ПРИВАТНИ ТЕСТОВИ ЧЕТИРИ ПУТА СКУПЉИ: Дозволу за антигенске анализе на SARS-KOV-2 добило 27 приватних лабораторија
ПРИВАТНЕ лабораторије од понедељка могу да раде серолошке тестове на вирус SARS-KOV-2, али је у појединим клиникама ова анализа и до четири пута скупља него у државним лабораторијама.
Како "Новости" сазнају у Министарству здравља, дозволу за серолошка испитивања на ковид добило је 27 приватних лабораторија у Србији.
Када је државним лабораторијама, заправо у свим ковид-амбулантама и заводима за јавно здравље, од 1. јула омогућена ова врста тестирања на лични захтев, прописана је и јединствена цена од 1.200 динара. Серолошко тестирање било је скупље једино у Институту за примену нуклеарне енергије (ИНЕП), који анализу на антитела SARS-KOV-2 наплаћује 3.000 динара, и то оправдава чињеницом да примењује нешто другачије тестове него остале државне лабораторије. Приватници, међутим, самостално одређују цену серолошког теста, па је "разрезао" ко је колико хтео, а разлика је тек у неколико стотина динара.
Како смо се у понедељак уверили на терену у једној од највећих београдских приватних медицинских установа, серолошки тест кошта 3.900 динара. То што је цена више него троструко већа него у државним лабораторијама објашњавају тиме да раде "антигенско тестирање".
У другој, такође великој београдској приватној клиници, серолошки тест још је скупљи - 4.500 динара. Они раде тест на оба антигена и на Игг, која показују да ли је особа била у контакту са вирусом и има имунитет, и Игм антитела, чије присуство у крви указује на активну инфекцију.
За разлику од PCR тестова који се једино сматрају валидним у детекцији вируса SARS-KOV-2 и индиковани су код особа са клиничком сликом болести, серолошко тестирање је више у домену - радозналости. Наравно, осим када се ради за потребе студија током којих се прикупљају сазнања о још недовољно познатом вирусу корона.
Јер, ако се серолошким тестом траже Игм антитела као доказ акутне инфекције, чак и када се нађу, мора накнадно да се ради и PCR тест. А, ако се траже Игг тела, као доказ да је ковид 19 прележан и да је та особа стекла имунитет на ову заразу, опет се не добија "јасна" слика - научници још нису објаснили ни зашто неки пацијенти после прележаног ковида немају антитела, нити колико су и до када заштићени они који их имају у крви.
Провера међународних услова за PCR
За PCR тесирање аплицирало је много мање лабораторија него за серолошке тестове, тек седам или осам, а оне које добију дозволу, тестове би могле да почну да раде од 15. августа.
- Још се проверава да ли приватне лабораторије које су се пријавиле за PCR испуњавају критеријуме које је прописала Светска здравствена организација - кажу у Министарству здравља.
На првих 1.000 тестираних у Србији у оквиру пилот-пројекта пред националну студију, показало се да имунитет има 6,4 одсто популације, што одговара броју од око 448.000 људи. "Скор" није много бољи чак ни у Шведској која је од почетка примењивала стратегију стицања имунитета крда, а још је далеко од прокужености од 60 одсто популације, што би била доња и најтања колективна брана од вируса.
Да није много паметно да се ослањамо на колективни имунитет, упозорили су и чланови Кризног штаба, професор др Мијомир Пелемиш, инфектолог, и др Срђан Јанковић, имунолог.
- Колективни имунитет је пожељан, али у овој ситуацији очигледно није решење - каже проф. Пелемиш. - Ослањање на њега је ризично, јер није могуће оценити како ће се вирус манифестовати код сваког појединца, као што се не може ни утврдити колико дуго се задржава у организму након оздрављења.
Иако каже да је логично било очекивати да ће се градити колективни имунитет, др Срђан Јанковић наводи да не знамо у којој мери се на то можемо ослонити.
- А чим то не можемо да кажемо, то значи да се на то не можемо ослонити - изричит је др Јанковић.
Препоручујемо
ЗБОГ НОШЕЊА ЗАШТИТНИХ МАСКИ: Ово обољење можете да добијете при високим температурама
02. 08. 2020. у 11:20
ВЕЛИКА РАСПРАВА МЕЂУ НАУЧНИЦИМА: Да ли од вируса више штити маска или визир
31. 07. 2020. у 00:24
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (4)