"ВИЉАМОВКА" ЧИСТИ БОЛНИЦЕ: Црвеном крсту у Крушевцу стиже заплењена ракија која ће бити прерађена у медицински алкохол

С. БАБОВИЋ

26. 08. 2020. у 09:56

У КРУШЕВАЧКИ Црвени крст, одакле су 17. јула затражили донацију, ускоро стиже око 9.000 бутељки "виљамовке", која ће у александровачкој "Вино-жупи" бити прерађена у око 3.400 литара медицинског алкохола концентрације 70 процената.

ВИЉАМОВКА ЧИСТИ БОЛНИЦЕ: Црвеном крсту у Крушевцу стиже заплењена ракија која ће бити прерађена у медицински алкохол

" Виљамовка" ће бити "преточена" у медицински алкохол / Фото С. Бабовић

Сировина за производњу овог јаког дезинфекционог средства, пронађена је, како сазнају "Новости", у ракији одузетој још 2005. године, у поступку инспекцијског надзора из сада већ угашене фирме ВИВ д.о.о. из Парчина код Александровца.

У решењу Владе Србије о уступању робе без накнаде, у Крушевац би требало да стигне 9.196 флаша од 0,7 литара "виљамовке" која садржи 40 одсто алкохола. После "примопродаје" констатоваће се и праве количине робе, која је последњи пут пописана 31. децембра 2018.године, а постоји могућност да су неке флаше оштећене и да је дошло до нежељених испарења.

По речима стручњака, од сваке ракије која је произведена на неадекватан начин или која није произведена у складу са законом, могуће је добити медицински алкохол. Кључан је проценат.

- Од једног литра ракије може да се добије око 600 милилитара етанола јачине 70 процената - објашњава технолог Горан Ђурђевић, шеф производње јаких пића у "Рубину". - Тај проценат је важан, јер при тој концетрацији алкохола има најјаче микробиоцидно дејство. А, сам алкохол може да се произведе на два начина: ректификованом или обичном дестилацијом. Оба модела изискују време, добру опрему, средства и трошак од 30 до 50 центи по литру.

Према неким проценама, од заплењене количине "виљамовке", која се уступа без накнаде крушевачком Црвеном крсту, може се добити око 3.400 литара потребног дезинфекционог средства. У Црвеном крсту кажу да ће већи део добијеног медицинског алкохола уступити Општој болници у Крушевцу, а мање количине остаће у овој организацији која од почетка епидемије није престајала са активностима.

- Са компанијом "Вино Жупа" из Александровца имамо договор да се ракија преради без накнаде, а нашем граду ова донација много значи имајући у виду да нас на јесен вероватно чека нови талас вируса корона, те да ће се свакако и потреба за овом дезинфекционим средством повећати - каже Ема Тодоровић, секретар Црвеног крста у Крушевцу. - У нашој болници лече се пацијенти из Расинског округа, а тренутно се гради и ковид-болница, где ће бити збринути пацијенти из целог региона.

Активисти Црвеног крста / Фото С. Бабовић

У "Вино Жупи", познатој фабици вина и сокова из Александровца, где чекају званичан захтев за прераду ове "виљамовке", већ имају искуства са производњом медицинског алкохола, И то од вина. Дезинфекционо средство добијали су у поступку "дупле дестилације", а на десетине хиљада флаша драгоцене течности испоручивали су током епидемије клиничким центрима и болницама у Србији.

ВЕЋ ИМАЈУ ОДЛИЧНА ИСКУСТВА

ДОКТОРКА Весна Стевић Гајић, директорка Болнице Крушевац, каже, за "Новости", да већ имају одлична искуства у коришћењу раније донираног медицинског алкохола из Жупе. Ово средство, значиће и самом Црвеном крсту, одакле је и иницирана донација испоруке пакета хране, хигијенских и дезинфекционих средстава угроженим породицама, старачким домаћинствима, хранитељима, пензионерима са најнижим примањима...

- Од почетка епидемије пружамо помоћ угроженом становништву. Народна кухиња која има 650 корисника није престајала да ради, а оброке смо односили и на адресе старијих од 65 година и инвалидима - каже Ема Тодоровић (на слици), секретар Црвеног крста који годишње дистрибуира више од 20.000 оброка и 100.000 векни хлеба.

ПРОИЗВОДЕ И НАТРИЈУМ-ХИПОХЛОРИТ

КРУШЕВАЦ је отпочео производњу и других дезинфекционих средстава још од почетка епидемије. У Фабрици за прераду воде у Мајдеву се под окриљем ЈКП "Водовод" од јула поново производи натријум-хипохлорит. Набављен је и уређај који има капацитета да произведе 2.400 литара раствора за 24 часа. Дневно се прерађује и по 100 килограма соли, а раствор је бесплатно био на располагању Крушевљанима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ОСТВАРИЛИ СМО ЦИЉ, ПОБЕДИЛИ СМО: Филип Петрушев задовољан после победе над Данцима