КОРОНА НАПИСАЛА РАСПОРЕД: Почетак нове школске године за више од 700.000 ученика у основним и средњим школама у сенци пандемије

Бранка Борисављевић

30. 08. 2020. у 10:00

ЗА више од 700.000 ученика основних и средњих школа 1. септембра почиње нова школска година.

КОРОНА НАПИСАЛА РАСПОРЕД: Почетак нове школске године за више од 700.000 ученика у основним и средњим школама у сенци пандемије

Новости

Да су се основци ужелели школе показује и анкета Министарства просвете, науке и технолошког развоја, која је показала да се само 3,7 одсто ученика определио за наставу од куће. Пандемија је испразнила учионице од 16. марта, али и донела нова правила. Тако ће часови за све трајати 30 минута, а наставу у учионицама свакодневно ће пратити само ђаци од првог до четвртог разреда основне школе. ж

Виши разреди и средњошколци ће комбиновати одлазак у школу и учење од куће, у зависности од могућности образовне установе. "Распоред часова" писала је свака школа за себе, па ће, у зависности од образовне установе, старији основци и средњошколци имати часове у учионицама сваког другог дана, смењивати се испред телевизора сваке друге недеље...

Изјашњавање родитеља и ученика било је само за први и други циклус образовања. Када је о малим ђацима реч, 3,1 одсто њих, од првог до четвртог разреда, определило се да наставу прати од куће, док се у другом циклусу за тај вид наставе изјаснило њих 4,3 одсто.

У нижим разредима одељења се неће делити у 479 школа, што је 37,9 одсто, док је за поделу на две групе "гласало" 299 школа, нешто више од петине. Старији разреди ће одељења у пуном саставу имати у нешто више од трећине школа, односно 392, за поделу на две групе гласало је приближно исто школа - 383, док је неки други модел изабрало 314 образовних установа.

НА ДНЕВНОМ НИВОУ

ШКОЛСКА година ће изгледати доста другачије због епидемије вируса корона, поновила је у суботу заменица директора Инсистута "Батут" др Дарија Кисић Тепавчевић и објаснила у којој ситуацији би се могло десити да образовне установе буду затворене:

- Прати се епидемиолошка ситуација на дневном нивоу. Када је реч о затварању, то ће пре свега бити индивидуално, од колегијума школе, па на нивоу земље, пратиће се сваки растући тренд оболевања са показним ширењем, ако се то деси.

Стручним упутствима за организацију васпитног рада у основној школи, прописано је да одељења са више од 15 ученика бити подељена у две групе, које ће у различито време имати наставу. Нижи разреди ће имати највише четири часа, а старији основци до пет, док ће за ученике средњих школа бити као и у нормалним околностима.

Уз поштовање свих заштитних епидемиолошких мера, од дезобаријера, редовног чишћења и проветравања просторија, ђаци су у обавези да носе маске док се крећу у школи, одговарају, на одморима, док у учионици могу да их скину кад слушају наставу. Наставници и остали запослени треба да маске носе стално.

Ученици нижих разреда долазиће у школу у два термина, најчешће од 8.00 и 10.45. Надлежни препоручују и флексибилни распоред звоњења, чиме би се постигло да у исто време не буде већи број ученика у ходницима, тоалетима. Пауза између наставе две групе истог одељења трајаће 20 минута и планирана је за чишћење, проветравање учионица...

За ученике старијих разреда предвиђен је комбиновани модел наставе, са акцентом на предмете који се полажу на завршном испиту. Предвиђено је да ђаци имају до пет часова. У упутству се наводи да ученици петог и шестог разреда, у складу са организацијом рада у школи, имају наставу у учионици понедељком, средом и петком, а седмаци и осмаци уторком и четвртком, па се следеће недеље ротирају.

ИЗОЛАЦИЈА

- ПРИ свакој сумњи на постојање респираторне инфекције, ученика треба сместити у празну учионицу одређену за изолацију и обавестити родитеље и надлежне институте, или завод за јавно здравље - навели су епидемиолози. - О ђаку, у соби за изолацију до доласка родитеља, потребно је да брине једна особа користећи маску и рукавице, а просторију након одласка детета треба очистити и дезинфиковати.

Средњошколци ће, према упутству надлежних, мењати праве и виртуелне учионице на недељу дана. Међутим, свака школа је, у складу са својим просторним и кадровским могућностима, организовала распоред наставе. Уколико су одељења већа од 16 ученика, деле се у две групе, а једну смену чине ученици првог и другог разреда, односно трећег и четвртог. Распоред часова ће бити као и у нормалним околностима, тако да ће их имати шест или седам, у зависности од организације школе.

Онлајн настава је снимљена за седам општеобразовних предмета - математика, српски језик и књижевност, историја, географија и биологија и за кључне стручне. Професионална пракса се, ако је могуће, организује у одговарајућој компанији, уз поштовање свих мера које прописује послодавац. Ученици медицинских школа, због актуелне ситуације, нису у могућности да имају праксу у здравственим установама, па ће болничке собе и ординације заменити стручним кабинетима у својим школама. Током наставе у учионицама и у основним и у средњим школама неће бити мењања кабинета, већ ће све часове ђаци имати у једној просторији.

Фото Depositphotos

Због пандемије вируса корона и спречавања ширења инфекције, у продуженом боравку у већини школа ће бити места само за ученике чија оба родитеља морају свакодневно да одлазе на посао. Највише заинтересованих за овај вид наставе је у београдским школам, где је у току изјашњавање родитеља. Маме и тате треба школама да доставе писмене потврде из фирми да не могу да раде од куће, а поједине образовне установе траже и радно време. Разлог је велики број заинтересованих ђака и ограничен простор на четири квадрата и мањак наставника.

Олакшавајућа околност је што, углавном, продужени боравак није почињао 1. септембра, већ после две-три недеље, тако да школе имају времена да направе план организације овог облика наставе у школи. Осим простора, који је мерама Кризног штаба дефинисан на четири квадратна метра по ученику, проблем представља и недовољни број учитеља који би радили у боравку. Министарство просвете, као и Град, најавили су помоћ у наставном кадру ангажовањем студената Учитељског факултета.

РИЗИК СВЕДЕН НА МИНИМУМ

ГРАДОНАЧЕЛНИК Београда Зоран Радојичић каже да је ризик преношења заразе у престоничким школама сведен на минимум:

- У циљу заштите ђака и запослених од вируса корона обезбеђено је још новца за набавку заштитне опреме и средстава за дезинфекцију. Ризик од заразе сведен је на минимум, али ипак постоји и зато је веома важно поштовање прописаних мера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи