“НОВОСТИ” ИСТРАЖУЈУ - Наставници, родитељи и ђаци сложни: Живу реч на часу ништа не може да замени
НАКОН што је окончано тромесечно искуство у Србији са онлајн наставом, и родитељи и наставници и деца сложили су се у једном: ништа не може заменити живу реч и нормалан одлазак у школу.
Просветари истичу да је настава на даљину добро помоћно средство, али да само такав вид држања часова не може дуго да функционише, јер школа осим образовне има и васпитну и социјалну улогу. Истичу да је првачиће немогуће описменити преко телевизије, да деци много недостаје дружење, а да су пусти ходници највећа казна за образовне установе.
Због тога су просветне власти и епидемиолози радили на проналажењу најбољег модела за похађање наставе од 1. септембра којим би се задовољило и то да деца "уживо" слушају часове, али и да буду обезбеђене мере здравствене заштите и избегнута било каква опасност од ширења заразе.
Посебан проблем били су ђаци од првог до четвртог разреда, јер 22 одсто родитеља нема коме да их остави на чување, па је њихов потпуни повратак у школу био неизбежан. За старије основце и срењошколце било је лакше изнаћи моделе, па ће они наставу похађати комбиновано - мало ће ићи у школу, мало седети пред телевизором.
- Два месеца смо радили на проналажењу најбољег модела, а у обзир су узета и искуства других држава - навео је министар Младен Шарчевић.
Након двомесечених припрема, школе су добиле основне смернице:
Деца од првог до четвртог разреда ићи ће у школу у преподневним часовима. Одељења која имају више од 15 ђака делиће се у две групе које ће на наставу ићи у тачно одређено време, на примеп у 8 часова једна група, а у 10.45 друга.
Првачиће је немогуће описменити преко ТВ
Имаће највише четири часа од по 30 минута, пауза између њих биће пет минута, велики одмор ће трајати 15 минута. После тог блока наставе, следи детаљно чишћење школе, и на наставу у послеподневним часовима стижу ђаци од петог до осмог разреда.
Они ће се такође делити у групе, ученици петог, шестог и седмог разреда имаће по пет часова, а осмаци шест часова. Они ће један дан долазити у школу, а један дан слушати онлајн наставу.
Оцењивање и провера знања биће искључиво у школи. Родитељи који су у породици имали неког тешко оболелог од короне или је неко умро, моћи ће током септембра да одаберу да ли ће им дете похађати наставу или ће слушати онлајн предавања. За ту децу биће обезбеђени посебни термини за оцењивање.
Новина је и то да на часовима физичког неће бити колективних спортова, навијања и скандирања, а на часовима музичког певања и хора, јер то, како кажу епидемиолози, повећава ризик од излучивања вируса.
Здравствене мере морају се строго поштовати - ношење маски за децу и просветаре је обавезно:
Дете ће у школу ући с маском, када седне у своју клупу моћи ће да је скине, али када прича или одговара мора поново да је стави. Такође, на одморима и приликом изласка из учионице ношење маски је обавезно. Чим дође у школу дете ће морати да опере руке, а учионице ће се непрестано проветравати.
Дистанца је обавезна, па на четири квадратна метра може да буде једно дете. Све просторије у школама биће претворене у учионице, неће бити кабинетске наставе, односно деца неће шетати од учионице до учионице, већ ће бити смештена на једном месту.
УПОЗНАВАЊЕ 31. АВГУСТА
ПРЕДВИЂЕНО је да се 31. августа у поподневним часовима састану родитељи ђака првог и петог разреда основних школа и првог разреда средњих школа. Они ће се тада упознати са учитељем, односно разредним старешином и договорити се на који начин ће остваривати контакте.
Према подацима школских управа, око 45 одсто школа у Србији не мора да дели одељења јер имају довољно простора, а немају превелики број ђака.
Тамо где ће одељења бити подељена на две групе, неће бити ангажован додатни наставни кадар, јер за то, како каже министар Шарчевић, нити има новца, нити има толико наставника на бироу.
И министар просвете и епидемиолози скренули су пажњу на то да родитељи морају да сарађују, да детету мере температуру пре школе и да дете са симптомима респираторних инфекција не шаљу у школу.
У БЕОГРАДУ 1.000 ПРВАКА ВИШЕ
ОВЕ године у београдске школе креће 1.000 првака више него пре 10 година, изјавио је градски секретар за образовање и дечју заштиту Славко Гак.
- Дочекујемо око 16.300 првака, школе су спремне да 1. септембра отворе врата по упутству надлежног министарства - рекао је Гак.
Онлајн настава не омогућава и васпитну и социјалну улогу
Он је додао да упутство предвиђа сваку ситуацију, да је детаљно, и да родитељи не би требало да брину.
- Већ неколико месеци живимо са короном, али за децу, посебно млађу, физичко присуство у школи је незаменљиво - нагласио је Гак.
Он је рекао да је секретаријат уплатио школама такозване материјалне трошкове, односно новац од ког ће школе набавити сву неопходну заштитну опрему за запослене и пријем деце
Препоручујемо
ДЕФИНИТИВНА ОДЛУКА: Ево како ће у школама од септембра бити организована настава
11. 08. 2020. у 10:49
“НОВОСТИ” ИСТРАЖУЈУ - У СВЕТУ САГЛАСНИ: Празне учионице опасније од короне
16. 08. 2020. у 15:00
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША МОРА НА ОПЕРАЦИЈУ: Срце оптерећено, одузима јој снагу - иде под нож
ПЕВАЧИЦА је раније признала да никада није била довољно храбра да оде под нож због овог проблема.
10. 01. 2025. у 10:32 >> 13:51
Коментари (14)