ЛЕКОВИМА И МЕТАСТАЗЕ ДРЖИМО ПОД КОНТРОЛОМ: Др Зоран Џамић о лечењу урогениталних малигних тумора, МЛАЂИ МУШКАРЦИ посебно у РИЗИКУ!

"Доктор у кући" - И. Ковачић

10. 10. 2020. у 17:30

МЕЂУ мушкарцима оболелим од рака, карцином простате је, према статистици за последње две године - најфаталнији.

ЛЕКОВИМА И МЕТАСТАЗЕ ДРЖИМО ПОД КОНТРОЛОМ: Др Зоран Џамић о лечењу урогениталних малигних тумора, МЛАЂИ МУШКАРЦИ посебно у РИЗИКУ!

Фото: Н. Скендерија

Срећом, нови лекови ову болест могу да држе под контролом чак и када се открије у метастатској фази. Са том терапијом велики број пацијената може да живи квалитетно, и готово читаву деценију дуже него они којима овакви лекови нису доступни, или на њих не реагују.

Професор др Зоран Џамић, директор Клинике за урологију Клиничког центра Србије, каже да се у овој установи савременим лековима од метастазирајућег карцинома простате лечи неколико стотина пацијената:

- Захваљујућим овим, може се рећи епохалним лековима, можемо да покушамо да лечимо метастазе где год се оне налазе. Код одређеног броја пацијената, нажалост, и ова терапија остаје без одговора. Али код оних код којих има ефекта, болест се може контролисати као и било које друго хронично обољење.

Најбољи резултати постижу се код пацијената са карциномом тестиса, а убедљиво најлошији у случају тумора мокраћне бешике

* Шта је са осталим урогениталним туморима, има ли и за њих оваквих медикамената?

- Има за карцином бубрежног паренхима. Ти лекови су код нас у употреби већ осам година. Помоћу њих је до сада лечено око 900 оболелих. Иначе, карцином бубрежног паренхима има врло висок малигни потенцијал. Пацијенти оболели од њега су пре неколико деценија умирали за три до шест месеци од постављања дијагнозе. Сада је другачије, јер и овај карцином, и када метастазира, може да се контролише лековима, и да квалитетно продужи живот оболелом за пет до седам година.

Фото: Н. Скендерија

* Који урогенитални тумори су најчешћи?

- Учесталост малигних обољења у свету, па и код нас је достигла енормне размере. Дакле, и број урогениталних тумора је у порасту. Ова патологија некада је била карактеристична за старије људе, а данас погађа све више млађу популацију. Најучесталији урогенитални тумор је карцином простате, па затим бубрега који се међу свим туморима налази на високом седмом месту, затим мокраћне бешике који је на десетом месту по учесталости, а међу 30 најучесталијих малигнитета је и карцином тестиса.

* Код којих је успешност лечења највећа?

- Највише успеха у лечењу се постиже код тумора тестиса. Они су најчешћи код младих. Пре три деценије имали смо високу смртност ових пацијената, али то се променило од деведесетих година прошлог века, када су Американци поставили протоколе за лечење. Сада мушкарци излечени од рака тестиса могу да имају и потомство.

Фото: Н. Скендерија

* Где су најлошији резултати?

- Убедљиво најлошији су у случају тумора мокраћне бешике. Зато ми у стручним круговима ове туморе називамо "сирочићи онкологије". Наиме, тумори мокраћне бешике нису у експанзији, али ми годишње имамо око 3.000 ових пацијената. Осим хирургије, њима не можемо да понудимо ниједан други начин лечења. Тамо где бешика може да се одстрани то и радимо, али ако се појаве метастазе - немамо решење.

Пракса, нажалост, показује да је клиничка слика тежа што је пацијент млађи, а болест прогресивнија

* У којој мери су ови тумори операбилни?

- Пацијенти који немају метастазе већ строго локализоване промене врло лако и успешно се лече хируршки. Међутим, врло често болест се прошири, појаве се метастазе и тада хирургија више нема никакву улогу.

* Да ли је истина да што је пацијент млађи, тумор има већи потенцијал да постане злоћудан?

Фото: Н. Скендерија

 

 

- Јесте. Пракса показује да је клиничка слика тежа што је пацијент млађи, а болест прогресивнија. Очигледно су у млађем организму малигне ћелије потентније, а с обзиром на то да се млади људи слабо контролишу, тумори се касно откривају.

* Шта је то што би требало да пробуди сумњу и наведе пацијента да оде код лекара?

- Свакако бол у слабинама, појава крви у мокраћи и опипљива маса у трбуху, док се од општих симптома најчешће јављају губитак тежине, умор, повишена телесна температура, исцрпљеност, анемија...

Фото: Н. Скендерија

ПОСЛЕ 85. ГОДИНЕ ГОТОВО НЕИЗБЕЖАН

КОЛИКО често би мушкарци старији од 65 година требало да раде тумор тест за простату?

- Могу да га раде једном годишње. Иначе, као одговор на ово питање битно је да истакнем да су Американци спровели обимно истраживање кроз велики број аутопсија. На основу њих су доказали да је код 95 одсто преминулих мушкараца старијих од 85 година постојао карцином простате. Дакле, што је човек старији ризик је већи, али неће за све бити фаталан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ ОРЕШНИКА: Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.

24. 11. 2024. у 15:26

Коментари (0)

РАФА НЕ ЗАСЛУЖУЈЕ ОВАКАВ ОПРОШТАЈ: Надалов тренер упутио тешке речи организаторима турнира