ДЕЦА У БОГАТИМ ЗЕМЉАМА ГОЈАЗНА И СЛАБИЈИХ ВЕШТИНА

Ј. Ж. С.

03. 09. 2020. у 14:23

ПРЕВИШЕ деце у најбогатијим земљама света нема основна знања из математике и читања и пате од менталних поремећаја и гојазности, објавио је УНИЦЕФ.

ДЕЦА У БОГАТИМ ЗЕМЉАМА ГОЈАЗНА И СЛАБИЈИХ ВЕШТИНА

Фото: Архива ВН

У извештају агенције рангирана је 41 чланица Европске уније и Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) према здрављу, вештинама и срећи деце.


Данска, Холандија и Норвешка су на врху, а Бугарска, Чиле и Сједињене Америчке Државе на дну листе земаља са високим приходима.

У већини анализираних земаља око 20 посто деце нема осећај задовољства. Најгора је Турска са само 53 посто деце која су задовољна својим животом, а следе Јапан и Велика Британија.

Литванија бележи највећи број самоубистава међу адолесцентима, док су на другом и трећем месту Нови Зеланд и Естонија. У погледу физичког здравља, свако треће дете је гојазно или има прекомерну тежину, а те стопе нагло расту у јужној Еуропи.

Око 40 посто деце до 15. године у богатим земљама нема основне математичке вештине и вештине читања, највише у Бугарској, Румунији и Чилеу. Извештај је израђен на темељу података пре пандемије корона вируса и УНИЦЕФ упозорава да је здравствена криза додатна претња добробити деце.

- Много најбогатијих земаља света, које имају ресурсе да свима осигурају срећно детињство, изневерило је децу - рекла је директорка у УНИЦЕФ-а Гунила Олсон. - Ако владе у склопу одговора на пандемију не предузму хитне и одлучне мере за заштиту добробити деце, можемо да очекујемо раст сиромашта, лошије телесно и ментално здравље и даље пропадање вештина деце.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи