КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Хоће ли се поново затварати границе Србије?

09. 10. 2020. у 15:28

У РЕПУБЛИЦИ Србији до 15 часова 9. октобра 2020. године регистрована су укупно 34.507 потврђена случаја ковид 19.

КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Хоће ли се поново затварати границе Србије?

Фото: Тањуг/Принтскрин

Од последњег извештаја тестирани су узорци 6.933 особа, од којих је 173 позитивна. У последња 24 сата преминула је једна особа

До 15 часова у Републици Србији на корона вирус тестиране су укупно 1.186.654 особе.

На респираторима је тренутно 21 пацијент.

Укупан број преминулих је 761.

Када су у питању људи који су се поново заразили коронавирусом у Србији, др Кисић је рекла да такви случајеви постоје, да су спорадични, али да не зна тачан број.

- Када су у питању вирусолошке карактеристике овог вируса, ипак је већина и стручне и научне јавности убеђења да се ради о вирусу природног порекла, али таква врста теорија које сте мало пре навели никада није искључена, али сва истраживања су говорила да се ради о вирусу природног порекла.

- Какво год да му је порекло, ми треба да учинимо све да се изборимо са њим.

- Ни у једном моменту није прекинуто истраживање контаката - рекла је др Кисић Тепавчевић.

- Само што контакт није била индикација за тестирање, али  ни у једном моменту није прекинуто истраживање контаката. Она је рекла да у овом моменту имамо 170 ђака основних и средњих школа којима је прописана мера кућне самоизолације и 26 наставника.

- Имамо различиту врсту контаката, мора се тачно утврдити у ком мометну се десио контакт, да ли се десио у периоду инкубације, да ли се радило о контакту који је довољан за пренос проузроковача, у каквој се средини радило и на оснву тога су се или прописивале мере самоизолације или оно што је важило за све нас, све превентивне епидемиолошке мере.

- Увођење новог система иде у сусрет изрицању мера - рекао је Михајло Јовановић.

Он је објаснио да ће новим системом бити омогућено да се не затварају границе Србије и да ће он додатно утицати на дисциплину грађана.

Пооштравање мера и припремање за трећи талас

- Не можемо да кажемо да очекујемо трећи талас јер не знамо у ком обиму ће се то десити. Здравствени систем је спреман, али се надамо да никада више нећемо морати да искористимо пуне капацитете здравственог система. Што се тиче здравственог система, он је спреман, али је на нама да све учинимо да се он у потпуности не искористи - рекла је др Кисић Тепавчевић.

Када је у питању затварање граница и увођење полицијског часа, др Кисић Тепавчевић је рекла да у овом моменту нема потребе за тим.

Да ли ће се уводити нове мере превенције?

- Знате да су се сазнања о вирусу мењала у читавом свету. Оно што је остало непромењиво и што се показало изузетно ефикасно јесу ове превентивне мере. На почетку су се ове мере опште превенције доживљавале тек тако, чисто док се не пронађе вакцина.

- Стратегија треба да буде да апсолутно свако од нас схвати да је то нешто што је изузетно зтначајно. Ако се свако од нас буде тако понашао, врло брзо ћемо да видимо резултате - рекла је докторка Кисић Тепавчевић и указала на пример из Кине где већ десет дана нема случајева нове трансмисије вируса.

Најављен нови систем за комуникацију

Директор канцеларије за електронски систем, Михајло Јовановић најавио је нови систем за комуникацију са грађанимаа којим ће се спречити ширење вируса.

- Основни циљ је да се различити државни системи повежу и дигитално како би се контрола над епидемијом боље одвијала. Да би се то урадило извршена је интеграција пет различитих информационих система - рекао је он.

Јовановић је објаснио да ће на овај начин све информације грађанима бити истог тренутка доступен пошто буду креиране.

- Захвљајујући овом приступу грађанима ће се електронски издавати мера за самоизлолацију, као и контрола поштовања. Грађани ће правовремено бити  информисни путем портала е-здравље или е-управа - рекао је он.

Корона у школама

- Од почетка школске године је оболело 98 деце. У току претходне недеље 17 деце је било позивитн на присуствов корона вируса. Радило се о спорадичном инфицирању вирусом и сва деца се налазе у кућној изолацији и случају наставу онлине - рекла је Дарија Кисић Тепавчевић. 

- На основу узрасне дистрибуције, највећи број оболелих је између 20 и 40 година, они чине 40 одсто оболелих. Када се ради о групи старијих од 65, углавном се радило о контакту са млађим чланом породице. Обољевају они који су највише изложени и који очигледно најмање примењују превентивне мере за које је показано да је спашавају животе - рекла је заменица директора Института “Батут” докторка Дарија Кисић Тепавчевић.

- Добро је што тренд пораста лабораторијских случајева не прати тренд хоспитализованих и особа на респиратору. Ипак, забрињава нас пораст. Уколико видимо учесталост обољевања у свим земљама Европе, и Словенија и Хрватска и Мађарска и Румунија су забележили рекорде, велика вероватноћа да се деси и у нашој средини, то не мора да буде, али зависи од нас. Заиста сада треба да дамо све од себе - каже Кисић Тепавчевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!