ДР МИЈОМИР ПЕЛЕМИШ УПОЗОРАВА: Сада имамо кратко затишје, они који се враћају из иностранства могу да "разнесу" корону по Србији

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

27. 08. 2020. у 07:26

ЗНАЧАЈНИЈЕГ попуштања противепидемијских мера, бар засада, неће бити.

ДР МИЈОМИР ПЕЛЕМИШ УПОЗОРАВА: Сада имамо кратко затишје, они који се враћају из иностранства могу да разнесу корону по Србији

Др Мијомир Пелемиш / Фото Танјуг

Према сазнањима "Новости" - неће бити уведен обавезни PCR тест или карантин по повратку са летовања у државама које имају неповољнију епидемиолошку ситуацију.

За увођење карантина, који би могао да замени негативан PCR тест по повратку у земљу, међу члановима Кризног штаба не постоји консензус. Тај предлог је, како "Новости" сазнају, једном већ "био на столу", али није "прошао", и ако не дође до драстичног погоршања епидемиолошке ситуације вероватно неће поново бити разматран.

Поједини чланови Кризног штаба, из медицинског дела, уверени су да би увођење PCR теста или карантина по повратку у Србију, ипак, продужило "паузу" између овог, који је на силазној путањи, и следећег таласа епидемије. Иако два дана заредом имамо по око 50 позитивних више, проценат позитивности је низак, с обзиром на то да су за 24 сата тестиране 9.932 особе. Али, већина се тестира ради путовања у иностранство.

- Ван Србије је око 30.000 људи, углавном у земљама региона са много више заражених у односу на број становника него код нас. Њихов повратак у земљу је озбиљан епидемиолошки ризик - каже, за "Новости", један од чланова Кризног штаба.

И инфектолог професор др Мијомир Пелемиш, за "Новости", потврђује да постоји реална опасност да они који се враћају са одмора из иностранства "разнесу" вирус по Србији:

- Сада имамо затишје епидемије, али лично не верујем да ће оно дуго трајати, највероватније мање од месец дана. Не забрињава ме толико почетак школске године колико повратак студената, код којих се, ипак, не може рачунати на дисциплину као код ђака. Озбиљно би требало размислити да се испити, као и у развијеним западним земљама, организују онлајн.

Већина чланова Кризног штаба, према сазнањима "Новости", инсистира да се мере забране окупљања не укидају. Толерисали би, кажу, благо повећање броја људи на једном месту, који је сад ограничен на 10, али свакако не у мери која би омогућила да се у време када иначе има највише венчања организују велике свадбе.

Битно је, кажу епидемиолози, да се миран период епидемије што дуже одржи, и због тога да би се здравствени систем одморио.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (6)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности