србија и даље "у зеленом" што се тиче борбе против вируса корона.

Наводи да мисли да су, као влада, приказали да умеју да заштите здравствени систем и додаје да је поносна на то колико су радници упорни, храбри и одважни.

- Ипак, морате да имате прилив у буџет, а ниједан дан у болници није јефтин - истиче Брнабић и каже да "сваки дан борбе носи непредвиђене трошкове за државу".

Зато је, каже, јако важно направити баланс између мера и економије.

Реуматологија попуњена за један дан

Министар Лончар рекао је да је неопходно да се минимум два пута дневну обаве визите у болницама, како би могло да се обезбеди места за пацијенте.

- У свим болницама гледају се резултати тестова и отпусне листе, а данас се ослободило отприлике 20 - 30 места, али никада не можемо да се ослонимо само на та места, зато отварамо додатне капацитете . каже министар.

Открива да је реуматологија КЦС попуњена за само један дан, нешто мање од 200 пацијената.

Лончар напомиње да су "наши лекари хероји које ћемо сачувати на све начине".

Наводи да "ако слике људи који умиру у тоалетима и испред болнице не могу да нас уједине у борби, онда не зна шта још треба да се деси".

- Живот иде даље, биће времена за све расправе, а сада је време за апсолутно јединство, да спасимо што више људи и сачувамо здравствени систем - каже Лончар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (5)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)