КАКО ЈЕ ПАНДЕМИЈА УТИЦАЛА НА ДЕВОЈКЕ ОД 14 ДО 19 ГОДИНА У СРБИЈИ? Истраживање показало забрињавајуће податке
НЕГАТИВНИ и непријатни коментари на друштвеним мрежама,вређање, подсмевање, претње, прогањање, ухођење и сексуално узнемиравање неки су од облика доживљеног насиља на интернету код врло младих девојака од 14 до 19 година, показују резултати онлине-истраживања Центра за едукацију и саветовање “Каталиста” и Алтернативног центра за девојке Крушевац.
Дошло се и до података да 38 посто девојака препознаје да је у неком трентку у животу доживело насиље на интернету.
- Око 14 посто девојака је изјавило да су доживеле да од њих неко тражи да пошаљу своје интимне фотографије или снимке, а 13 да су примиле нежељене и увредљиве фотографије или поруке са сексуалном садржином-напомињу ауторке истраживања.- Чак 7.8 посто девојака је доживело да неко без њихове сагласности преко интернета подели фото или видео садржаје који се односе на њих.
Подаци различитих истраживања показују да су девојке и жене диспропорционално погођене дигиталним насиљем и да због тога трпе озбиљне последице. Дигиталним насиљем су посебно погођене одређене групе девојака и жена, попут бранитељки људских права, жена у политици, новинарки, блогерки, жене које припадају етничким мањинама, припаднице ЛГБТ популације, као и жене са инвалидитетом. У Европи је ризик за дигитално насиље највећи за жене између 18 и 29 година.
-Девојчице, девојке и жене током пандемије све више користе интернет-напомињу ауторке.-Карантин и мересамоизолације су повећале коришћење интернета између 50 и 70 посто за школске, пословне и друштвене активности. Током овог периода особе које имају ограничене дигиталне вештине су биле у већем ризику од дигиталног насиља.
Препоручујемо
КАКО ЋЕМО СЛАВИТИ СЛАВУ У ДОБА КОРОНЕ? Епидемиолог и старешина храма дали препоруку
04. 10. 2020. у 13:36
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)