Маске нису бескорисне, без обзира на Несторовића

13. 10. 2020. у 18:22

У тренутку када су све очи упрте у бројке везане за коронавирус и када многи страхују од новог таласа епидемије, доктор Бранимир Несторовић поново је шокирао својим ставом који је поделио на друштвеним мрежама.

Маске нису бескорисне, без обзира на Несторовића

Танјуг

Несторовић, који је по сопственим речима напустио Кризни штаб јер му је досадило да "буде црна овца", обелоданио је истраживање Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), који је национални Институт за јавно здравље САД (пандан "Батута" код нас), у којем се констатује да је ношење маски непотребно у сузбијању ширења коронавируса.

- Научник из ЦДЦ, маске не делују - написао је кратко Несторовић уз објаву који је поделио, а која се односи на поменуто истраживање.

Горе наведен део текста означен је као нетачан јер је особа на коју се у Фејсбук објави позвао пулмолог др Бранимир Несторовић није научник Центра за контролу и превенцију болести у САД, већ новинар из Вашингтона. Истраживање ЦДЦ на које се тај новинар позвао у свом блогу није се бавило ефикасношћу маски у борби против корона вируса, већ тиме како блиски контакти са зараженима и боравак у кафићима и ресторанима утичу на ширење вируса. Ипак, многобројни таблоиди у Србији пренели су дезинформацију.

Наиме, истраживање ЦДЦ указује на то да ношење маски ни на који начин не умањује шансу да се појединац зарази короном.

- Студија ЦДЦ, која је анкетирала симптоматске пацијенте са Ковидом-19, открила је да је 70,6% испитаника изјавило да "увек" носи маску, док додатних 14,4% каже да "често" носи маску. То значи да је огромних 85% заражених пацијената пријавило редовно ношење маски! Само 3,9% заражених рекло је да "никада" не носи покривач за лице - наводи се у тексту на који се позвао и сам др Несторовић.

Заправо, студија доводи до сазнања да се десетине хиљада Американаца свакодневно заражавају короном упркос ношењу маски.

Оно што треба напоменути јесте да је поменута студија у директној супротности са тврдњама о маскама које је изнео директор ЦДЦ-а Роберт Редфилд, који је на недавној конференцији тврдио да је платнена маска сигурнија заштита од коронавируса него вакцина.

Горе наведени текст је нетачан јер је Шахтел, који је, дакле, новинар а не научник са Америчког института, написао је блог у којем је резултате истраживања ЦДЦ (Центер фор Дисеасе Цонтрол анд Превентион) изместио из првобитног контекста и ушушкао их у наратив који иде у прилог његовој причи о бескорисности, па чак и штетности ношења заштитних маски у борби с ковидом.

Истраживање ЦДЦ, на које се Шахтел позива, уопште се није бавило ефикасношћу маски у борби против короне, већ тиме како блиски контакти са зараженима, као и боравак у кафићима и ресторанима, утичу на ширење вируса.

Резултати студије показали су да су “одласци на места где се конзумирају храна и пиће директно повезани са ширењем вируса” и зато их ЦДЦ означава као важне факторе ризика. Из тог Института саветују да се пажљиво размотри одлазак на места где је тешко држати социјалну дистанцу и носити маску.

“Вентилација и интензитет протока ваздуха могу утицати на пренос вируса, чак и ако се мере социјалног удаљавања и употреба маске примењују у складу с актуелним смерницама. Маске се не могу ефикасно носити док једете и пијете, за разлику од куповине и многих других активности у затвореном простору које не искључују употребу маски”, наводи се у налазима истраживања.

Информације које је првобитно портал Новости преузео са портала Мондо испоставиле су се као нетачне, а на шта је указао потал Истиномер. Портал Новости унео је измене у текст и овом приликом извињавамо се читаоцима нашег портала за информације које смо првобитно изнели.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (8)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи