ПОД БЛОКАДОМ: Део пензионера у Београду не добија пуну пензију, а ово је разлог
БЕОГРАДСКОМ пензионеру А. И. се сваког месеца скида део пензије на име принудног извршења дугова.
Примања овог времешног Београђанина су на списку од готово 30.000 обустава ПИО фонда, а он је само један од више хиљада најстаријих грађана којима поштар не доноси пуну пензију.
У Фонду напомињу да један корисник пензије може имати једно или више извршења, а највећи број њих дугује за комуналне и сличне обавезе, али некима се потраживање отписује са месечних примања и због приватног дуга, као у случају нашег осамдесетогодишњака.
Статистика Фонда показује да је број обустава на пензијама по основу решења извршитеља у последњих пет година повећан и то за око 9.500. У септембру 2015. године ПИО је имао 20.383 оваквих решења, а данас 29.934.
- Моја пензија је 40.000 динара, а сваког месеца ми скидају половину. С преосталих 20.000 једва преживим. "Кратко" ми је и за лекове и за храну, о обнављању одеће или обуће не смем ни да размишљам. Ја сам тежак дијабетичар, имам ангину пекторис, артериосклерозу... Доставио сам извршитељу медицинску документацију и молио да се смањи месечна рата, али узалуд - каже А. И.
СВЕ У РУКАМА ИЗВРШИТЕЉА
ПИО фонд има обавезу да спроводи извршење обуставом на пензији на начин и у обиму утврђеном решењем о извршењу, уколико за то постоје законске могућности, односно уколико пензија већ није максимално оптерећена. Ако је корисник презадужен и не постоји могућност за то, филијала Фонда обавештава извршитеља о томе и одлаже се спровођење решења до даљег, док се не стекну услови.
- У случају да корисници пензија имају било какве примедбе на спровођење одлуке извршитеља у вези са висином месечне обуставе, или на укупан износ дуга, морају се обратити доносиоцу одлуке, односно извршитељу - кажу у Фонду.
За основни дуг, камате, судске трошкове и извршитељску накнаду он је дужан скоро два милиона динара. Новац му се скида с пензије већ две године, а како рачуна, скидаће га још деценију.
- Нисам сигуран да ћу поживети толико да успем да исплатим све, јер овако како сад живим, неквалитетно, ко зна од чега ћу још оболети - објашњава невољник. - Када је ступио на снагу нови закон и када су рекли да са пензије не сме да се скида више од трећине, писмено сам се обратио свом извршитељу. Пола године ми нико није одговорио. Када сам недавно позвао, рекли су ми да закон важи само за нове случајеве, а не за нас, старе. Значи, ми можемо и да умремо у дуговима.
Несрећни пензионер тврди да су му у Фонду ПИО рекли и да извршитељ може да преиначи закључак, уколико жели, али да код његовог очигледно таква воља не постоји.
У Комори јавних извршитеља кажу да су пензионери по правилу редовне платише.
- На то су раније указивала и поједина комунална предузећа, према чијим подацима људи у пензији спадају у групу корисника комуналних услуга који најредовније плаћају обавезе - каже Магдалена Новаковић, генерални секретар Коморе. - С друге стране, када је у питању принудна наплата, односно извршења која спроводе јавни извршитељи, у ситуацијама када се појављују као извршни дужници, по правилу су у питању комунални дугови. Пензионери се ретко задужују по другим основама, па је и извршење у другим случајевима изузетно.
Она подсећа да су изменама Закона о извршењу и обезбеђењу, од почетка ове године, у извршним поступцима повећани лимити изнад којих се не може скидати новац од пензије.
Тако се не може принудно наплаћивати више од њене трећине (уместо раније две трећине), односно четвртине, када је реч о пензији која не прелази просечну (уместо раније половине). Код минималне, може се скидати максимално једна десетина.
Уколико пензионер има кредит нпр. у износу трећине пензије, он се не узима у обзир при одређивању лимита, јер није реч о извршењу, каже Новаковић:
- Рачуна се само административна забрана на пензији, која се спроводи нпр. у висини трећине пензије. У таквим ситуацијама Фонд ПИО обавештава јавног извршитеља и његов закључак ће бити "на чекању" до намирења по административној забрани.
У Здруженој акцији "Кров над главом" кажу да пензионери уопште нису поштеђени када је у питању принудна наплата, пленидба и исељавање из стана. Само они су помагали у десетак случајева деложације у последње три године, а један од најдраматичнијих било је прошлогодишње исељавање 90-годишње Маре Џаковић из Београда. Она је исељена из стана у Дурмиторској улици због приватног дуга породице, а прво исељење спречили су грађани, јер је бака Мара била тек оперисана и имала је плућну емболију. Исељена је, како кажу у "Крову над главом", и Љиљана Бусхак, која је оперисала тумор на мозгу, имала је огроман дуг за комуналије, пензију од 13.000 динара и ментално оболелог сина који о њој није могао да брине.
Међу исељеним пензионерима нашла се и Добрила Петровић, коју је, иако је заштићени станар, иселио наследник старог власника. Осим што је остала без крова над главом у београдској Његошевој, Добрили извршитељ скида већ годинама две трећине пензије за трошкове поступка и своју накнаду. Из стана у Устаничкој је исељена и Гордана Радовић, избеглица из Сарајева, затим из свог дома на Дорћолу Бранка Фавати са одраслим сином који болује од церебралне парализе, као и Драгана Милисављевић, која је уредно купила стан од преваранта који је регуларно био уписан у катастар као власник.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)