КОЈЕ ОД ОВИХ МЕРА ЋЕ ПРВЕ БИТИ УКИНУТЕ? Пада број заражених, али нема опуштања - ево шта нас ускоро очекује
БРОЈКЕ заражених корона вирусом у Србији последњих седам дана полако опадају, али су и даље на снази одређене епидемиолошке мере којих се морамо придржавати.
Грађани се питају када ће коначно све мере бити укинуте, тачније када ће животи моћи да се врате у нормалну и када ће сви живети живот онакав какав је био пре него што је корона дошла у Србију. Наши епидемиолози контантно напомињу да је кључно држање физичке дистанце, као и ношење маски, поготову у затвореном простору. Међутим, полако су почели и приче о мерама које би могле прве да буду укинуте.
Једна од мера која је последња била укинута након проглашења вандредног стања, али убрзо затим и враћена јесте свакако забрана јавних окупљања у затвореном и отвореном простору за више од 10 људи. Организовање прославе мале и велике матуре у Србији према речима епидемилога Предрага Кона, биле су одговорне са једне стране за раст броја инфицираних у протеклом периоду, те се славље тада зауставило и стопирало. Такође, све прославе, рођендани и свадбе није могуће организовати за сада.
Једино место где не важи ова забрана јесу јавна купалишта и базени, на којима је једино препорука држање дистанце не мање од 1,5 метара.
Ношење заштитних маски мера је која је већ дуже време обавезна у Србији, при чему се подразумева да се без ње не може ући у било који јавни затворени простор, као што су продавнице, банке, поште, државне институција, али и унутар кафића. За сада још нема назнака када би ова мера могла да буде укинута, а оно о чему се тренутно највише спекулише јесте обавезно ношење маски за све ђаке када крену у школу од 1. септембра.
Такође, ношење маски у јавног градском превозу мера је која се строго мора поштовати уколико желите да се превезете.
У више наврата чланови Кризног штаба су децидирано рекли да ће мера ношења маски бити последња која ће бити укинута!
За раст броја заражених корона вирусом након укидања ванредног стања, многи криве и вечити дерби који је одигран у јуну између Партизана и Црвене звезде, при чему је присуствовало више од 20.000 људи. Након тениског турнира "Адриа тура" свим љубитељима спорта улазак на стадионе је забрањен.
Фудбалска сезона кренула је у Србији од 1. августа, међутим све утакмице играју се без публике, а извесно је да ће се од јесени све утакмице спортова у затвореном, такође играти без публике.
Др Предраг Кон је због става "да би и убудуће требало играти без публике", чак постао "непријатељ број 1" навијача, али и твитераша.
Од марта месеца ове године, многе болнице у Србији претворене у такозване Ковид болнице у којима су се лечили оболели од корона вируса, те се тако подразумевало да посете у тим местима неће бити могуће.
Такође, у свим другим болницама и породилиштима било какве врсте посете оболелима или породиљама нису могуће и даље.
Међу први мерама које су уведене јесте затварање позоришта и биоскоша. Иако је током епидемије било неких приредби на отвореном,а за време карантина и у онлајн издању, ипак за коначан одлазак у позориште или биоскоп грађани ће још неко време остати ускраћени.
Проф. др Бранислав Тиодоровић истакао је нешто раније, да је потребно допустити да култура и уметност функционишу, али свакако уз неопходне мере заштите.
- Ако је биоскоп, нека смање број карата да би се могла направити физичка дистанца, маска обавезно да буде подељена на улазу, нека она буде зарачуната и у цену улазнице, људи ће доћи. Морамо да живимо са овим, ако се сви добро организујемо, ако поштујемо све мере, полако ће све ићи како треба. Људи тешко подносе све што нам се дешава, није то само случај код нас, већ и у целом свету. Сви смо суочени са истим проблемом, е сада, како ћемо то прихватити и на који начин ћемо се организовати, то само од нас зависи. Маске, физичка дистанца, дезинфекција кључне су ствари - закључује професор Тиодоровић.
Радно време свих угоститељских објеката ограничено је до 21 сат у затвореном делу и до 23 сата у башти, уколико је поседују. Поред тога уколико неко одабере да седи у затвореном делу кафића или ресторана обавезно је ношење маски за столом и ван њега, сем током конзумације пића.
Међутим, председник Србије Александар Вучић је најавио да ће ускоро и радно време кафића бити продужено до 1.00.
Др Дарија Кисић Тепавчевић, заменица директорке Батута рекла је јутрос, одговарајући на питање докле ћемо носити маске и докле ће важити актуелне мере, да је оно што она говори веома непопуларно.
- Докле? Па до даљег! Ја сам свесна да је оно што ја говорим веома непопуларно... Ноћни клубови су легла заразе... - рекла је др Кисић Тепавчевић гостујући јутрос на ТВ Пинк.
Она је напоменула и да чим се мало опустимо бројке почињу да расту.
- Ја сам као студент и на специјализацији гледала фотографије из 1918. године, из времена шпанске грознице, где људи на трибинама гледају утакмицу и носе маске, још тада... - рекла је она напомињући да је маска стара и добро позната мера.
(Блиц)
Препоручујемо
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (2)