ГРАНИЦЕ ДЕЛИЛЕ ДРЖАВЕ, НЕ И НАРОД: Историчар Александар Раковић везама Србије и Црне Горе у прошлости
ДОК су Србијом владале династије Обреновића и Карађорђевића, а Црном Гором Петровићи, обе српске државе тежиле су ка свесрпском уједињењу.
Иако су те три српске династије биле ривалске, и спориле се око међусобног престижа, српско јединство се није доводило у питање. Националну свест српског народа обликовале су власти српских држава, Српска православна црква и интелектуалне елите с читавог српског простора. Између њих је постојала међусобна комуникација и интеракција. Срби су несебично помагали једни другима и нису марили за границе које су их делиле. Тежили су уједињењу које је након победе Краљевине Србије у Првом светском рату и остварено 1918. године.
Релације између Србије и Црне Горе пре уједињења и односе њихових народа овако сагледава историчар др Александар Раковић из Института за новију историју Србије. Управо је ово један од фокуса његовог вишегодишњег научног рада, који је недавно крунисан књигом "Црногорски сепаратизам". Он не спори да су између две државе у прошлости постојале несугласице, али каже да оне никада нису биле национално обојене.
о Како оцењујете односе Београда и Цетиња до 1918. године? Када су Србија и Црна Гора у прошлости биле најближе?
- Србија и Црна Гора су до уједињења 1918. биле две братске српске државе. Врхунац остварених братских односа је управо чин уједињења Србије и Црне Горе пошто је Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори донела одлуку да Црна Гора ступи у заједничку државу са Србијом и осталим Србима и Југословенима. Име те скупштине одржане у Подгорици 1918. није било никаква иновација будући да је Народна скупштина Књажевине Црне Горе на Цетињу у децембру 1906. већином гласова донела одлуку да се назове Српска народна скупштина Књажевине Црне Горе. Иако је краљ Никола Петровић имао примедбе на начин уједињења 1918. управо је његова свесрпска политика утврдила Црногорце у томе да су најпре Срби и да је српски национални интерес изнад државног интереса Црне Горе.
Процес "хрватизације"
о КАКО објашњавате загрљај нове црногорске политике и Хрватске?
- На Цетињу се полако окончава исти процес "хрватизације" какви су већ спроведени у Западној Херцеговини, Далматинској загори, Лици и другде. Према њиховим присталицама у Црној Гори треба отуд заузети исти став као и према осталим динарским Хрватима који су проистекли из српског етничког ткива. Уз Демократску партију социјалиста и њене присталице остали су на крају само Марко Перковић Томпсон, Домовински покрет Мирослава Шкоре, Хрватска странка права (ХСП) и Хрватске оружане снаге (ХОС). Генерал ХОС-а Анте Пркачин је у хрватском Сабору одржао заупокојену конференцију за штампу после пораза Ђукановићеве странке на изборима у Црној Гори. Дакле, остацима Ђукановићевог режима потребна је и денацификација и дезусташизација.
о У ком историјском тренутку су Србија и Црна Гора биле најудаљеније и шта је утицало на то?
- Србија и Црна Гора су биле најудаљеније у наше време - током власти сегрегационистичког режима Мила Ђукановића (1997-2020). Међутим, посебно је важно подвући да Ђукановићева Црна Гора нема никакве везе са Црном Гором Петровића. Ова Ђукановићева државица била је антидржава Краљевини Црној Гори, а исто тако и антидржава Републици Србији. Ђукановићев режим је настао на трагу "Независне Државе Црне Горе" коју су 1941. прогласили италијански фашисти и црногорски сепаратисти блиски Павелићевом режиму Независне Државе Хрватске. То се прожело с франковачким путоказима који су преко Коминтерне ушли у Комунистичку партију Југославије, а чак и екстремније у време Маспока ушле у део Савеза комуниста Црне Горе. Управо су се та два типа тоталитаризма спојила у Ђукановићевој личности. Његов режим је, после Павелићевог, био најпсихотичнија творевина с којом се суочио српски народ. Срећом, на изборима 30. августа 2020. створен је нов оквир за обнову братских односа Србије и Црне Горе.
о Донедавно смо били сведоци снажног излива, како истичете, црногорског сепаратизма - планског инжењеринга убрзане производње црногорске нације, језика, писма, па и историје на изразито антисрпској основи. Да ли су шумови на везама између Србије и Црне Горе у прошлости на било који начин били национално обојени?
- Нипошто. И када је било проблема између династија Србије и Црне Горе, њихова природа никада није била национална. Понављам, Србија и Црна Гора су историјске државе српског народа. Реч је, у оба случаја, о српској државности. Надам се да ће Црна Гора с променом власти направити чврсту спону с типом државности какву је имала Краљевина Црна Гора. Такозване национално мотивисане несугласице почињу са упливом Маспока у Савез комуниста Црне Горе, а затим на истом трагу и појавом Либералног савеза чију је идеологију 1997. преузела Демократска партија социјалиста. Време власти Ђукановићевог режима треба прогласити домаћом издајом. То су деценије режимске репресије над једином историјском нацијом Црне Горе, с циљем да Срби буду сатрти према сценарију који би био налик хрватском.
о Писци и тумачи неоцрногорске историје, па и сам председник Мило Ђукановић, често користе тезе о великосрпским аспирацијама Београда ка Црној Гори, тихој окупацији и наметању српства црногорској аутентичности. Видите ли историјско утемељење оваквих тумачења прошлости?
- Та тумачења су у вези управо с психотичним карактером Ђукановићевог режима, који је производио "великосрпске аспирације" да би створио "црногорски домовински идентитет". То су Ђукановићеве речи. Оне су се више него икада пројавиле на недавним протестним скуповима црногорских сепаратиста на Цетињу, када су певане песме хрватских усташа.
о Како видите будућност односа Србије и Црне Горе?
- Остајем при томе да је најбољи оквир савезна држава коју би чиниле Србија, Црна Гора и Српска. Дакле, уједињење.
Препоручујемо
МАНДАТАР КРИВОКАПИЋ: Надам се интензивнијој сарадњи Србије и Црне Горе
29. 10. 2020. у 01:05
АБАЗОВИЋ ПОТВРДИО СУСРЕТ: Имао сам задовољство да разговарам са амбасадором Божовићем
27. 10. 2020. у 22:33
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)